Bildekollasje: Silje L Meskestad

ØkoNytt: På instinkt

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.Siste uka i august begynte det, høstens vakreste eventyr. Smaksløkene var noe døsige, og noteringsfingrene noe rustne, men det kommer seg. Noe helt nytt, og noe årgangsendringer. Vi begynner med Champagnen, like godt.

Dette er smaksnotater fra nyhetssmakingen ved Moestue 26. august.

Dom. Jeaunaux-Robin «Instinct» Meunier Brut Nature 2018,
#14670001
Frankrike, Champagne
kr. 690
Øko-sert.(!) Champagne på 100% Meunier. Sørvest i Côte du Blanc Denne vant hjertet mitt «instinKtivt». Duftet prim og litt metall, noe lakk. Sååå digg. Lett inngang men drar på med varme karamelliserte aromaer retning stål og ull. Lett sitruspreget og kjeks i utgang. Lang ettersmak. Knall-champagne. (importør: Ferment)

Bois-Brincon «Origine» 2019,
#14709201
Frankrike,
kr 464,90
Øko- Bio-sert. Oransjevin. 100% Chenin, fra Loire. Oransjevin til å knaske på. Duftet lakk og tørr madeira, og konsentrert gul frukt. Litt banan-estere. Ørene mine på stilk! Nam, konsentrert og tørr inngang, nesten stofflig, godt bitt og grep. Du kjenner prisen i svingene, vinen sitter som støpt. Knall-oransjevin. Vinen «Montbenault» 2018 på Chenin var også knallgod, nesten sterksøt inngang. (importør: Blend)

Les Equilibristes Première de Cordée 2021
14711101
Frankrike, Øvrige
Kr 229,90
Øko-sert. 80% grenache og 20% Syrah. En av de mange gode vinene fra vinkollektivet. Dufter kirsebær, hint av likør, stål, og litt vailje. saftig! lett porøs nesten brusende på tungespissen. Veldig godt syrepreg. Slafs. Vinmakerenen bak denne har det skandinavisk-klingende navnet Ingrid Nueil. (importør: Blend)

Kruger Rumpf Binger Riesling Trocken 2021
12650301
Tyskland, Rheinhessen, Bingen
Kr. 219,90
Ikke-sert. 100% Riesling. Duftet ganske intenst, noe hvitt fruktkjøtt, litt vanilje. Deilig porøs munnfølelse, noms syrligsøt inngang! Saliverende syre i utgangen. Ikke petro (imotsetn til Tatomer lenger ned her). Er under omlegging til Øko-sert. Stål. (importør: Blend)

Mosbacher Deidesheimer Leinhöhle Riesling Trocken Erste Lage 2021
14391801
Tyskland, Pfalz, Mittelhaardt
Kr. 259,90
Øko-sert. 100% Riesling. Fra høyereliggende marker i Pfalz. Duftet intenst, sitrus og nesten litt tropisk. Hint av surøl eller noe «spontant», og deilig mango. Deilig munnfølelse! God konsentrasjon og nydelig syrestruktur. God lengde. (importør: Flaaten)

Mosbacher Spätburgunder 2020
10569001
Tyskland, Pfalz, Øvrige
Kr. 235,00
Øko-sert. 100% Spät, også kjent som Pinot Noir. Duftet deilig av fyrstikkripe, smør og krutt. Smker som nesen, salt inngang med mørk og konsentrert saft. Moden litt varm frukt utover, og det deilige saltpreget. Håndplukka, kald-maserasjon 4-5 dager, spontangjæra. Edlre fat, noe stål. (importør: Flaaten)

Matthieu Barret Je suis ton Père 2021
14689301
Frankrike
Kr. 289,90

Bio-sert. 70% Gamay, dyrka i Cornas-området Duftet intenst, litt likør og brødskorpe. Deilig porøs munnfølelse, skifer, lett og saftig frukt. Litt varm frukt, kanskje..- håper han ikke får problemer med temperaturen? Jeg liker det lette mineralske preget han pleier å få til, det er noe tendens til liv her Helt nye vinstokker, i jordmonn med leire og granitt. Spontangjæra, 9 mndr på betong.

Loimer Ried Käferberg 1ÖTW Grüner Veltliner 2020
14715701
Østerrike, Niederösterreich
Kr. 449,90
Øko-sert. Driver under Respekt-krtierier, som er biodynamiske. 100% Veltliner. Deilig! Saftig og fyldig, tenk at dette er veltliner. Her har jeg tydeligvis gått meg vill i samtale og glemt grundige notater. Alt fra Loimer er godt. (importør: Ferment)

Heinrich Pinot Noir 2021
13857401
Østerrike, Burgenland
Kr. 209,90
Øko-, Bio-, Naturvin-sert. 100% Pinot Noir. Dufter litt fjøs, hehe, og røde bær. Deilig sursøt og syrefrisk! Kort og godt: Slafs. Håndplukka. Spontangjæra, 2 uker skall. Lagra 13 mndr fat. Ufiltrert, hurra. Basisutvalg. (importør: Ferment)

 

Les også