Alessio Planeta ble "Winemaker of the year" i 2023 Wine Star Awards

Winemaker of the Year på Fin Vin & Brennevins høstmesse

- og kvalitetsviner fra Italia, Frankrike, Spania, Sør-Afrika, Argentina, Australia og Tyskland

Del på Facebook

Italia stiller med et sterkt lag på Fin Vin & Brennevins høstmesse i VIA VIKA 18. november, med vinprodusenter fra Lombardia, Piemonte, Sicilia, Toscana og Veneto. Blant vinene man kan smake er prisbelønte Planeta.

Alessio Planeta – Winemaker of the Year

18 oktober 2023 ble sicilianske Alessio Planeta utnevnt til Winemaker of the Year i den årlige internasjonale Wine Star Awards. Det er fjerde gang i kåringens 24-årige historie at en italiener mottar denne utmerkelsen.

Alessio Planeta ble født i 1966 og studerte landbruksvitenskap før han på nittitallet overtok driften av familiens vinkonsern. Hans interesser omhandler Sicilias historie og vindyrking, og han har jobbet målrettet med å videreutvikle arbeidet som ble påbegynt av hans onkel, Diego Planeta, for å oppnå internasjonal anerkjennelse for sicilianske viner.

“I am deeply honored by the award that the Wine Enthusiast has bestowed on me this year, a recognition that I am happy to share with my family and with our entire staff. It is thanks to them that we have built up our family winery, day after day, through our shared commitment, dedication, and passion. Next year, we will be celebrating our 30th anniversary, and receiving such a prestigious tribute at this time fills me with emotion and makes me proud of the solid reputation that the wines of Sicily have won across the globe.” 

Alessio Planeta

‘It is a new way of thinking about the journey through Sicily; after Menfi, Vittoria, then Noto, then Etna, then Milazzo. Not a random route, but one strongly linked to the variety of countryside, to the winds, to the character of the people and thus of their wine…’

Diego Planeta

Som medlem av NVkF får du 125 kr rabatt på arrangementet. Rabattkoden finner du i NVkF sitt nyhetsbrev.

Meld deg på Fin vin & Brennevins høstmesse her.