Robert Schätzle foran slottet Neuweier som ligger i det bratte landskapet i Baden, der man nå også finner drikkelig Pinot Noir. Foto: Produsenten.
Ukens vin: Neuweier Pinot Noir Trocken 2020, Baden, Tyskland
Jeg har liksom ikke helt vært revet med, ennå, av den tyske Pinot-bølgen. Jeg har jo fulgt dem gjennom noen år, fra de skarpe, ripsaktige variantene som kom i starten (ingen tvil om at de var i stand til å lage syrefriske rødviner da) til de overeikede, overpretensiøse slengerne med høy prislapp der eiken kvalte den forsiktige frukten. I det siste har det vært mer trøkk over dem, ofte på den litt metalliske siden med nesten litt jernsmak i munnen som resultat. Jeg vet nesten ikke hvordan jeg skal beskrive det. Jeg har savnet noe kjøtt på beinet, for å si det slik. Noe sjarmerende. En hjemhavn for Pinot Noir. Modne, røde bær med kledelig fruktsødme. Og så dukker det sannelig opp en. Schloss Neuweier. Ikke bare det. Prisen er høyst prisverdig og god. Bare litt over to hundrelapper.
Litt om Weingut und Schloss Neuweier. Her har det vært drevet vingård i 750 år! Men det er bare de siste 12 årene som familien til Robert Schätzle – diplomingeniør i ønologi – har eid det. Hovedfokus er intens Riesling-viner som alltid er svært gode kjøp. Men 12 prosent av vinmarksarealet er Pinot Noir – eller Spätburgunder – som det heter på lokalt språk. Og vinmarken bak ukens vin er Heiligenstein. Som vel her ikke betyr hellig stein, men lys stein.
Her i Baden på Neuweier har man også et boutique-hotell. Og en restaurant. Der tror jeg det må bli en tur en gang. Joda.
Neuweier Pinot Noir Trocken 2020 (15318701)
Baden, Tyskland:
Nydelig, tysk Pinot Noir med eleganse, fioler på duft, litt mørke og røde bær. Fantastisk bra kvalitet, middels tyngde. Passer til: Fisk, lyst kjøtt, pizza / pasta, lam, lam og sau, spekemat.
Bestillingsutvalget.
Hans A. Flaaten Vins Fins
Kr. 217.90
86 poeng