Moden Rioja til påskelammet

Del på Facebook

Montecillo leverer en flott rekke med både billige viner og mer utviklede som finnes i BU. Noen av de eldre årgangene har vært med en stund og det er litt flaskevariasjon. Men at disse ikke koster mer enn en ganske ordinær village fra burgund sier sitt om kvalitet for pengene. 1994 er fremragende og selv 1981 som har vært tilgjengelig en årrekke er fortsatt en flott vin når flasken er på sitt beste. Her kan du smake gammel vin uten å bli helt blakk. Men det er også hyggelige kjøp i den andre enden, så man trenger ikke å blakke seg for å ha god vin på bordet i påsken. Gi gjerne alle viner, også boksen en halvtime til time på karaffel, eller en vannmugge om du er på fjellet. De blir litt mer elegante av det alle sammen.

2013 Montecillo Deseos Tempranillo BiB
Kr 399,90
Ruby. Spices, dark berries, liquorice. Freshish acidity, ripe tannins, fresh and fruity. 78

2011 Montecillo Crianza
Kr 129,90
Ruby. Dark fruits, some spices, liquorice and blueberries. Fresh acidity, ripe tannins, fresh and fruity. Spicy. 82

2010 Montecillo Reserva
Kr 169,90
Ruby. Blueberries, blackberries, anise and vanilla nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, slight liquorice note. 85

2008 Montecillo Gran Reserva
Kr 224,90
Ruby. Dark fruits, some blueberries, spices, vanilla, dark berries. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, leaner fruit but quite refreshing, red berries and anise. 88

2001 Montecillo Gran Reserva Seleccion Especial
Kr 489,90
Ruby. Dark fruits, spices, blueberries and liquorice, scented nose. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, fresh, dark berries, anise and vanilla, long. 90

1994 Montecillo Gran Reserva Seleccion Especial
Kr 499,90
Ruby. Blueberries, some tobacco, still some vanilla and spices, layered, nuanced, detailed nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, lively and fruity, detailed and elegant, nuanced, long. 93

1987 Montecillo Gran Reserva Seleccion Especial
Kr 1199,90
Magnum Ruby, garnet rim. Leather, figs, blueberries, light scented note nose, elegant. Fresh acidity, ripe tannins, bright red fruits, rounded, elegant, detailed, nuanced, lovely. The best 1987 Montecillo in a few years. 89

1981 Montecillo Gran Reserva Seleccion Especial
Kr 479,90
Bright ruby, garnet rim. Tobacco, red berries, cigars, cedar, elegant and refined nose, some raisins. Fresh acidity, ripe tannins, juicy, fresh and bright red fruits, light sweet and sour note with juicy red berries behind, long. 91