Bildet er fra en fantastisk smaking jeg hadde på gården i 2014 med Heidi. Ruster Ausbruch 2006 (magnum), 2007, 2005 og 2004. Foto: Jørn Broll

Ruster Ausbruch Flügel der Morgenröte 2020

Del på Facebook

Jørn Broll

Jørn Broll

Filmfotografen Jørn Broll har drevet matbloggen MatogVinnett siden 2007.

Ruster Ausbruch med sin helt spesielt flotte sødme/syrlighets-balanse har alltid vært en favoritt hos meg. 2015 årgangen fikk hele 100 poeng av Wine Enthusiast mens 2014 og spesielt 2017 årgangen har også vist spesielt flotte takter. Det ble ikke laget en 2019 årgang av denne, men nå er den kommet sterkt tilbake i en mer tilgjengelig og svært god 2020-årgang.

Heidi Schröck er kjent for mange som søtvinsdronningen, men hun lager også mange andre gode tørre viner i Rust, Østerrike. Gården har vært i familien siden 1770 og Heidi har drevet den nå 11 hektar store gården siden 1983. Fra 2019 har hun fått fulltidshjelp av begge sønnene sine Georg og Johannes.

Vinmarkene til Heidi ligger sørvendt i et landskap som danner et slags amfiteater rundt byen Rust. Markene her ligger høyere enn det østerrikske gjennomsnittet og får mer soltimer. Kombinert med sandjord blandet med leire og høyt kalsiuminnhold gir dette ideelle forutsetninger for vinene. I dag produserer hun ca. 40 000 flasker med edle dråper. Hun er kanskje mest kjent for sine søte viner, men lager også noen fine tørre på Weissburgunder, Furmint, Welschriesling, Grauburgunder, Pinot Noir, Saint Laurent og Blaufränkisch.

Bildet er fra en fantastisk smaking jeg hadde på gården i 2014 med Heidi. Ruster Ausbruch 2006 (magnum), 2007, 2005 og 2004. Foto: Jørn Broll

I 2020 fikk Østerrike sin første offisielle klassifisering for søte viner, nemlig Ruster Ausbruch DAC.  Betegnelsen gjelder området rundt byen Rust ved Neusiedlersee på grensen mot Ungarn. Det er altså i samme området og by hvor Heidi har gården sin. DAC-klassifiseringen (Districtus Austriae Controllatus) skal gi forbrukerne sikkerhet for at vinen de kjøper er av beste kvalitet, typisk for regionene og at druene som er brukt er høstet inn eksklusivt i Rust. Ruster Ausbruch har samme öechsle/sukkernivå som for en Trockenbeerenauslese (TBA), det vil si >150° Oechsle eller sukkernivå på 150 g/l (30° KMW).

Vinifikasjon

Druematerialet på denne er 50 % Weissburgunder og 50 % Welschriesling. Restsukkeret er på 199 g/l balansert mot 6,5 g/l syre. Heidi forteller at de har endret litt på prosessen for de edle søte vinene, men som før skjer det meste av jobben i markene og under innhøstningen. Botrytis (edelråte) har nå en tendens til å skje litt senere på året på grunn av mindre regn om sommeren og høsten, så druene plukkes nå rundt november-desember. Maserasjonen skjer over natten og pressing går over 6 timer neste dag. Den største endringen har kanskje vært gjæringsprosessen. Den blir utført med en noe varmere temperatur, opptil 20°C, så selve prosessen går raskere. Deretter modnes vinen i 6 måneder på rustfritt stål og Barriques av akasie. De tappes tidligere enn før og får 1 års lagring på flaske før salg.

Smaksnotater

Bildet er fra en fantastisk smaking jeg hadde på gården i 2014 med Heidi. Ruster Ausbruch 2006 (magnum), 2007, 2005 og 2004. Foto: Jørn Broll

Varenummer: 6868302
Heidi Schröck & Söhne Ruster Ausbruch Flügel der Morgenröte 2020
Kr 529,90 (37,5 cl)

Ruster Ausbruch 2020 har en fantastisk duft av appelsinskall, kandissukker og sitrus. På smak har den en silkemyk sødme, toner av appelsin, aprikos, nektarin og sitrus, alt svært pent balansert og med integrert syre. Lett bittert midtparti som ikke varer lenge, før et slør av sødme dekker over og etterlater svært god munnfølelse. Jeg smakte den til blå stilton med marmelade og kjeks (pepperkaker), fantastisk godt! Den vil også passe svært godt til forskjellige desserter, som for eksempel denne espresso bruleen, til gåselever, blåmuggoster eller til nøttebaserte kaker (for eksempel denne nøttekaka med sjokolade og krem. Server temperert til 9 grader.

2020-årgangen drikkes flott nå, sammenlignet med for eksempel 2014-, 2015- og 2017-årgangene som gjerne trenger litt tid. Det er vanskelig å spå hvor lenge en søtvin i denne kategorien kan lagres, men det blir ikke helt feil å anta alt fra 30 til 100 år!