Viñas del Cénit Vía Cenit. Foto: Benedicte Teigen Gude

Tips til entrecoten

Del på Facebook

Selv om vingården Viñas del Cénit er relativt ung (etablert i 2004), så produserer de vin fra vinranker som er 80-100 år gamle. Og det gir resultater!

Viñas del Cénit Vía Cenit (varenr. 13608801) har en flott rubinrød farge. Rikelig duft av mørke bær som saftige kirsebær og bjørnebær med et hint av balsamico. Fatlagring har gitt vinen lær, toast, kaffe og vanilje. Og ettersom vinen har fått noen år på baken vi testet 2017-årgangen), finner vi også smak av tørket frukt, som sviske. 15,5 % alkohol og mye frukt og krydder gir vinen en stor munnfølelse som balanseres av god syre og som kombinert gir en rik ettersmak.

En tommelfingerregel for meg når jeg velger vin til mat er å ta utgangspunkt i fargen på vinen. Dyp farge krever «stor» mat. Vinas del Cenit er en rik og kraftig vin som var flott følge til entrecotes, bernaise og fløtegratinerte poteter.

Vinen koster 279,80 kr og er tilsendt av Gourmet Wines.