Penfolds nyeste årganger

Del på Facebook

Penfolds er en av Australias både største og eldste vinprodusenter. De var fra begynnelsen av en av de toneangivende produsentene av sterkvin og det var først rundt 1950 at det ble fokus på kvalitetsvin med lavere alkoholprosenter. Tidligere var det blitt produsert mye enkel bordvin, men med ny teknologi og trender fra Europa var det vanlig vin som gjaldt.

Også i Norge har Penfolds lenge vært en stor produsent med et stort utvalg viner i polhyllene. De nyeste årgangene er på vei nå og fredag 4 november slippes følgende viner i forholdsvis små mengder, så her er det førstemann til mølla.

Penfolds Bin 311 Tumbarumba Chardonnay 2015, Tumbarumba, New South Wales, kr. 259,90. VP 9678601
Frisk syrlighet med noe fylde og rundhet fra lagring på fat. Tropisk frukt med melon og gule epler i munnen. Godt følge til enkle fiskeretter og til kylling.

Penfolds Reserve Bin A Chardonnay 2015, Adelaide Hills, South Australia, kr. 699,90. VP 1498301
Aromatisk nese med toner av ristede nøtter, hint av smør og noe tropisk frukt av ananas og mango. Lett preg av kokos men med flott friskhet og syre, lime og stjernefrukt. Bakt sitrus i finish, lang ettersmak. Passer til fet fisk og fyldige retter av svin og fjærkre.

Penfolds Bin 144 Yattarna 2013, Tasmania, Adelaide Hills, kr. 949,90, VP 6803501
Penfolds Bin 144 Yattarna 2012, Tasmania, Adelaide Hills, kr. 949,90, VP 6803401

I 2013 årgangen som jeg smakte kommer 90% av druene fra Tasmania. Dette er en stor vin med mye rikdom og fylde fra eikelagring, men den er også fantastisk elegant og har god syre og smak av frisk frukt av gule epler, ren og kompleks med lang finish. Spar noen år til de utvikler seg godt. Eller nyt sammen med fjærkre.

Penfolds Bin 138 Barossa Valley 2014, South Australia, kr. 269,90. VP 9678501
En blanding av druene shiraz, grenache og mataro (mourvedre). Nydelig sødmefull og intens nese med mye sort frukt, krydder og noe vanilje. Saftig i munnen med bløte tanniner, hint av salinitet i finish. Kan drikkes nå, eller ligge noen år til.

Penfolds Bin 389 Cabernet Shiraz 2014, South Australia, kr. 449,90. VP 3955101
Denne vinen er også kjent som ”Baby Grange”, og er et røverkjøp i forhold til den ordentlige Grange. Lukter av fioler og spice. Parfymert, masse fersk frukt og bær, kirsebær og noe bringebær. God struktur og tekstur, flotte modne tanniner, kompleks med et underliggende lag av tørkede urter og nykvernet pepper. Stort lagringspotensial.

Penfolds St. Henri Shiraz 2013, South Australia, kr. 699,90. VP 5162201
En god dose spicy frukt og eukalyptus eller mint. Syrlig frukt av bjørnebær og kirsebær. Tørre tanniner, noe ekstrahert men kjøttfull. Balansert og elegant frukt uten å bli overkjørt av gammel eik, god, lang ettersmak.

Penfolds RWT Barossa Valley Shiraz 2014, South Australia, kr. 899,00. VP 5162601
Delikat, med aromatisk nese av saftig frukt. Konsentrerte toner av kirsebær, kaffe og noe mint. Lett salinitet, faste, men likevel silkeaktige tanniner, krydret og noe preg av de franske eikefatene vinen har blitt lagret i.

Penfolds Father Grand Tawny 10 YO, South Australia, kr. 299,90. VP 2055601
​Dufter nydelig av karamelliserte nøtter og frukt. I munnen har den en flott syrlighet og smaker av kandiserte aprikoser, plommer og sultanarosiner. Krydder som anis sitter igjen og ettersmaken er lang og frisk. Et fantastisk alternativ til tawny fra Portugal.