Pavens årlige flasker

Del på Facebook

Michelangelo Buonarotti brukte fire år på taket i det sixtinske kapell. Pave Julius II var oppdragsgiveren og Michelangelo ville heller få tilsendt noen kasser med vin enn skjorter hjemmefra. Forståelig nok, skjortene ville bare bli fulle av malingsflekker uansett. Fortsatt får paven tilsendt noen flasker årlig fra Nittardi. Nittardi ligger mellom Siena og Firenze og var opprinnelig ett forsvarsverk kjent som Nectar Dei, Guds nektar alt i 1183. Man skulle tro at det navnet må ha kommet fra vinen de lagde, for tårn av stein er neppe det mest velsmakende. Noen århundrer senere skulle en av juniorene her altså få maledilla.

Men selv med en slik kunstner i historien skulle Nittardi bytte hender ofte og det var en eiendom som krevde totalrenovering da dagens eiere tok over i 1982. En forlegger fra Frankfurt og hans kone, en historiker fra Venezia. I 1999 ble en eiendom kjøpt i Maremma og det er her Ad Astra (til stjernene) og Nectar Dei lages i dag, og den gamle Chiantieiendommen lager Chiantiene. For å hedre fortidens eiere har man i dag en kunstner som pryder hver nye årgangs etikett og omslagspapir på Chianti Classico Vigna Doghessa Artist Label vinen. Vinene herfra er litt fyldigere og kraftigere enn enkelte chiantier, men de er sjeldent overdrevne selv om 2011 Riserva viser noe mer sødme og alkohol. Det er mange gamle eiendommer i Toscana, Nittardi er en av dem, men det er ingen andre som har avlet opp Michelangelo. Om vinene han fikk tilsendt Vatikanet mens han jobbet der smaker likt med, eller noe i nærheten av de vi kan nyte i dag er det ingen som vet, men en god historie er det i alle fall.

2011 Nittardi Chianti Classico Riserva

Kr 445,-
Ruby. Dark fruits, rich, coffee, anise, spices, and vanilla, touch jammy. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, ripe, dark berries and spices, quite rich, liquorice and blackberries, alcohol shows in the finish, long. 91

2013 Nittardi Ad Astra Maremma

Kr 275,-
Bright ruby. Red fruits, liquorice and spices, some dark berries, anise, light thyme note nose. Fresh acidity, ripe tannins, blueberries, cherries, some vanilla and liquorice, long finish. 91

2013 Nittardi Chianti Classico Artist Label Vigna Doghessa

Kr 265,-
Bright ruby. Spices, leather, red berries, some liquorice and vanilla nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, some vanilla and spices, liquorice, long. 90