Vinmarken har jordsmonn godt egnet for vindruer. Foto: Produsenten

Gitana La Petite Sophie 2018

Del på Facebook

Moldova er et ukjent vinland for meg. Det var derfor med stor interesse denne flasken ble åpnet og smakt.

Gitana har en fyldig hjemmeside for den som ønsker å lese seg opp på vingården. Kortversjonen er at familien Dulgher i 1999 kjøpte vingården Tiganaca og begynte arbeidet med å restituere den nedslitte vingården. Tiganaca hadde ideelle klimatiske forhold, med jordsmonn godt egnet for vindruer. Vingården på ca. 360 hektar ligger ca. 100 km fra Svartehavet, mellom 150-200 moh. i sørvestlige hellinger.

I 2009 startet de arbeidet med å etablere vinene under et nytt varemerke, og to år senere ble de første Gitana-vinene lansert. I dag produserer de en rekke forskjellige viner; røde, rosé og hvite.

Vinen er tilsendt av importøren, Aparte Vin AS.

Vinmarken har jordsmonn godt egnet for vindruer. Foto: Produsenten

Gitana La Petite Sophie 2018
Moldova
Riesling 30%, Chardonnay 30%, Feteasca Regala 40%
Vpm.no. 12452201
Pris kr. 288,-
89 poeng
Klar gyldengul farge. Fyldig og tiltalende duft av tropiske frukter, honning og med et floralt drag. Fyldig vin med smak av klementin, lyche, ananas og honning. Fire måneder på eik har gitt vinen en fin avrundet smak. Fin lengde. Definitivt en favoritt.