Franciacorta-området i Nord-Italia har masse gode bobleviner, uten at de koster all verden. Fratelli Berlucchi er en av dem. De kan også besøkes. Foto: Bresciatourism.it

Tre flotte nyttårsbobleviner

Del på Facebook

Geir Salvesen

Geir Salvesen

Geir Salvesen er journalist og reiseleder, og skribent i NVkF. Han var ansvarlig for vinspalten i Aftenposten fra oppstarten i 1990 og i 26 år. Han har skrevet 23 bøker, de fleste om mat og vin.

Det er dagen for feiring og fest. Vanskelig er det å trekke ut en enkelt nyttårsmusserende. Her er tre forskjellige i forskjellige prisklasser.

Det er jo ikke noe problem å få en skikkelig god musserende. Det er bare å velge en dyr Champagne, så er den saken løst.

Men: Det går med en del penger, og ikke alltid er det verdt det. På nyttårsaften er det gjerne forskjellige slags bruk. Vi feirer året som var, vi feirer kvelden, vi har gjerne noe mat til. Og vi skal ut i snøfonna om natten for å se på nyttårsrakettene. Derfor har jeg her valgt ut flere varianter som passer alle slags lommebøker. Alle er på basisutvalget.

 

3524701
Delorme Organic Crémant de Bourgogne
Burgund, Frankrike
Kr 179,90
Karakter: 5, 84 poeng.
Basisutvalget.

Ikke så mange cremanter med Aligote, men denne har det. Også mørk bærfrukt i en ellers solid smak. 12 g sukker som er pent integrert. Passer til: Aperitiff, mange forskjellige matretter, canapéer, etc.

Importør: Beverage Partners Norway AS

Franciacorta-området i Nord-Italia har masse gode bobleviner, uten at de koster all verden. Fratelli Berlucchi er en av dem. De kan også besøkes. Foto: Bresciatourism.it

 

3817701

Fratelli Berlucchi Casa delle Colonne Franciacorta Brut Riserva 2014
Lombardia, Italia.
Kr 219,90,
Karakter: 6, 87 poeng.

Langt og omstendelig navn på denne, men her har vi en Champagne Look-a-like fra Franciacorta i Nord-Italia, laget etter samme metode, samme druer (90 Chardonnay, 10 Pinot Noir). Alt er med her, kjekspreg, gule epler, nok friskhet, mye smak. Svakt kremete i stil og rund. Og altså uten den finslige nervøsiteten som kjennetegner ekte Champagne. All-round bruk.

Importør: House of Wine AS.

Franciacorta-området i Nord-Italia har masse gode bobleviner, uten at de koster all verden. Fratelli Berlucchi er en av dem. De kan også besøkes. Foto: Bresciatourism.it

 

4169801 Clouet Silver Brut Nature
Champagne, Frankrike
Kr 319,90
Karakter: 6, 88 poeng.

En beintørr Champagne som ikke er sur eller oversyrlig og som tilsynelatende ikke lider av å ikke ha noe restsukker igjen. Druene i denne Brut Nature har mindre enn 3 g sukker, men må ha vært modne nok til å ikke fremstå som umodne og eplekartaktige uten dosage. Den har en klar syrlighet, med grønne epler og litt kjeks, og på grunn av det det er 100 prosent Pinot Noir, har den et hint av bitterhet i finish, men bare så vidt. Passer både som aperitiff-drikk og til små, proteinbaserte matretter.

Importør: Symposium Wines AS

Clouet Silver Brut Nature Champagne. Foto: Vinmonopolet.

Clouet Silver Brut Nature Champagne. Foto: Vinmonopolet.