Dekantering av champagne?

Del på Facebook

Enkelte, spesielt champagner, er ganske trange og uforløste og man kjenner at det er noe mer bakenfor som ikke kommer frem. Ofte kommer ikke dette frem i glasset heller. Da skal man ikke være redd for å dekantere champagnen. Enkelte champagner kan få betydelige løft i smak og aromabilde, på samme måte som annen vin. Boblene dør heller ikke, det tar i alle fall timer. Jeg har hatt champagne på karaffel i fem timer uten tegn til mindre bobler eller slappere mousse. Noen ganger blir faktisk moussen bedre integrert kanskje rett og slett fordi frukten blir mer tydelig.

Det er gjerne på prestisjecuvéer jeg har merket noe uforløst. 1999 Dom Perignon kan gå fra å være en meget bra til eksepsjonell champagne for eksempel. Roederer kan ha godt av tid på karaffel, spesielt yngre Cristal, det samme gjelder cuvéer fra Billecart-Salmon og Taittinger. Salon har også løftet seg med luft mange ganger. Men også i den andre enden av prisskalaen er det champagner som trenger luft. Frank Bonneville er en av de som er trange helt ned på basisvinnivå. Om du ikke har en snobbete karaffel fungerer en vannmugge også. Den bør være av glass uten bly, det er det eneste å tenke på. Hvor lenge? Noen kommer etter bare ti minutter mens andre trenger opp mot tre-fire timer. 1999 årgangen synes å være en som vinner spesielt mye på det.