Fra uventet hold

Del på Facebook

I Alsace lages det vin fra mange forskjellige druesorter, hvite som røde. En av de mest beryktede er gewurztraminer, en drue som er litt elsk/hat for mange. I ung alder lukter den av billig hotellsåpe, du vet, litt klissent, nesten kunstig floralt mot roser. Noen ganger får den en tone med musk og/ eller krydder også, og det hele blir litt i overkant parfymert. I munn har den en lat syre som gjør at vinen kan virke litt flat samtidig som den gjerne er litt viskøs. Alkoholen tar gjerne også av, og vipps, der har vi noe som fremstår som litt billig og harry.

Men så er det en liten ting med denne spradebassen av en drue. For spradebasse er det. På drueplanten ser druene ut son lyse rubiner, de er nesten gjennomsiktig rosarøde med gullskjær. De synes på langt hold, roper ut, se på meg! Med alder forsvinner den voldsomme litt harry parfyme og såpeduften, vinen får ikke mer syre, men den fremstår som friskere og strammere. Den får litt smalere midje også, og det er lenge i mellom hver gang jeg smaker noe slikt. Men Dopff & Irion åpnet fire flasker fra deres kjeller. Og her kommer nok en overraskelse. Det er ikke herfra man forventer lagringsviner. Men joda, de kan godt ligge. Vinene får en gulfruktig kjerne, gule epler, fersken, svakt krydret. Knapt noe parfymert igjen. Vinene er ikke verdens største viner, men Les Murailles under koster tohundrelappen på polet i siste tilgjengelige årgang, og 1978 var ikke den beste årgangen. Man kan bygge opp en morsom kjeller uten å blakke seg helt på vin, med viner som tåler nesten førti år i kjelleren!

1989 Dopff & Irion Les Sorcieres Gewurztraminer

Golden. Dried yellow fruits, overripe yellow apples nose. Fresh acidity, lean body, some apples, touch of minerals, dried fruits, surprising that this vintage is leaner than the 1978, probably not a perfect bottle, good length. 85

1983 Dopff & Irion Les Sorcieres Gewurztraminer

Golden. Some plums, apples, peach, touch of floral notes, light flinty minerals note. Fresh acidity, elegant body and texture, dried yellow fruits, light spicy note, good length. 87

1978 Dopff & Irion Les Murailles Riesling

Golden. Apples, some petroleum and spices nose. Fresh acidity, elegant, leaner, light, quite delicate, candied lemons, good length. 86

1985 Dopff & Irion Gewurztraminer Selection de Grains Nobles

Golden. Apples, some honey, quite oxidative nose. Bit flat acidity, some dried fruits and spices, leaner. 83