La Chablisienne, verdens beste coop

Del på Facebook

Det som skiller La Chablisienne fra så mange kooperativer, hvor et hav av druedyrkere leverer sine druer til en produsent, er et fokus på kvalitet. La Chablisienne leverer ikke bare gode, rimelige, viner, eller masseprodusert skvip, som så mange andre, nei de leverer kvalitet. Noen ganger, i noen årganger er de til og med langt oppe på listen over gode hus i Chablis. Les Preuses herfra har for min egen del alltid vært en favoritt.

La Chablisienne så dagens lys i 1923 som resultat av at mange små vindyrkere så seg nødt til å gjøre noe for å få solgt sine viner. I dag er det rundt trehundre vindyrkere som leverer sine druer hit og produksjonen totalt sett er på rundt en fjerdedel av hele produksjonen i Chablis. Man lager alt fra lette og enkle viner i de lavere segmentene til typeriktige premier og grand cru viner med tydelig personlighet. La Chablisienne hevder å ha vin fra alle Chablis appelasjoner.

Sommeren 2016 har for min del vært brukt til å fokusere på Chablis, en region jeg har oversett de siste årene. Jeg har gjenoppdaget gleden ved disse mineralske, syrlige og kjølige vinene, samt hvor mye fetere de blir alt med bare noen få år i kjelleren, spesielt om det er grand cru. Premier cru er ofte de mest fokuserte og raffinerte, og kanskje de mest interessante på mange måter. Det har vært en spennende reise å gå i dybden på, men som alltid i burgunds terroirverden føler jeg at terroirteorien stemmer best innenfor hver produsents portefølje, men at det kan være vanskeligere å se tydelig over en bredde av produsenter.

La Chablisienne er en av de få trivelige kjempene i vinens verden, der man på tross av enorme volumer klarer, evner og ønsker å fokusere på kvalitet. Under et lite utvalg av hva som nå finnes på Vinmonopolet.

2012 La Chablisienne Chablis Grand Cru Château Grenouilles
Kr 539,90
Pale lemon yellow. Pears, apples, lemons, minerals, quite fruit driven nose. Fresh acidity, fruity, apples, minerals, touch of tropical fruits before a minerals and almost smoky note finish, long.  92

2013 La Chablisienne Chablis Grand Cru Les Preuses
Kr 499,90
Pale lemon yellow. Apples, citrus, minerals, lemons, detailed nose, needs air to show its nuances. Fresh acidity, lively, fresh and fruity, lemon peel and a slight bitter notes in the finish takes away some of its pure feel, long. 92

2013 La Chablisienne Chablis 1er Cru Montée de Tonnerre
Kr 299,90
Pale lemon yellow. Apples, minerals, oysters, lemons, citrus, tight. Fresh acidity, lively, fresh, lemons, oysters, minerals, detailed, long. 92

2014 La Chablisienne Chablis 1er Cru Montmains
Kr 249,90
Pale lemon yellow. Apples, minerals, citrus, fresh and fruity, needs forty five minutes in decanter to open. Fresh acidity, apples, lemons and citrus, detailed, nuanced and long. 91

2013 La Chablisienne Chablis La Sereine
Kr 179,90
Pale lemon yellow. Light apples and fresh fruity nose, some lime and minerals. Fresh acidity, fresh, leaner, elegant, on the light side. 84

2014 La Chablisienne Petit Chablis Vibrant
Kr 169,90
Pale lemon yellow. Light apples and minerals nose. Fresh acidity, fruity, fresh, apples, light, rounded, leaner finish. 83