Møt Werner Michlits og smak vinene fra Meinklang

Del på Facebook

Familiebedriften Meinklang kultiverer 70 hektar med vinmark på biodynamisk vis i den lille landsbyen Pamhagen i solfylte Burgenland, helt øst i Østerrike. I tillegg til vin dyrkes også korn, frukt og grønnsaker, og det lages kjøttprodukter fra svin og storfe. Gjødsel fra de 800 anguskyrne på gården fullfører den biodynamiske sirkelen, og Meinklang er den eneste vingården i Østerrike som har en så holistisk tilnærming til vinproduksjon og drift av egen gård.

I klang med naturen
«Meinklang» er sammensatt av de to tyske ordene mein og Klang, og navnet spiller på hvordan det unge Michlits- ekteparet lager viner som klinger i harmoni med naturen. Familien ser gården som en helhet, og følger nøye med på alt som skjer i naturen. Alle deler av gårdsdriften er gjensidig avhengige av hverandre, og til sammen utgjør de gårdens økosystem. For eksempel beiter dyrene på markene og gjødsler vinrankene, og i sin tur kommer så deres fôr fra produkter familien selv dyrker på gården.

Den biodynamiske filosofien gir et sunt jordsmonn og dermed sunne planter som er fulle av næringsstoffer, samt avlinger som begrenses på naturlig vis og følgelig eliminerer behovet for ”grønn innhøsting”. Dette gir druer med høyere kvalitet og dermed energiske og leskende viner som gjenspeiler druenes og regionens særpreg – og kun det.

Viltvoksende planter mellom vinrankene sørger for konkurranse om vann og næringsstoffer. Dette stresser vinplantene lett og gjør at de må konsentrere seg om druemodning, noe som fører til at de produserer enda mer aromatiske druer.

Lørdag 25. mars kl. 13:00 , på Vulkan Matsal i Oslo, kan du smake vin fra  følgende produsenter:

 • Meinklang
 • Carussin
 • Castell’in Villa
 • Château de Béru
 • Cinque Campi
 • Clos Lentiscus
 • COS
 • Cornelissen
 • Sébastien
 • Riffault
 • Suertes del Marqués
 • Chateau de Roquefort
 • Domaine Les Bruyéres
 • Domaine Stéphane Tissot
 • Domaine du Coulet
 • Weingut Clemens Busch
 • Cascina degli Ulivi
 • Coulée de Serrant
 • Chateau Le Puy Emilien
 • Domaine Romaneaux
 • Destezet Domaine Lapalu
 • La Stoppa

Pris kr. 250,- for medlemmer av en vinklubb tilsluttet norske Vinklubbers Forbund, kr. 400,- for andre.

Klikk her for å melde deg på: https://www.deltager.no/biodynamisk_vinmesse_pa_vulkan_2503201719