En fin boksevin fra Tyskland med delikat Pinot Noir. Nytt i tiden. Med importør Børge Brand bak det hele. Foto: Geir Salvesen

Påsken på papp problemløst parert

Del på Facebook

Geir Salvesen

Geir Salvesen

Geir Salvesen er journalist og reiseleder, og skribent i NVkF. Han var ansvarlig for vinspalten i Aftenposten fra oppstarten i 1990 og i 26 år. Han har skrevet 23 bøker, de fleste om mat og vin.

Så du var interessert i en boksevin til påsken? Her er fem gode varianter. I vidt forskjellige smaker.

Ukens viner:

  • Geil Pinot Noir 2020, 3 ltr Bag-in-Box, Rheinhessen, Tyskland 
  • Qvevri Rkatsiteli 2019, 3 ltr Bag-in-Box, Kakheti, Georgia 
  • Vinetti de Fiorini Maremma  3 ltr Bag-in-BoxToscana, Italia 
  • Yamada Pecorino 2021, 3 ltr Bag-in-Box, Abruzzo, Italia 
  • Gassier Coteaux D’Aix-En-Provence 2020, 3 ltr Bag-in-Box, Provence, Frankrike 

-Jeg har en tilståelse å komme med, sa jeg til min kone forleden.

-Åja?

Man kunne formelig se hvordan hun forberedte seg på noe skikkelig galt.

-Jeg er begynt å like tysk Pinot Noir. Jeg vet at det ikke har vært meg, for å si det sånn. Men nå er jeg altså der.

Hun pustet lettet ut.

Fortsatt ruler de røde burgunderne, men kvalitet for pengene leveres ikke. Derfor har jeg utålmodig ventet til rødvinsproduksjonen i Tyskland skulle nå kritisk masse, for å være litt i atomspråket. Og der er vi vel nå. Med saftige, men ikke bare syrlig-tynne, rødviner som også kan skilte med et lite midtparti av fylde. Ikke all verdens, men litt.

Geil Weinmanufaktur Pinot Noir, som det står på boksen, er et ypperlig bevis på det. Frukt fra Rheinhessen, klingende klar.

Så kunne man innvende at Johann Geil har et litt pussig etternavn, ettersom det vel egentlig betyr seksuelt opphisset. Men så langt kan vi nok ikke gå når det gjelder selve vinen. Den er god, men ikke fullt så god. Allikevel…

12814306
Geil Pinot Noir 2020, 3 ltr Bag-in-Box
Rheinhessen, Tyskland
520,– kr (bestilling)
Karakter: 6, 83 poeng
Er ørlite grønn i finish, men ellers en overraskende god tysk bokse-pinot med lys morell- og bringebærfrukt, nok friskhet, men ikke for mye syre. Lett i stilen, men nok konsentrasjon til dette nivået. Passer til: Pizza / pasta, spekemat, lam, and, svinekjøtt, lyst kjøtt, fisk, lam og sau.
Brand Wine Estates AS

Georgia

En fin boksevin fra Tyskland med delikat Pinot Noir. Nytt i tiden. Med importør Børge Brand bak det hele. Foto: Geir Salvesen

Vil du ikke være litt med i tiden? Litt foran hopen? Et par lysår foran onkel Albert og tante Bertine? Da må du jo selvsagt være innforstått med begrepet oransjeviner, og like den smaken. Bare spør gutta fra Grünerløkka. Hva som er in.

Dette er inn. Hvis du kjøper denne Rkatsiteli-vinen til påske, vet du hva du gjør. Du kjøper en pent oransjert vin, den eneste boksevinen av sitt slag i Norge, med en fint utporsjonert smak av druer som har ligget på drueskallene. Og som har vært på de store leirkrukkene som kalles kvevri.

Dette er en vin som passer utmerket til rustikk mat. Koldtbord. Skinke. Paier. Lammekjøtt også.

13723006 Qvevri Rkatsiteli 2019
Kakheti, Georgia

569,90 kr (bestilling)
Karakter: 6, 85 poeng
6 måneder på krukker har denne flotte og interessante Qvevri-vinen vært. Det er den første boksen av sitt slag i Norge, og fungerer utmerket til koldtbord med skinker og oster. Oransjevin med litt tanniner, subtil og energisk, roser, mye smak, Ikke noe funky smaksavvik, nei. Passer til: Vegetar, bbq/grillmat, salat, pizza / pasta, storfe, spekemat, lam, and, svinekjøtt, lyst kjøtt, lam og sau.
Liquid AS

Toscana

En fin boksevin fra Tyskland med delikat Pinot Noir. Nytt i tiden. Med importør Børge Brand bak det hele. Foto: Geir Salvesen

Ute langs kysten av Toscana ligger Maremma hvor det er litt varmere enn i innlandet og der man gjerne har litt franske druer i blandingen. Dette er en rimelig og grei påskevin med litt varme og krydder, og glatt, mørk frukt.

10515406 Vinetti de Fiorini Maremma
Toscana, Italia
455,– kr (bestilling)
Karakter: 6, 83 poeng
Veldig bra boksevin med kalibrert, harmonisk mørkt fruktbilde, tanniner i sjakk, sjarmerende. Solbær og moreller. Maremmavin der mørk, bløt frukt slår litt igjennom. 80 prosent Sangiovese, pluss litt Merlot og Cabernet. Passer til: Bbq/grillmat, pizza / pasta, storfe, spekemat, lam, svinekjøtt, lyst kjøtt, lam og sau.
Sommelier AS

Abruzzo

En fin boksevin fra Tyskland med delikat Pinot Noir. Nytt i tiden. Med importør Børge Brand bak det hele. Foto: Geir Salvesen

 

Pecorino er både en fåremelksost. Og en drue. Delvis glemt som drue i mange år, men nå revitalisert, med fin og interessant frukt i plommeretning.

5974706 Yamada Pecorino 2021, 3 ltr Bag-in-Box
Abruzzo, Italia

489,90 kr (test)
Karakter: 6, 83 poeng
Småpen boksevin med litt plommer, blomst på duft, så moden, nøytral steinfrukt, sitrus og middels munnvekt. Den holder fint, den. Passer til: Salat, pizza / pasta, skalldyr, spekemat, lyst kjøtt, fisk, aperitif.
Autentico AS

Provence

Hvorfor ikke prøve en smak av sommer allerede? Denne var nyhet i Basisutvalget i testsortimentet nå i mars.

En fin boksevin fra Tyskland med delikat Pinot Noir. Nytt i tiden. Med importør Børge Brand bak det hele. Foto: Geir Salvesen

 

11680206 Gassier Coteaux D’Aix-En-Provence 2020
Provence, Frankrike

449,90 kr (test)
Karakter: 5, 82 poeng
Kobberfarget mot oransje, en boksevin fra Provence som er småpen og som har ingrediensene. Ganske mye smak, et klart bitt fra Syrah, så litt dempet rødbærssmak. Enkel og grei. Passer til: Sushi / sashimi, salat, pizza / pasta, skalldyr, spicy, spekemat, svinekjøtt, lyst kjøtt, fisk.
Classic Wines AS