Budsjettrundtur i Bordeaux

Del på Facebook

Denne serien slippes nå på Vinmonopolet og det som gjør serien spesiell er at en negociant har fått et slott i hver appelasjon til å selge en andel vin av andrevinskvalitet og/eller delvis noe tredjevinskvalitet i blenden. Vinene er med andre ord ikke slottets vanlige andrevin, men en annen blend bestående enten av ulik andel av druesortene/ parsellene i vinmarken eller en annenvin tilsatt noe deklassifisert vin fra slottet for å få nok kvantitet til en egen cuvée. Enkete av slottene (de i parentes) er ikke like fysne på at navnet deres står som del av vinens navn, derfor i parentes her. Men det står i liten skrift hvilket slott som har laget vinen. Vinene koster alle sammen fra 264,90 for Pessacen til 329,90 for Pomerolen. Alle viser relativt fin kommunetypisitet på et enklere nivå og alle kan fint ligge noen år i kjelleren om man ønsker. En halvtime i karaffel gjør også susen. Prøv til lam, biff, entrecôte, hjort og rådyr. Full rundreise for under 1800,-!

2007 Saint-Estèphe de Meyney
Rubinrød. Parfymert, solbær, noe paprika, lett vaniljepreg på duft. Frisk syre, modne tanniner, fruktig, lettere, frisk. 86 poeng.

2010 Margaux (de Monbrison)
Rubinrød. Røde bær, noe parfymert, litt paprika, krydret duft. Frisk syre, modne tanniner, strukturert og litt tight, gi den gjerne en halvtime eller mer i karaffel, pen lengde. 87 poeng

2011 Saint-Julien (du Glana)
Rubinrød. Fruktig, mørke og lysere bær, noe vanilje, elegant duft. Frisk syre, modne tanniner, fruktig, livlig, frisk, detaljert, pen lengde. 88 poeng

2008 Pomerol de Beauregard
Rubinrød. Plommer, blåbær og lett eksotisk tone på duft. Frisk syre, modne tanniner, fruktig, slankere, noe slankere finish, pen lengde. 87 poeng

2008 Pauillac de Grand-Puy Ducasse
Rubinrød. Røde bær, parfymert, noe solbær, lett vanilje og lakristone. Frisk syre, modne tanniner, fruktig, livlig, frisk, detaljert, pen lengde. 88 poeng

2009 Pessac-Léognan de Latour Martillac
Dyp rubinrød. Mørke bær, fruktig, noe mineraler under, vanilje. Frisk syre, modne tanniner, fruktig, vanilje, litt røff i kanten men trenger bare noe luft før den runder seg av, litt rik finish. 88 poeng