Viner som minner på hvor mange ulike aromaer som fins i vin. Foto: Silje Meskestad

Inntrengende rosèer fra Interlope

Del på Facebook

«Naturvin – digg eller hestemøkk?» – dette spørsmålet virket uvanlig tiltrekkende på meg, da jeg besøkte Drammen Vinfestival for første gang for noen år siden. Forfatteren av spørsmålet (og av sine 7 vin-bud!) er Interlope, manifestert som en særegen herremann med bittesmå runde bestefarsbriller, som frister oss med viner av naturromantisk karakter: enhver os innbyr til kos. Hver gang kan man bli påminnet hvor mange ulike aromaer som fins i vin. De 4 siste årene har jeg således smakt masse gøy hos denne importøren, særlig fra vinmakeren Pittnauer. Importøren Interlope stiller som regel på messer med resten av importørene som kaller seg Vingalleristene – et kobbel med herrer som ikke driver utpreget kommerst.

Her, tre rosa og en rød:

7441101
Pittnauer Rosé 2019
Østerrike, Burgenland
Kr 199,90
Bestillingsutvalget
Ufiltrert men klar lakserosa, 90% Blaufränkisch. Sjarmerende prins på forsiden, som sier noe om innholdet. En småvoksen men styringsdyktig rosevin,  som dufter «Knott», nyrørte bringebær og rips, og litt kalk. Frisk og lett sødmefull inngang, nesten litt sprudlene på tungespissen, saftig med godt bitt.  Smakfull og trygg. Spontanfermentert. Lagra på stål. Øko-sert.

Viner som minner på hvor mange ulike aromaer som fins i vin. Foto: Silje Meskestad

12786401
Corsignano Levitate Toscana Rosato 2020
Italia, Toscana
Kr 249,00
Bestillingsutvalget
Rosa-oransjefarget 100% Sangiovese, fra familieeid vingård (hurra!). Dufter rabarabara, støv, lavendel og roser. Deilig glatt og sødmefull inngang, god stramhet som holdes pent i sjakk utover. Veldig god konsentrasjon! Fint integrert syre. Denne er det klasse over. Øko-sert.

10100001
Pittnauer Dogma Rosé 2019
Østerrike, Österreichischer Wein
Kr 288,00
Bestillingsutvalget
Tåkete rosa, etter 20 dager på skall, med 60% Blaufränkisch. Interessevekkende duft, noe flyktig: noe svak og delikat surøl-aktige estere (som jeg digger, kan minne om kirsebærlambic), disse luftes vekk etter litt tid i glasset. Vinen er fermentert på hele drueklaser, med overraskende fin sødme i inngang, deilig fylde, litt brusende effekter, samt en tindrende grape-syre som er svært appetittelig. Klassisk naturvin-preget utgang. Slafs! Vil ha mere av dette, Vinmonopol 😉 Ufiltrert. Øko-sert, drives biodyn (Dogma-serien er dessuten uten sulfitt, hurra!).

10104001
Clos des Mourres A Table! 2017
Frankrike
Kr 239,00
Bestillingsutvalget
Biodynamisk herlighet, til bords! 100% Syrah, ufiltrert og lett tåkete. Dufter nypressa solbær og lune bær, litt treverk og svak polish, veldig attraktiv duft!- nesten unødvendig å smake. Men gjør nå endelig det: fantastisk syrlighet i inngang, mørk solbærsødme med  nesten vibrerende munnfølelse, og mørk og søtsyrlig utgang. Spenstig syrah! Mine med-smakere var begeistret. Slafs!

(Blant andre av mine favoritter hos Interlope er rieslingene til  J.B.Becker, vinene til Nada Guiseppe, og Josep Foraster, naaaam. Smaksnotater følger!)