ØkoNytt: En rev i polhylla, og 2 høner

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.Går du innimellom på andre pol enn ditt nærmeste? På tur er det herlig nerdete å stikke innom et ukjent pol og spane på hva de har i hyllene. Polene har, på tvers av kategori-tilhørighet, mulighet til å ta inn noe vin via lokalt sortiment. Denne lokallista kan inneholde godbiter du ikke har sett på ditt vanlige pol. ØkoNytt snublet over en øko-oransjevin på bare 9,5% i selveste Blues-byen, og en rev i kat.4 ! De to hønene? Rene kinderegg.

11597801
Natural Selections Gysler Pinot Noir Rosé 2020
Tyskland , Rheinhessen
Kr 113,70
Øko-sert. 100% PN fra Rheinhessen og flinke Gysler. Kjøpt på polet i Hokksund (kat.4) til under 120 kr. Dufter søte jordbær. Den litt trange dufta, rødt gelepulver. Tørr, vibrerende og intens inngang, mineralsk/pitrer litt på tungspissen, noe gummigodt i aromabildet men det er flyktig. Fargen og dufta lurer deg! «En skikkelig rev!» var gjennomgangstonen i vinklubben. Lett brusende utgang. 2 dager på skall, spontangjæra, modnet på stål. (importør: Chrysopidae)

13339801
Finca Bacara 3015 Sauvignon Blanc 2020
Spania
Kr 134,50
Ikke-sert. Men laget på Øko druer. 100% S.B. Prosjekt grunnlagt i 2016, som driver med minimal intervensjon, 900 m.o.h. Er ikke dette Chardonnay?? Jeg hadde bommet totalt i blindsmaking. Det kunne vært Pinot Gris også. En Sauvignon i forkledning! Mild og lett grønn på duft, litt godteri, og med bedre viten: stikkelsbær. Veldig glatt og uvanlig vaniljepreget S.B. Fyldig og glatt inngang, lav syre, interessant vokspreg. Veldig avslappet/avrundet utgang. (BiB)(importør: Crianza)

13729601
Calcarius Ca 40.08 Frecciabomb Orange Fizzante
Italia , Puglia
Kr 226,90
Øko-, Oransje-, Naturvin-sert. 100% Bombino Bianco. Tåkete oransje. Kjøpt på polet på Notodden, Blues-byen, hvor jeg hadde en aldeles strålende samtale med en veldig engasjert polansatt. Dufter svovel/krutt, noe intens gul frukt, noe såvidt syrlig. Litt juice-aktig (tropisk?) duft også, noe grape men ikke bitter. Smått brusende inngang, saftig, noen beske knagger, – artig og sommerlig. Fin syre, antydning til papp i ettersmaken (karakteristisk for naturvin). Prøv til lett sommermat. (importør: Blend)

Under streken:

En vin for de litt kresne, kanskje?

Vinflaske10975301
Cuvee La Danseuse Bainbridge Cuvée La Danseuse
Frankrike
Kr 269,90
Øko-sert. Musserende blend på 80% Grolleau, resten Cab Franc. Dufter salt, litt saft, maskinolje, og deilige krydder. Lett tørrende inngang med så vidt sødme på tungespissen, lett perlende og kanskje litt under middels fylde, litt lunt treverk der, og fint krydder som kommer bedre frem ved lufting. Vinklubb-deltaker Matthias sin favoritt. Skjenker rosa perlende i glasset. Spontangjæra, 2.gangs gjæring på flaske. (importør: VinJohn)