Klokkeklar eleganse fra Joh. Jos. Prüm

Del på Facebook

Joh. Jos. Prüm har lenge stort sett vært å finne i spesialbutikk, men nå slippes det fire nyheter i bestillingsutvalget. Og her gjelder det å kjenne sin besøkelsestid. Joh. Jos. Prüm er den hellige gral fra Mittelmosel. Vinmarkene Wehlener Sonnenuhr og Graacher Himmelreich spesielt. Og vinene er klokkeklare og elegante. I 2014 årgangen fremstår de som noe mer åpne enn normalt ved så ung alder. Dette er vinhuset hvor vinene tåler tiår på langs og hvor vinene modnes sakte. Når man har disse 2014-årgangene i glasset er det underlig å se hvor lyse de er, nesten som vann. Men det er lite som minner om vann i munn. En utrolig flott konsentrasjon selv om vinene er lette, delikate og transparente. Her er det bare å handle mens det er. Jeg nyter mine Moselviner til krabbe, ferskvannskreps, and, og retter av laks og ørret, inkludert gravlaks og røkelaks.

2014 Joh. Jos. Prüm Riesling Kabinett
Kr 179,90
Pale lemon yellow. Apples, fruity, minerals, some peach notes nose. Fresh acidity, fruity, apples, lemons and minerals, elegant. 87

2014 Joh. Jos. Prüm Graacher Himmelreich Riesling Kabinett
Kr 249,-
Watery lemon yellow. Apples, fruity, minerals, some apricots, elegant nose if tight. Fresh acidity, apples, lemons, pears and peach, nuanced, minerals finish. 89

2014 Joh. Jos. Prüm Graacher Himmelreich Riesling Spätlese
Kr 284,50
Watery lemon yellow. Apples, fresh, fruity, some peach, elegant and nuanced nose, citrus notes. Fresh acidity, candied lemons, apricots, peach, bright green apples and minerals, long. 91

2014 Joh. Jos. Prüm Bernkasteler Badstube Riesling Spätlese
Kr 265,90
Watery lemon yellow. Touch of orange blossoms, apples, minerals, elegant nose. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded, apples and lemons, elegant minerals, fruity, long. 90