Sommerlige viner til asparges. Foto: Silje L Meskestad

Glem aspargesen, spis smøret!

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.Sammen med vinklubbmedlemmer i Vinikkevas hadde ØkoNytt anledning til å teste både grønn og hvit asparges til ulike hvite druetyper. Vi hadde antakelig verdens beste smør til, upasteurisert setersmør fra lokal bonde rett oppi Numedal her. Vi holdt på å glemme aspargesen! Det var for øvrig hverken Sauvignon Blanc eller Riesling som gikk av med seieren som vinfølge.

 

Vinflaske12639401
Kaufmann Rheingau Weissburgunder Trocken 2020
Tyskland , Rheingau
Kr 219,90
Biodyn-, Øko-sert. Finurlig deilig duft – hvitveis, skorpe (så innmari), og salt, skifer/tørr hvit stein, hint av mentol. Nydelig munnfølelse! Nesten oljete fylde, tindrende og medium fyldig inngang, lett porøs, mineralsk, pitrer nesten litt, frisk og saftig som et grønt modent eple. Virkelig en knallvin, ble en favoritt. Passer til både grønn og hvit asparges. Kaldfermentert på stål. Excellars AS

 

Vinflaske10976701
Clos Cor Vi Viognier 2018
Spania , Valencia
Kr 139,60
Øko-sert. 100% Viognier. Mild på duft, men noe konsentrert gul frukt, noe mineraler og salt, litt fedme/smør, litt itchi eller blomster. I munnen: overraskelse! Litt fedme i inngang, med masse grønt krydder. God moden frukt, fine syrestikk, både glatt og pepra utgang, med deilig aroma. Burde vært i basis, denne.  Håndplukka, spontangjæra, 8 mndr på bunnfall. 4 mnd på eik. Crianza AS

Vi smakte også årgang 2017, i en litt dyrere innpakning, nesten tindrende inngang, og fyldig og rik frukt med fine syreknagger og saliverende utgang, litt skarpere enn 2018. Følger grilla grønn asparges tett.

 

Vinflaske12639301
Kaufmann Rheingau Riesling Trocken 2019
Tyskland , Rheingau
Kr 229,90
Biodyn-, Øko-sert. Petro og noe mørkt, noe ny gummi, mørk sopp, mineralsk støv. Intens inngang, knallvin! En del sødme i første anslag, ganske rik munnfølelse og pitrende syre samtidig. Pen fylde. Supercelan syre i utgang, leeenge! Noen grønne toner i aromabildet (asparges?). Sitter nok også som et skudd til salciccia-pølse og smørkokt sommerkål. Kaufmann kan dette, altså. Kaldfermentert på stål. Excellars AS

 

Vinflaske8044301
Rabl Grüner Veltliner Löss 2021
Østerrike , Niederösterreich
Kr 144,90
Ikke-sert, men driver med lav intervensjon og dyrker bio-mangfold. Skarp duft, skikkelig stikkelsbær/solbærblad, litt røk, pære, og hint av epler og aceton. Spent! Skarp inngang, super syre. Frisk og pen sødme, pitrer litt, saliverende utgang. Syrestrukturen på denne er vidunderlig. Mat?- til smør! Og til asparges da, selvfølgelig, helst med fløte-/smørsaus. 4 timers kaldmaserasjon. Stenberg & Blom AS

 

Vinflaske3665701
Rabl Langenlois Kamptal Grüner Veltliner 2021
Østerrike , Niederösterreich
Kr 169,90
Ikke-sert., men driver med lav intervensjon og dyrker bio-mangfold. Mykere på duft enn «Löss», mer elegang, grønn olivenolje, noe mineraler og stein. Bittelitt oljete inngang, med frisk syre og nesten perfekt mengde sødme. Fin fylde som mildner syren, litt mer avdempet og mørkere stil enn «Löss». Lun ettersmak, sitter lenge. Deilig vin. Stål. Til asparges? Ja! Stenberg & Blom AS