Vinmarker i nærheten av Lompoc. Her er det kjekt å bruke åpen bil. Foto: Geir Salvesen

God, fyldig Pinot Noir fra Santa Barbara

Del på Facebook

Geir Salvesen

Geir Salvesen

Forfatter og vinanmelder

Tyler Pinot Noir er amerikansk, men har nok fasthet og frisk frukt til å holde smakskontakten med de klassiske, franske Pinot-stilene. To gode grunner til å like den. Ribbe, kalkun og torsk er tre bruksområder i disse tider.

 

Ukens vin: Tyler Santa Barbara Pinot Noir, California.

Det er nå nesten 15 år siden den prisvinnende Sideways-filmen kom ut. Den handlet om to venner av vidt forskjellig kaliber som skal på tur i vinland før den ene gifter seg. Der blir det forviklinger og glede og tap, men ikke før filmselskapet har fått vist de flotte vinområdene rundt Santa Barbara og fått løftet frem Pinot Noir som den nye stasdruen i denne delen av veden. På bekostning av Merlot.

Vinmarker i nærheten av Lompoc. Her er det kjekt å bruke åpen bil. Foto: Geir Salvesen

 

Da Sidewaysfilmen kom ut, var området fortsatt preget av alkoholrike, kraftige og stort sett mørke smaker i vinene, Pinot’ene inkludert. Folk som fulgte i kjølvannet av hovedfigurene i filmen – og det var mange (meg inkludert) – fikk smake noen Pinot Noir-viner som var de rene kraftbasser. Altså i den andre enden av hva vinene smaker i Europa.

Men så har tiden gått og amerikanerne er blitt mer opptatt av balanse og friskhet i vinene. Tyler er en av produsentene som har lykkes med å få en balansert Pinot. Druene i ukens vin er hovedsakelig hentet fra Bien Nacido og Bentrock Solomon Hills i Santa Rita og Santa Maria Valley. To av de pittoreske stedene fra filmen, for øvrig. Det er positivt at produsenten bruker naturgjær, opphold på nøytrale, eldre franske fat i 11 måneder før de går over på tank. Dermed unngås det for klare fattoner, i hvert fall i denne rimeligste av Tyler-variantene.

Ellers nyter Tyler godt av havbrisen som kjøler ned vinmarkene. Selve jordsmonnet er opprinnelig gammel sjøbunn, delvis.

-Vi mener at vin skal være elegant og ærlig og at den må ha aromatisk renhet, er eiendommens uttalte slagord. Og det har den lykkes med.

 

Vinmarker i nærheten av Lompoc. Her er det kjekt å bruke åpen bil. Foto: Geir Salvesen

 

3521401 Tyler Santa Barbara County Pinot Noir 2016
California, USA
Kr 289,90.
Karakter: 5, 87 poeng.

Vellykket Pinot Noir med en miks av amerikanske og europeisk stil. Mest røde bær på duft og smak, også et streif av noe høstlig, urter og et lite fatpreg som ikke er for mye av det gode. Pen fruktsødme, uten at det blir tutti-frutti. Matfølge: I tillegg til ribbe, kalkun og torsk: And og gastronomi. Basisutvalget.

Palmer Group AS

 

Vinmarker i nærheten av Lompoc. Her er det kjekt å bruke åpen bil. Foto: Geir Salvesen