Hva er det med Preuses?

Del på Facebook

Så hva er det med Les Preuses, som kanskje er min favorittvinmark i hele Chablis? Vinene her utviser en crisphet, transparens og detaljrikdom i en kjølig mineralsk stil med en utrolig presisjon. Preuses tar ikke navnet sitt fra prøysere som noen har trodd, ei heller fra preux som refererer til en ridder. Navnet stammer fra pierre som er fransk for stein. Perrière som vi finner i andre vinmarksnavn var et steinbrudd på gammelfransk. I Chablis har navnet nesten to tusen år med historie. Her passerte den gamle romerske veien for å forhindre at den ble oversvømt av Seinen nedenfor og den ble kalt La Voie Pierreuse, den steinete veien. La Pierreuse ble la Preuse og i dag les Preuses.

Les Clos er vinmarken alle forguder, den som alltid koster mest. Og det er flotte viner i sin rike og heftige stil. Bortenfor denne ligger Grenouille, froskenes vinmark og når man passerer denne svinger en liten vei av til høyre som igjen deles i to med en gang. Den ene følger den lille dalbunnen innover, den andre er antagelig den asfalterte La Voie Pierreuse som kjekt svinger seg oppover den lille åsryggen. Og her finner vi Preuses på høyre side. Deler av vinmarken er relativt flat med en svak sydvestlig helling, og den delen som forsvinner ned i den lille dalen nevnt o

venfor har en ganske bratt sydøstlig helling. Jeg tenker at det er denne soleksponeringen som er mindre bratt enn mange av naboene mot sydvest som gir denne utrolige filigrane og tr

ansparente stilen som gjør vinene herfra så besnærende.

 

Det er ikke så mange produsenter som lager Les Preuses, og de er derfor vanskeligere å finne enn Les Clos. Men nå er to stykker på polet i det minste, det kan hende det er flere, men innenfor noen uker har jeg smakt 2014 og 205 utgaven av disse to nedenfor. 2014 er dessverre utsolgt, men dette er to flotte utgaver av 2015 også. Det står fortsatt 2014 på polets nettsider på La Chablisienne men denne er utsolgt. Skulle du tilfeldigvis finne en flaske 2014, løp og kjøp sier jeg bare.

2015 La Chablisienne Chablis Grand Cru Les Preuses

Kr 553,90
Pale lemon yellow. For the vintage surprisingly cool and chalky nose, lemons, some floral notes, yellow and green apples, detailed and nuanced nose. Fresh acidity, fruity, minerals, apples, some citrus, playful, elegant, apples, touch of bitterness in the finish, chalky all the way, long. 93

2014 La Chablisienne Chablis Grand Cru Les Preuses

Pale lemon yellow. Tight, some citrus, chalk, minerals, apples and pears, really restrained with depth behind there somewhere. Fresh acidity, minerals, playful, detailed, brilliant exp

ression, juicy, lingering, apples, lemons, transparent yet with depth and layers, absolutely brilliant. Long focused and mineral finish. 95

2015 Jadot Chablis Grand Cru Preuses

Kr 579,90
Pale lemon yellow. Apples, some pears, candied lemons, minerals, focused nose, fruity, light spicy note. Fresh acidity, minerals, apples, some spices, tight, intense, stony, long. 94

2014 Jadot Chablis Grand Cru Les Preuses

Pale lemon yellow. Apples, citrus, tight, minerals, vanilla, intense nose. Fresh acidity, fresh, fruity, apples, citrus, elegant, intense, lemons and minerals, long. 95