Har Leitz tatt av?

Del på Facebook

Det har vært en del kritikk mot Leitz i de senere år, først brått importørbytte, og med ny importør som også er inne på eiersiden er det nå kritikk rettet mot prisene. Importørbyttet har vært drøftet mange ganger, men hvorfor prisene har økt betraktelig har man ikke hørt så mye om. Leitz’ tidligere importør, Record, har svært lave påslag og selv med meget god omsetning blir det knapt penger igjen på bunnlinja. Med andre ord, kjøp herfra før de selv skjønner at prisene må opp. En ny importør som også ønsker å leve av salg må nødvendigvis ha et høyere dekningsbidrag, det er en årsak til noe høyere priser. Videre var Leitz kjent som billighuset i Rheingau og det ble pøst ut bokser og rimelig vin som ofte var svært gode kjøp til prisen.

Men naboene hans i Tyskland begynte å stille spørsmålstegn med prissettingen og hvorfor han ikke satset mer på kvalitet. Til det manglet han vinifikasjonsutstyr og bedre kjeller og han måtte få inn kapital. Mange norske importører var på døren til Leitz, Record var hans første kunde og deres innsats gjorde at Norge ble et suksessmarked, rent salgsmessig, men det ble ikke penger av det. Red & White var importøren som i Johannes egne øyne var mest med på samme tankegang som ham selv, og sårt tiltrengt kapital ble tilført. Ny kjeller står nå ferdig.

Nye merkenavn og økt fokus på kvalitet er en forklaring på økte priser. Magic Mountain har blitt en kjempesuksess. En av årsakene til at viner som Berg Schlossberg og Kaisersteinfels nå koster det dobbelte av mange av konkurrentene er fordi 80% av avkastningen fra disse toppvinmarkene går i Magic Mountain, og derfor produseres det langt mindre flasker av toppvinmarkene nå enn før. Personlig føler jeg at fintuningen på vinene ikke er kommet helt i havn enda og prisene blir vel drøye i forhold til konkurrentene. Argumentene med hva en Meursault koster holder ikke helt vann når Schloss Johannisberg, Robert Weil, Breuer, eller Kloster Eberbach for å nevne noen ikke koster mer enn de gjør.
Korken forteller deg vinifikasjonsmetoden. Flasker under skrukork er fermentert i ståltanker mens flasker som selges under vanlig kork har fermentert på gamle store trefat. VDP tillater ikke lengre termen Spätlese trocken, står det predikatterm (Kabinett, Spätlese, Auslese) på etiketten skal vinen være søt. Men Leitz har fått dispensasjon for det norske markedet da dette er en bestselger her som knapt selges i andre markeder. Det er andre produsenter som også har fått dispensasjon fra disse reglene.
Johannes er en vinprodusent som fortsatt er på vei, kvaliteten løftes, om ikke like fort som prisene, men det er verd å følge med. Men det er også en ting de siste ukenes relativt mange viner fra Rheingau har fått meg nysgjerrig på. Jeg noterer meg at flere av vinene må ha betydelig med luft før nyansene kommer frem, jeg snakker om mange timer, og en grundig smaking over tid bør egentlig foretas, kanskje også en studietur til Rheingau bør komme på dagsorden med dette ene tema som fokus. Under Leitz’ viner fra 2013.

 

2013 Leitz Magic Mountain Riesling trocken
Kr 249,90 Lyst strågul. Epler, mineraler, pære og grapefrukt. Frisk syre, livlig, slank, syrlig, grønne epler, eplebittertone, kjernefrukt. 86 poeng

2013 Leitz Rüdesheimer Berg Rottland Riesling trocken Hinterhaus
Kr 639,- Lyst strågul. Epler, fruktig duft, noe sitrus og florale toner. Frisk syre, epler, lime, liten urtetone, delikat og nyansert, lettere stil, nesten transparent. Lang. 92 poeng

2013 Leitz Rüdesheimer Berg Roseneck Riesling trocken Katerloch
Kr 639,- Lyst strågul. Epler, noe sitrus, fruktig duft, litt tight i øyeblikket. Frisk syre, livlig, epler, mineraler, detaljert, leken og lang. 91 poeng

2013 Leitz Rüdesheimer Berg Schlossberg Riesling trocken Ehrenfels
Kr 639,- Lyst strågul. Epler, sitrus, lett floral tone, mineraler, fokusert duft. Frisk syre, epler, sitroner, delikat og detaljert, livlig, noe bitter finish, lang. 91 poeng

2013 Leitz Berg Kaisersteinfels Riesling Terrassen
Kr 639,- Lyst strågul. Epler, fruktig, lett floral tone på duft. Frisk syre, frisk, epler og sitrus, mineraler, detaljert men ikke på nivå med hva den ofte er, lang. 91 poeng