Roland Lavantureux, en stigende stjerne i Chablis

Del på Facebook

Jeg skrev om produsenten i fjor også, men da kun for abonnenter på en ellers stengt vinside. Da var det den lekre 2013 årgangen herfra som gjaldt, den er nå i ferd med å fases ut og den minst like lekre 2014 årgangen kommer inn. Brødrene David og Arnaud driver selskapet som deres far kjøpte i 1978. De er unge og godt utdannet, men deres far har laget stabilt gode viner herfra i snart 40 år skal vi tro deres amerikanske importør. Jeg har bare smakt noen få, men flotte flasker fra 2012 årgangen, samt en eneste flaske, også den flott, fra 2011. Men 2013 og etter hvert 2014-årgangene har det blitt flere av.

Jeg måtte ta med en flaske på en vinsmaking for å se om ordet jeg tenkte på ville dukke opp blant de andre smakerne. Det gjorde det. Det er ikke bare jeg som merket noe spesielt med vinen herfra. Vinen ble servert blindt. Det ble smattet og smakt, var vi i Chassagne? Chablis? Jo sier en av deltagerne, det er noe som minner meg om den Raveneauen vi hadde, sier en av deltagerne. Og der kom ordet jeg ventet på. Eller snarere navnet. Raveneau. Chablis’ med margin mest legendariske vinprodusent med sin helt spesielle stil. Og helt siden jeg smakte vinene herfra for første gang har jeg tenkt det samme, det er noe Raveneauaktig over vinene fra Roland Lavantureux. De er ikke som Raveneau, de har ikke den intensiteten, det spillet, den ettersmaken. Men, det er aromaer som minner om Raveneau. Noe med syltet og kandiserte sitroner, en floral tone mot appelsinblomst, touch av grapefrukt, samtidig med kjølige mineralske toner.

Det er denne fylden i aromabildet, dette spekteret som minner om Raveneau. Det spekteret også andre kan ha, som Gérard Duplessis og Pattes Loup, men som kanskje ikke er det første man tenker på med en Chablis. Den ekstra dimensjonen utover østers, sjø, tang og tare og kalk. Nei, du bør nok bare se til å lære deg navnet Lavantureux. Og går ikke det får du si som Espen Eckbos figur, musiker Waldemar Hoff, skal ha en slik Roland.

2013 Roland Lavantureux Chablis Grand Cru Vaudésir
Kr 559,90
Pale lemon yellow. Apples, light candied lemons nose, some minerals and a faint grapefruits note. Fresh acidity, fruity, rounded, apples, minerals, candied lemons, apples, quite concentrated, somewhat woody finish. 92

2014 Roland Lavantureux Chablis 1er Cru Fourchaume
Kr 339,90
Pale lemon yellow. Tight, minerals, apples, some lemons, faint citrus flowers and faint grapefruits note nose. Fresh acidity, fruity, minerals, citrus, apples, concentrated, detailed, long. Touch smoky finish. 93

2013 Roland Lavantureux Chablis Vieilles Vignes
Kr 269,90
Towards lemon yellow. Fruity, apply, peach nose, rounded, some botrytis on this one? Fresh acidity, fruity, spicy, rounded, peach, pepper, minerals and smoky, a different Chablis, more towards an exotic Burgundy. 87

2014 Roland Lavantureux Chablis
Kr 199,90
Pale lemon yellow. Apples, light citrus nose, minerals. Fresh acidity, fruity, minerals, citrus, fresh and elegant, good length. 86

2014 Roland Lavantureux Petit Chablis
Kr 154,90
Pale lemon yellow. Apples, light minerality, lighter nose. Fresh acidity, minerals, apples and citrus palate, quite concentrated for a Petit. 85