Det var en gang nord i Piemonte storhetene lå

Del på Facebook

Gattinara, Ghemme, Bramaterra, Lessona, nesten ingen har hørt om disse vinregionene i dag. Selv italienere vet knapt hva det er, selv i Piemonte. Gattinara har fått et visst navn her hjemme takket være den populære Travaglini og Nervi har også vært med på å sette Ghemme på kartet. Men i resten av verden er du rimelig vinnerd om du vet hva disse distriktene er. Frem til slutten av 1800-tallet var det her Piemonte hadde et navn, både i Italia og som eksportmarked. Barolo og Barbaresco eksporterte knapt vin før etter andre verdenskrig og i stor skala enda noen tiår senere. Men i nord eksporterte man helt til Japan og Argentina hundre og femti år før det.

Men to fatale hendelser gjorde at vinmarkene her oppe havnet mer eller mindre i glemmeboken. Den ene var en storm som ødela en mengde vinmarker, og med denne stormen forlot de siste vinbøndene vinmarken. Men den virkelige synderen var tekstilindustrien som trengte arbeidere. Lekkasjen var stor alt før stormen, men den ble spikeren i kista. Svært få produsenter ble værende ved sin lest, i Lessona kun én, i Bramaterra ingen. Torraccia del Plantavigna så dagens lys i 1977 da Pierino Piantavigna beplantet sin første vinmark i Ghemme med Nebbiolo. Åssiden het la torraccia og slik ble navnet født.

I dag drives eiendommen av barnebarnet samt noen investorer som måtte til for å nå mål man hadde satt seg. Eiendommen er nå på rundt hundre hektar og det er vinmarker i Ghemme så vel som i Gattinara. Personlig tenderer jeg til å foretrekke Gattinara fra de aller fleste produsenter jeg har smakt som lager begge, de er liksom litt lettere på foten og har en annen virilitet og eleganse over seg, mens Ghemme gjerne blir litt tyngre og mer kroppslig. Nesten som forskjellen mellom en Barolo og en Barbaresco, på mange måter. Torracia del Piantavigna har en rekke med meget gode kjøp, og vinene holder lenge i kjelleren. Det var ikke hastverk med 2004 årgangen smakt under. Det er priser på vinene som finnes på Vinmonopolet.

2015 Torraccia del Piantavigna Erbavoglio
Pale lemon yellow. Apples, fruity, some peach nose. Fresh acidity, fruity, rounded, bit bitter finish. 84

2015 Torraccia del Piantavigna Barlan Rosato
Kr 139,90
Pale red. Light red fruity nose, floral touch. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded. 82

2013 Torraccia del Piantavigna Tre Confini
Kr 139,90
Bright ruby. Some liquorice, ripe red berries, touch jammy nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, elegant. 83

2014 Torraccia del Piantavigna!a Mostella Vespolina
Ruby. Red berries, some spices, fresh and fruity nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, elegant. 85

2011 Torraccia del Piantavigna Gattinara
Bright ruby. Leather, dark fruits, cherries and spices nose. Fresh acidity, ripe tannins, red berries, juicy, bit warm from alcohol, good length. 88

2010 Torraccia del Piantavigna Gattinara
Kr 199,90
Bright ruby. Scented, red berries, floral notes and anise, lovely nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, elegant, lovely red fruity and anise note, good length. 88

2010 Torraccia del Piantavigna Ghemme
Bright ruby. Scented, red berries, floral notes, some anise notes. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red and dark berries, spices, good length. 88

2009 Torraccia del Piantavigna Ghemme
Kr 189,90
Bright ruby. Scented, dark fruits, cherries and anise nose. Fresh acidity, ripe tannins, structured, firm, some anise and fruit stone bitterness finish. 87

2008 Torraccia del Piantavigna Ghemme
Kr 260,- spesialbutikk
Bright ruby. Roses, cherries, fruity, ripe, richer nose, tar notes nose. Fresh acidity, ripe tannins, ripe, rich, fruity, intense, dark berries and spices, good length. 88

2010 Torraccia del Piantavigna Vigna Pellizzante
Kr 379,- spesialbutikk
6000 bottles made. Bright ruby. Scented, light red berries, some floral notes, light anise touch, faint figs hint. Fresh acidity, ripe tannins, structured, fruity, fresh, cherries and elegant liquorice, firm finish. Peppery note. 90

2008 Torraccia del Piantavigna Gattinara
Bright ruby. Red berries, some floral notes, elegant violets, cherries and anise nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, touch of herbs, red berries finish. 87

2007 Torraccia del Piantavigna Ghemme
Bright ruby. Liquorice, fruity, cherries, floral, ripe, floral notes, quite intense. Fresh acidity, ripe tannins, red berries, spices, anise, structured, cherry stones and anise finish. 88

2007 Torraccia del Plantavigna Gattinara
Bright ruby. Some anise, light cherries and light floral notes, liquorice nose. Fresh acidity, ripe tannins, structured, rounded dark fruity, liquorice and blueberries, spices, structured. 89

2005 Torraccia del Piantavigna Ghemme
Bright ruby. Anise, cherry stones, liquorice, tar and ripe cherries nose. Fresh acidity, ripe tannins, structured, dark berries and spices, firm finish, tight. 88

2004 Torraccia del Piantavigna Ghemme
Bright ruby. Floral, violets, cherries, blueberries and morellos, elegant nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red berries, bright and elegant, lively, structured, juicy, red berries, long. 91