Knallviner fra stor importør-messe for mars-nyheter

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.Einsteins essays i humanisme, leste jeg på toget på vei til denne importør-vinmessen der en rekke importører viser frem sine marsnyheter . Og den første flaskeetiketten som traff meg midt i synet da jeg kom inn på messen, var av en jordklode som hadde vokst frem fra treets røtter, det ypperste symbol på at det ikke er vi mennesker som styrer denne planeten. Og at det meste fortsatt ligger skjult – i edle dråper. Bare se her!

 

Sider

Harding Stille og Kjørbar Stille Harding
Norge , Vestland

Øko-sert. Eplecider-vidunder på 7,5% alkohol. Blend med 70% Aroma. 6 gram syre og knusk tørr, men fytti så rund og god. Dufter epler og gummi. En knall-cider! Den alkoholfrie broren «Kjørbar» stod for øvrig ikke tilbake i det hele tatt, var faktisk enda fyldigere i stilen. Noms! (importør: NonDos)

 

Oransjevin og rosévin

10976101
Bod. Cueva Orange
Spania , Øvrige
Kr 269,90
Øko,- Oransje-, Naturvin-sert. Oransje hvitvin på 50% Tardana, resten Macabeo, Chardonnay og Xarello. Den lokale druen modner sent og er ypperlig til musserende viner. 14 dager på skall. Duftnotat mangler, appelsinskall og honning og noe lavendelaktig etter husken. Nydelig bløt inngang, nesten glatt, lett tropisk med innslag av parsimon, lett syrlig men samtidig lun og god. Nam! Litt karateristisk papp i ettersmaken.  Spontangjæra, 10 mndr på stål, ufiltrert, usvovla. Hurra!

 

10976001
Bod. Cueva Brutal Ancestral
Spania , Øvrige
Kr 299,90
Øko,- Oransje-, Naturvin-sert. Naken vin! PetNat på 50% macabeo og 50% Moscatell. Valencia-området. Gusjegrønngul på farge, men en veldig snill duft. Fyldig, søt og litt sterk inngang. Sånn blir det når man vokser opp under nesten norske klimaforskjeller, 800 meter over havet! Håndplukka, spontan, ufiltrert.

 

11907301
Christian Binner Si Rose
Frankrike , Øvrige
Kr 349,90
Øko-, Naturvin-sert. Blend på 50% Gewurz og 50% Pinot Gris. Og 8 gram syre! Himmel og havfart, en knall-rosè. Familien Binner har laget vin i Alsace siden 1770, og driver i tillegg biodynamisk. Guddommelig rosa-oransje farge på denne. Dufter karakteristisk rosè, med hint av spontan naturvin-preg. På smak: deilig! Saftig, strukturert, mørk og saliverende. Slafs! En rosa naturvin. Håndplukka, ca. 1 uke på skall, spontan, ufiltrert og uklara. Uten tilsatt svovel. Hurra!

Hvitvin

282101
Patrick Baudouin Effusion 2019
Frankrike , Loire
Kr 299,90
Øko-sert. 100% Chenin blanc fra Loire. Patrick Baudouin sin famiie har eid vinmarkene siden 1920. Sertifisert siden 2001. En gammel traver, som tør å bruke så lite svovel som mulig. Nam! Denne har jeg likt hver gang jeg smaker den. Glatt og sødmefull og bare knallbra balanse mellom honning og sitrus. Rik! Håndplukka, spontangjæra.

 

13867501
Maison En Belles Lies Santenay 2018
Frankrike , Burgund
Kr 419,90
Ikke-sert. Driver Biodyn. 100% Chardonnay. Tidligere moteguru står bak denne naturvinen, og omtales av importøren som verdens eldste lærling etter at han kjøpte egne vinmarker i 2002 i godt voksen alder. Dufter deilig og finurlig, litt naturvinspreg (litt «vill syrlighet») og tropisk. Deilig naturvin! Det er liv i flaska. Sursøt, litt sterk, konsentrert gul frukt, lett saltpreg. Veldig konsentrert utgang. En knall hvit burgunder. 1 år på sement/amfora. Den røde fra samme er også knallgod.

 

13713301
Weing. Werlitsch Ex Vero 2
Østerrike , Øvrige
Kr 439,90
Øko-, Biodyn-, Naturvin-sert.(!) Blend på 50% Chardonnay og 50% S.B. Dufter konsentrert grønt, spirulina, kiwijuice. Nydelig livlig inngang! Nydelig sursøt, herremin, supersaliverende. Slafs! Utmerket håndverk fra en vinmaker som kan prate i 3 timer om en spiseskje med jordsmonn, og som er nærmest selvforsynt med all mat som trengs for overlevelse. Håndplukka, spontan, ufiltrert, minimumsvovel. (importør: VinJohn)

 

13899001
La Sorga Danse De Saint Guy O.
Frankrike , Øvrige
Kr 419,90
Øko-, Naturvin-sert. 100% Chenin blanc fra bush vines, 40 dager på skall. Vinmakeren Anthony har siden 2008 kjøpt inn små partier med druer som han vinifiserer i egen kjeller, druer kun fra økologisk- og biodynamisk drevne vinmarker. Nabo til Matassa-gården, som jeg er super-fan av. Plukker tidlig, fermenterer anaerobt med hele klaser, 45 dager. Tåkete gul, dufter underlig gul frukt, hint av lakk og noe søtt. Kjennes som en rødvin i munnen, deilig skallpreg, noe salt og syrligsøt, ganske kraftig til å være så lys. Et knallvalg til blindsmaking i vinklubben ? Håndplukka, spontan, ufiltrert, usvovla. Hurra!

 

11856401
Baia’s Tsitska, Tsolikouri, Krakhuna
Georgia , Øvrige
Kr 325,00
Ikke-sert. Blend som tittelen tilsier. Jeg skal få mer info om denne vinmakeren fra Georgia. Dufter gul frukt, aprikos, eple og litt banan-ester, fiffig. Bløt og litt fet inngang, lett parfymert midtparti, deilig saftig utgang. Pen stramhet, tilforlatelig. Mere fra Georgia! (importør: Liquid, datterselskap av NonDos)

 

14101301
Damascene Stellenbosch Chenin Blanc 2020
 (NB kun 30 flasker)
Sør-Afrika , Coastal Region
Kr 399,00
Ikke-sert. 100% Chenin fra Stellenbosch. Geir Salvesen og jeg ble stående å nesten sikle litt over disse. Veldig lite parti til Norge, men hvis du får smakt dem…- det er ikke fransk, altså, men man kan jo lure! Dufter knekkebrød og brunost. På smak: deilig! Konsentrert, litt smør-aktig, nydelig småsøtt anslag og veldig pen syre. Semillon fra samme hadde et lett urtepreg og var også helt nydelig i munnfølelsen. Spontangjæra, 11 mndr i foudre. (importør: Vinarius)

Rødvin

13452801
Du Grappin Côte de Brouilly 2020
Frankrike , Burgund
Kr 279,90
Ikke-sert. 100% Gamay, fra Burgund. Et minikoopertiv kjøper inn øko/bio-sert druer fra små lokale bønder. Dufter deilig, noe mørkt, noe sement og vanilje. Mørke bær og lett sødme der, kjølig men moden, pen syrlighet, frisk og konsentrert. Håndplukka, spontangjæra. (importør: Non Dos)

 

14086101
Carlone Davide Croatina 2018
Italia , Piemonte
Kr 239,00
Ikke-sert. 100% Croatina fra Piemonte. Dufter krekling, hint av sement og stål, hint av krutt. Nesten brusende i inngangen, pen lett sødme, saftig, noe tørrstoffer der og samtidig saliverende. Kjølig og fersk, med hint av salt. Fin! Spontan, ca. 12-24 mndr på stål. (importør: Vinarius)

 

Ronald Linder Spoth Natur (NB: Nyhet i mai, lenke til vinen: Ronald Linder Spoth Natur – NON DOS)
Øko-, Bio-, Naturvin-sert. 100% PN, dyrket i min mor’s tyske favorittområde: Kaiserstuhl. Jordsmonnet består mye av den vulkanske steintypen basalt. Ronald Linder har drevet øko siden 2011, og er nå også Demeter-sertifisert. Med god hjelp fra både høner og sauer, får han laget et stort knippe helt nydelige viner, nesten alle er på slafselista mi. Dufter veldig mørkt, mørke bær, dekk, hint av olje? Særegen på smak! Veldig mørk og lett morellpreget, får assosiasjoner til brunost. Syrestruktur som nekter å legge seg,  men som blir pakket litt inn i fedmen. Dette er gøøøy! Må re-smakes. Håndplukka, spontan, uklaret og ufiltrert. Uten tilsatt svovel, hurra! (importør: NonDos)