Besøk hos Nik Weis/ St. Urbans-Hof

Del på Facebook

Men vinene herfra er det hyggelig å smake igjen. Jeg nøt en del St.Urbans-Hof for ti år siden, jeg husker en litt slank men veldig epleren stil i utrykket. Jeg husker også noen årganger hvor jeg ikke helt ble bekvem med stilen. Nå er det litt omlegging av design på etiketter og et ønske av eieren om å få frem familienavnet. Familien har eid eiendommen siden 1947, så det er ikke nye eiere som sådan. Men det er med Nik Weisene som med Egon Müllerne, de heter det samme generasjon etter generasjon og får til slutt ett nummer bak navnet.

Av en eller annen grunn har jeg alltid sett for meg St-Urbans-Hof som en slags borg, noe middelaldersk på toppen av en åsside. Men ved første besøk viste det seg at det bare var en vanlig villa med et vinlager pålimt. Bort forsvant alle ideer om at en eller annen prinsesse i nød satt oppe i ett av tårnene og trengte hjelp av en eller annen from ridder som senere ble til St. Urban. Aner ikke hvorfor jeg har hatt en slik underlig holdning til navnet, men der ser man, navn skaper et eller annet image i seg selv, som kan være langt fra sannheten. Men vinene, de er flotte.

Stilen jeg husker fra tidligere der elegansen og den klokkeklare frukten med en litt mer avdempet mineralitet var fremtredende er nå mer konsentrert og mer sitrus kommer inn. Vinene er ikke så «høylydte» som enkelte, mer avdempet og fintunet. Raffinert med nydelig balanse. Smakingen tok for seg flere flighter med vinmark fra Mosel opp mot vinmark fra Saar og det var svært spennende å se hvordan Saar spiller på syre, mineraler og kjølig, krystallklar frukt mens Mosel, som jo fortsatt har et kjølig og delikat utrykk får mer frukt og rundhet i kantene, selv om de er fjærlette ved siden av en Rheinhessen eller Pfalz.

Da min vininteresse tok av for femten år siden pluss minus var det en Mosel riesling kabinett som fikk meg til å få rieslingdilla. Her hjemme har jeg savnet utvalget vi hadde i alle mine lokale pol den gang, på riesling kabinett. Willi Schaefer, Karthâuserhof, Loosen, Fritz Haag med flere var alltid i hylla på mitt lokale pol. Ikke et vondt ord om Molitors Zeltinger Sonnenuhr Kabinett som standhaftig holder plassen sin, men jeg savner en større bredde av disse delikate, fjærlette og superelegante vinene. Jeg skjønte på min siste tur til Mosel hvorfor jeg nå drikker mindre riesling enn før. For Kabinettene er borte fra hylla. Ja, det er godt med tørr riesling, GG med mere, men Mosel riesling kabinett tror jeg jeg kan drikke daglig. Det orker jeg ikke med syrejaget i de tørre. Også så gode de er til mat.

De er for søte sier du, men nei, ikke en skikkelig Kabinett. Den har sødme, men den avslutter alltid tørt i munn. Gjør den ikke det er sødmeinnholdet høyere, en trend som tok livet av Kabinetten, vinene man fikk var spätlese altfor ofte. Men den trenden har snudd og i dag er det i følge flere av produsentene jeg spurte nettopp kabinetten som er utsolgt først av alle vinene de lager. Markedet etterspør Kabinett mer enn GG, man klarer ikke produsere nok. Men Norge som eneste eksportmarked i følge produsentene etterspør ikke Kabinett. Underlig, for dette er de mest unike og delikate vinene av alle. Ingen kan etterligne en Mosel Kabinett noen sted i verden.

St.Urbans-Hof som nå er litt mer synlige igjen her hjemme har laget noen aldeles nydelige 2015 årgang viner, noen er på polet. Det står 2014 på polets sider men det skal være 2015 som nå er tilgjengelig.

2015 St. Urbans-Hof Riesling
Kr 189,50
Pale lemon yellow. Apples, fresh, fruity, light peach note nose. Fresh acidity, fresh, fruity, minerals, apples, elegant citrus. 86

2015 St. Urbans-Hof Schiefer Riesling
Pale lemon yellow. Minerals, almost chalky, apples and peach nose. Fresh acidity, fresh, fruity, minerals, schists, fresh and vibrant. 87

2015 St. Urbans-Hof Wiltinger Riesling Alte Reben
Kr 243,-
Pale lemon yellow. Apples, minerals, fresh and fruity, some grapefruit notes, touch floral. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded, apples, minerals, lovely balance, detailed, long. 92

2015 St. Urbans-Hof Saarfeilser Riesling GL
Pale lemon yellow. Apples, minerals, flint, pears, lemons, detailed nose, tight. Fresh acidity, minerals, flinty, bitter notes, apples, pears, apple peel, minerals finish, long. 91

2008 St. Urbans-Hof Mehringer Riesling Spätlese Feinherb
Pale lemon yellow. Apples, lemons, minerals, fruity, some apricots, light smoky touch nose. Fresh acidity, ripe, fresh, minerals, elegant, detailed and nuanced, long. 90

2015 St. Urbans-Hof Goldtröpfchen Riesling Kabinett
Pale lemon yellow. Apples, lemons, peach, fruity, elegant minerals nose. Fresh acidity, elegant palate, cloud berry touch, lovely red currants, touch and freshness, long finish. 90

2015 St. Urbans-Hof Bockstein Riesling Kabinett
Kr 243,40
Pale lemon yellow. Apples, minerals, fresh, fruity, some light leach notes, nuanced nose. Fresh acidity, elegant minerals and apples, beautiful balance, delicate, good length. 89

2015 St. Urbans-Hof Saarfeilser Riesling Spätlese
1000 litres made. Pale lemon yellow. Apples, pears, minerals, light flinty touch nose, tight. Fresh acidity, minerals, apples, ripe citrus, elegant texture and balance, long. 92

2015 St. Urbans-Hof Goldtröpfchen Riesling Spätlese
Pale lemon yellow. Apples, minerals, some citrus, fruity and fresh nose. Fresh acidity, fresh, fruity, minerals, apples, lemons, delicate, tangerine, lovely balance, subtle, long. 92

2010 St. Urbans-Hof Saarfeilser Riesling Spätlese
Pale lemon yellow. Apples, minerals, fruity, tight and focused. Fresh acidity, minerals, fruity, some bitter motes, slight flinty note, some spices, long. 92

2010 St. Urbans-Hof Laurentiuslay Riesling Spätlese
Pale lemon yellow. Apples, minerals, flinty, exotic, spices, detailed nose, quite intense. Fresh acidity, minerals, fresh, lively, detailed, apples and peach, lemony finish, structured, long. 93

2007 St. Urbans-Hof Ockfener Bockstein Riesling Spätlese
Towards lemon yellow. Apples, minerals, delicate, detailed, nuanced, some candied citrus notes. Fresh acidity, minerals, apples, fresh and fruity, rounded, elegant, lovely balance, refreshing, beautiful almost creamy balance, long. 92

2007 St. Urbans-Hof Leiwener Laurentiuslay Riesling Spätlese
Towards lemon yellow. Apples, peach, apricots, elegant and subdued minerals nose. Fresh acidity, fresh, fruity, minerals, apples, some peach notes, lovely balance, just a slight raw bitter note in the finish. 90

2015 St. Urbans-Hof Goldtröpfchen Riesling Auslese
Pale lemon yellow. Apples, minerals, some citrus, some peach and apricots nose. Fresh acidity, playful, detailed, nuanced, elegant, lovely balance, mouthwatering, long. 94

2015 St. Urbans-Hof Zickelgarten Riesling Spätlese Auction
Pale lemon yellow. Apples, pears, peach, faint apricots and minerals nose. Tight. Fresh acidity, fresh, vibrant, fruity, lively and elegant, detailed, beautiful balance, layered, concentrated yet lively and transparent, long. 94

2010 St. Urbans-Hof Ockfen Bockstein Riesling Auslese
Pale lemon yellow. Apples, minerals, some citrus, elegant, fresh and fruity, light cinnamon note. Fresh acidity, minerals, apples, elegant and nuanced, lively, detailed, lovely raspberry note, apples, peach, pineapples, superb. Long. 95

1999 St. Urbans-Hof Ockfener Bockstein Riesling Auslese
Almost lemon yellow. Some spices, apples, peach and fruity, yellow apples nose. Fresh acidity, fruity, rounded, apples, soaked cork and even if not corked it has a very light musty note to it, peach and minerals. Likely not an optimal bottle.