Det var flere gode viner dyrket etter økologiske prinsipper å finne blant vinene på Skanlog-messen før september-slippet på polet. Foto: Silje L Meskestad

ØkoNytt: Viner fra importørmesse før høstens første slipp på Vinmonopolet

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.I et hav av flere hundre viner, trakk jeg ut disse godbitene på høstens andre vinmesse i Oslo. Skanlog-messen samler et 20-talls importører under samme tak, i forkant av Nyhetsslippet på Vinmonopolet.

Dette er smaksnotater fra nyhetssmakingen ved Skanlog-messen før polets nyhetsslipp i september.

Andreas Gsellmann OMG Pet Nat Rosé
14505501

Østerrike, Österreichischer W
Kr 299,90
Øko-sert (ikke VP), driver Bio. 100% St.Laurent fra Neusiedlersee i Østerrike. Vingården er familieeid, og drives idag av sønnen Andreas. Gsellmann er i Pannobile-gruppa, som består av 11 vinmakere nordøst for Wien, som driver etter felles strenge regler for lavt utbytte på druer og innhøsting. Dufter deiilig! En lun vin med litt smør og skrope og bringebær i aromabildet. Litt reduktive toner på smak, sødmefull inngang med snert utover i kurven. Deilig lunt bringebærpreg. Bare 10,5% alko. Spontangjæra, stål og fat, tappet på sektflasker før sluttfermentering.  (importør: Vinatura)

 

Fam. Delouvin Meunier Perpetuel
14248201

Frankrike, Champagne, Vallée de la Marne
Kr 450,30
Ikke-sert. Driver etter øko-prinsipper: ingen kjemiske sprøytemidler eller insektsmidler, ikke kunstgjødsel kun sauegjødsel. Familiegården lager vin på kun egne druer. Denne fra en solera påstartet i 1992, vinen inneholder nå mer enn 20 årganger, og er på 100% Meunier. Naaam! Altså, denne er nesten grov i munnen, «kornete», masse substans. Jeg ble så grepet at blyanten forsvant før duftnotater. (men «Sauvage» fra samme duftet mer eplete, gule melne epler, litt salt. Superkonsentrert på smak!- denne også. Deilig fylde, mild syre, og nesten til å tygge på, den grovkorna konsistensen. Mykt skum).  Disse er slafs! 5 år i kjeller. (importør: Vini Veri)

 

Vigneti Massa Terra Piccolo Derthona 2021
505901

Italia, Øvrige
Kr. 229,00
Ikke-sert. 100% Timorasso. Vinmakeren er del av et non-profitt consortium, som også personlige favoritter som Valli Unite er del av. Dufter litt leverpostei? Noe gul frukt og skorpe, litt eple. Superdeilig og frisk, konsentrert med utmerket sødme/sterkhet-balanse. Saftig. Litt fennikel i ettersmaken, lang utgang. En knallvin! Storesøster «Derthona 2020» var enda en kraftpakke, superkonsentrert. Hint av honning, masse gul frukt i aromabildet, saftig. Fyldig og lett sterk utgang, lang ettersmak.

 

Joao Pato Duck Ray
14750401

Portugal, Øvrige
Kr 209,90
Ikke-sert. 100% Baga. Dette er gøy! Noms inngang, så deilig syre. Litt forbigående reduktive tendenser (surøl-aroma). Saliverende og spennende. Bare 9% alko. (Importør: Signature Wines)

 

João Pato Quaaq Quaaq
14750201

Portugal, Øvrige
Kr 219,90
Ikke-sert. Blend på 4 portugisiske druer. Dufter litt krutt og noe tropisk sødme. Noms inngang, god fylde, nesten til å tygge på, nydelig sur-snert i utgangen. Bittelitt hint av papp i ettermskaen, et kvalitetstegn pleier jeg å si. Lett slafs dette. (Importør: Signature Wines)

 

João Pato Baga Duck
14750001

Portugal, Øvrige
Kr 239,90
Ikke-sert. Blend med 85% baga. Rødvin som dufter intenst av furu/myrull og lett polish og fioler. Konsentrert og mørk inngang med fin syrlighet, nydelig balanse, veldig fin skogbærsødme. En helt ypperlig høst-vin, tror jeg. (importør: Signature Wines)

 

Krebs-Grode Kalkstein Riesling
11897806

Tyskland, Rheinhessen, Øvrige
Kr 489,90 (OBS BiB)
Øko-sert. 100% Riesling. Tørr og søt på duft, noe tropisk. Noms, en fersk og frisk vin, fersk frukt, pent syretilsnitt. En knall-BiB! Håndtappa. (importør: Nordic Wine)

 

Krebs-Grode Chardonnay Trocken
14692201

Tyskland, Rheinhessen, Øvrige
Kr 209,00
Øko-sert. 100% Chardonnay. Dufter hvi frukt og vanilje. Saftig! Konsentrert og saftig, pen syre. Lang ettersmak. Veldig gode viner fra Krebs-Grode, skal jeg følge med på (også PN fra samme). (importør: United Wine, Beer & Spirits)

 

Bod. Real Ondipuerko
14738901

Spania, Rioja
Kr 299,00
Øko-sert. Dufter litt rødkål, røde bær, artig. Jeg fikk litt julefølelse. På smak: lett slafs! ganske sødmefull og moden inngang, men følger opp med tørrstoffer og saliverende syre. En klassisk lett naturvin. Uten tilsatt sulfitt, hurra!

 

Demarie Sabbia
13888501

Italia, Øvrige
Kr 279,00
Oansjevin-sert. 100% Arneis. Vokset kork. Dufter gul frukt og noe gummi. En veldig snill oransjevin! Ikke funky. Glatt og viskosiøs inngang, søt frukt og lette tørrstoffer. God oog lang lett tropisk utgang. Spontangjæra på stål uten temp.kont. PS. Barbera d’Alba Superiore 2020 fra samme var også veldig konsentrert og god, kommer tilbake med mer om Demarie. (importør: Nordic Wine)

 

Les også