Biokult Pet Nat 2020, med en blomstrete etikett, er en sommerklassiker. Foto: Vinmonopolet

ØkoNytt: Tunge tanker fra NON DOS

Del på Facebook

I en vinkjeller kan man bli slått av hvor store tanker – både filosofiske og materialistiske – som manifesterer seg. I vel 6000 år har man laget vin, men tankene har aldri vært så store og høye, kanskje uoppnåelige, som nå. Tankene kan være laget av tre, leire, rustfritt stål, glassfiber eller betong, alle med ulik effekt på vinen.

I forbindelse med Vinmonopolets nyhetsslipp mars, har jeg smakt et knippe viner fra importøren NON DOS, hvor alle vinene har ligget på ulike typer fat og tanker. NON DOS tør å tenke tunge tanker, og filosoferer mye over hvordan en vin naturlig kan harmonisere med omgivelsene sine. De tar hovedsakelig inn viner som ikke er tilsatt noe som helst, at vinen består av druer og intet annet. Her kan du selv gjøre  deg opp en mening om tankens effekt på vinen:

 

12667101
Ronald Linder Dr Miller Natür 2018
Winzerhof Linder, Tyskland
kr 299,90
Nyhet! Ufiltrert, lett tåkete, dufter mildt, med noe gul kiwi og tropisk frukt. Deilig, lett fyldig på smak, delikat og glatt, litt medisinal med saftig og smal men standhaftig, digg syre. Karakteristisk «våt papp» i ettersmaken, bra intro til naturvin (null svovel). Lagt på stål. Biodyn-sert.

Biokult Pet Nat 2020, med en blomstrete etikett, er en sommerklassiker. Foto: Vinmonopolet

12666801
Collecapretta Pigro delle Sorbe 2018
Collecapretta , Italia
kr 300,50
Nyhet! En veldig lett oransjevin-type (og null svovel!), dufter voks og gule frukter, med antydning til bakst og polish. Glatt inngang, deilig mango-saftighet, blomstrete og med en pent syrlig utgang. Antydning til slafs 😉 Spontangjæra på sement, men lagt på glassfiber. Øko-sert.

 

10315101
Casa Belfi Naturalmentefrizzante Rosso 2019
Casa Belfi, Italia
kr 219,90
Ny årgang. Rød perlende vin. Dufter røde bær og solvarme solbær. Jordbæraktig sødme på smak, fin syre, noe lett bitter men sødmefull utgang. Biodyn-sert.

 

10219401
Casa Belfi Naturalmentefrizzante 2019
Casa Belfi, Italia
kr 199,90
Ny årgang. Dufter krutt, gummi og frisk agurk. Smaker også litt grønt, saftig friskhet og pen sødme. Lagt på amfora og sement. Biodyn-sert.

Biokult Pet Nat 2020, med en blomstrete etikett, er en sommerklassiker. Foto: Vinmonopolet

7480801
Biokult Pet Nat 2020
Biokult, Østerrike
kr 167,00
Ny årgang, basiskat.6. Dufter tuttifrutti og jordbærsyltetøy. Skummer en del i munnen, minner om en slags rosa cremant men ikke like delikat. Lett bitter syre, men fin sødme. En sommerklassiker. Lagt på stål. Øko-sert.

 

12305601
Meinklang Mulatschak Roter 2019
Meinklang, Østerrike
kr 189,90
Nyhet! Brilliant lyserød farge, dufter bringebær, smør og kalk, med antydning til polish. Vibrerende og intens bærfriskhet, levende og sødmefull. Pen syrlighet, sitter lenge. En slafs light 😉 Rødvin på 11%!  Ut med rosèvinen. Lagt på stål. Biodyn-sert.

 

Biokult Pet Nat 2020, med en blomstrete etikett, er en sommerklassiker. Foto: Vinmonopolet

10868201
Cornelissen Munjebel Rosso 2019
Frank Cornelissen, Italia
kr 359,90
Ny årgang, BU. Dufter interessant, lett syrlig og konsentrert bærsaft, antydning til polish Null svovel. På smak fyldig og saftig, pent stram og med veldig appetittelig tørrhet. Knall vin. Slafs! Lagt på glassfiber. Øko-sert.

 

12698901
Sondre Lerche Patos Luz y Luz 2019
Sondre Lerche, Spania
kr 221,00
Nyhet! Dufter fotballsaft, karamell, og noe dragefrukt. På smak ganske sødmefull, med interessante medisinale undertoner. Minner mer om en fyldig rosèvin, enn rødvin. Solveggen-kandidat. Lagt på stål . Biodyn-sert.

Les også