Et knippe godbiter fra mars-nyhetene til importgruppen Moestue. Foto: Silje L Meskestad

Racernotater fra noen godbiter i marsnyheter del 1

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.En oppfriskende rosa musserende, et par sykt gode Riesling’er, en ikke-kjedelig Barbera, og en helt knall Chroma Soma til slutt – ØkoNytt har smakt 50-60 viner en formiddag i februar, på pressesmaking av mars-nyheter hos importørgruppen Moestue. Her følger racer-notater på noen godbiter fra første delgruppe!

 

Phillippe Gilbert «L’Emoustillant» 2020
Varenummer: 10874301
Øko-sert. Musserende PN fra Loire. Dufter typisk rosè, noe brent treverk, noe gjær, litt champagne-dufter. Frister! Smaker som nesen, fin fylde der, tette små bobler og fin konsentrasjon. Overrasket meg nesten litt. (importør: Blend)

 

Dom. Chavy-Chouet Cremant de Bourgogne Blanc de Blancs
Varenummer: 14191001
Ikke-sert, driver øko. 100% Chardonnay. Dufter litt snodig i begynnelsen, tørka rødt epleskall, noe jern, noe gjærdeig. Brent purre? Fiffig. På smak: rik! Veldig, veldig fyldig, nydelige tette små bobler, tett frukt og en søvtråd av syre. Har også vinen «les Femelottes» som vel må katalogiseres som en knall, rimelig, hvit burgunder. (importør: Flaaten)

 

Weing. Am Stein «Pure&Naked» Pet Nat Brut Nature
Varenummer: 10824701
Øko-sert. Tåkete lys gul blend på 50% SB og 50% Cabernet Blanc. Dufter veldig sement, sitrus, og nydelig hint av en grønn urt (søt salvie?), hint av melis. Lett mineralsk med hint av betong, fin pitrende syre der, sitter lenge. Slank men sødmefull. En mye bedre balansert vin enn forrige årgang! (som var med crowncap, nå er trykket for høyt hehe). En veldig interessant vin fra Franken. Håndplukka, spontan, ufiltrert, usvovla! Hurra. (importør: Flaaten)

D’Edouard Aligotè
Varenummer: 14067601
Øko-sert. 100% Aligotè fra Burgund. Lett på duft, gul frukt og noe grønn stilk (minner om den katalanske Verdejo-duft). Nydelig smal inngang, clean altså, ren og pen med hint av vanilje og urter. Slafselista. Generelt veldig fan av alt fra d’Edouard. Håndplukka, spontangjæra. (importør: LaMarc)

Saurwein Chi Riesling 2020
Varenummer: 11510901
Ikke-sert. Godbit fra Sør-Afrika, fra vinmaker Jessica. Dufter masse, fyldig, lett petro, noe tropisk frukt. Smaken følger opp, skikkelig god munnfølelse, fyldig og veldig sødmefull inngan, lett sitrende preg. Lett slafs altså! Håndplukka, spontangjæra, stål.  (importør: LaMarc)

 

Von Hövel Scharzhofberger R Kabinett (og Saar Riesling Feinherb)
Varenummer: 14067501
Øko-sert. Feinherben dufter deilig, av noe tropisk og aprikos. Nam så deilig, kjølig og konsentrert munnfølelse, fin syre der. Lang ettersmak. Kabinetten som etterfulgte er bare helt nydelig. Noe sementaktig og gul kjernefrukt på duft, og Så lett og fersk på smak, med superfin syre. 8% og en skikkelig kosevin. (importør: LaMarc)

 

Sobrero Barbera d’Alba 2018
Varenummer: 7367001
Ikke-sert. Duftnotat mangler. Er Barbera kjedelig? Neida: Nam! Den fine syra! Lett saliverende, syre å surfe på. Disse må vi følge opp. (importør: LaMarc)

 

La Staffa “Ciliegio”
Varenummer: 13872701
Naturvin-sert. 100% Sangiovese fra Umbria. Hadde 3 flasker i smakingen, «Litro Bucce», «Arancio» (lett sherry-aktig, en inderlighet der som viser seg veldig sakte, lett saltpreg) og denne «Ciliegio»: dufter syrligsøt, med lett lakkpreg. Konsentrert på smak, lett tørrhet, morsom utvikling i smakskurven som trekker mot naturvin-preg i ettersmaken (lett papp). Slafs. (importør: LaMarc)

 

Enfants “Chroma Soma”
Varenummer: 13461501
Ikke-sert, denne vinmarken, men resten er Øko-sert og drives med biodyn-innslag. 100% Carignan fra Roussillon i Frankrike, laget av en innvandret amerikanerinne (Carrie Anne Sumner) som eksperimenterer med bushwines, sør mot Catalonia. Dufter mørk sødme, konsentrert, noe sement, hint av «surøl». Deilig! Slafs. Konsentrert og lett syrlig på en knallgod måte,- tilværelsens uendelige tetthet, liksom – den syra sitter såå godt! Mørkt bærpreg. Slafs altså. Håndplukka, spontan, tidlig innhøstet. (importør: Flaaten)