Faiveley fornyer seg

Del på Facebook

Når jeg kikker innom Aker Bryggepolet overraskes jeg stadig over hvor tregt enkelte flasker fra Faiveley går ut døren. Vinmarker man fantaserer om å smake mer av ligger igjen i hylla. Antagelig fordi kundene tror Faiveley er hva det var. En stor produsent som er altfor glad i fat. Den tiden er over. 2010 er siste årgang hvor fatene var vel fremtredende i ungdommen og man knapt kunne skjønne hvordan vinene skulle kunne komme rundt. I 2011 er det tid som trengs, her tror jeg det kommer til å løse seg, i 2012 er vinene enda klarere og de første smakte fra 2013 viser at trenden fortsetter.

Den danske burgundelskeren Steen Öhman forteller nå at Faiveley også har kjøpt knappe 0,1

hektar av grand cru vinmarken Les Musigny av Dufouleur Freres. Det tilsvarer nærmest en firedobling av Faiveleys areal i vinmarken som blant flere burgundelskere kanskje er den mest ettertraktede vinmarken av dem alle. I motsatt ende av prisskalaen slippes nå en elegant rekke viner fra Faiveley. Noen har du kanskje sikret deg på flaske, nå kommer magnumversjonen. Mâconen er et regelrett knallkjøp av en hvitvin, i en friskere, slankere og mer mineralsk stil enn vanlig fra Mâcon, og null fat. Bare ren frukt.

Mercurey synes å ha gjort det bra i 2013 årgangen fra flere adresser. Noen ganger fremstår vinene som for slanke, med en litt for røff struktur for frukten og kroppen, i 2013 er det balanse. Kanskje sjeldent god balanse til og med. Framboisiére er brilliant rødbærsfruktig, slank, syrlig, livlig og leken, en raffinert sjarmør av en Mercurey. Vanlig Mercurey og Clos du Roy leverer en tyngre og mer kjøttfull frukt mot moreller og bringebær, det er noe mer tygg i strukturen også. Clos du Roy kan ha godt av litt tid i kjelleren. Noen år tåler de nok alle tre og opptil ti-tolv for Clos du Roy, litt etter hvor moden du liker en burgunder.

2014 Faiveley Macon Vilages
VP nr 677201 Kr 179,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, light peach note nose. Fresh acidity, light creamy note, apples, some lemons, plaster like feel to it, elegant. Long and fresh finish. 89 p.

2013 Faiveley Mercurey
VP nr 3656005 Kr 425,- (magnum)
Bright ruby. Light scented nose, some floral notes and red berries. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, leaner, red berries, light playfulness. 86 p.

2013 Faiveley Mercurey Le Framboisiére
VP nr 3656105 Kr 509,90 (magnum)
Bright ruby. Scented, red berries, fruity, elegant nose, nuanced. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, elegant, playful, red berries, bright fruit, good length. Charming. 88 p.

2013 Faiveley Mercurey 1er Cru Clos du Roy
VP nr 676901 Kr 279,90
Bright ruby. Raspberries, light darker fruits note, slightly scented. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, fresh, juicy, almost chewy fruit, good length. 89 p.