La Cappuccina Monte Stella Soave Classico

Del på Facebook

 

Vinen kommer fra vinhuset La Cappuccina i Veneto, nærmere bestemt Costalunga di Monteforted’Alpone, og området er selvfølgelig Soave. Vinhuset ble etablert i 1890 og har drevet organisk vindyrking helt siden 1985, et tidlig tidspunkt å bli miljøbevisst på.

Tessarifamilien som har drevet vinhuset siden 1800-tallet drives i dag trygt av 4. generasjon; Sisto, Pietro og Elena er alle godt utdannet innen agronomi, ønologi og økonomi. De produserer en rekke produkter på gården, fra Soave til dessertviner, olivenolje og grappa til rosèvin og musserende.

La Cappuccina Monte Stella Soave Classico 2016 er basert på 95% garganego og 5 % trebbiano, vinmarken Monte Stella (stjernefjell) hvor druene kommer fra er over 60 år gammel og jorden har mye sort vulkanisk stein.

Druene plukkes i september og vinen får ligge på bunnfallet i ståltanker til våren igjen.

Vinen har en intens fruktaroma, mye moden gul frukt, epler, sitrus, florale hint og hvit steinfrukt. Kompleks og fruktig på smak, velbalansert med moden frukt og fin syre. God ettersmak som sitter lenge i.

En flott soave med «kjøtt på beina», meget godt kjøp til 130 kroner.