Sancerren alle burde smake

Del på Facebook

Jeg har aldri smakt, eller nytt så mye Sancerre som i løpet av det siste året. Det er en del tynt og grønt, men det er også en mer spennende liga, uten at prisene tar fullstendig av, selv om billig neppe er riktig utrykk det heller. Domaine Vacheron tilhører definitivt det spennende sjiktet. Vinene har mer fylde uten å bli rike eller fyldige enn mange i distriktet ellers, det er mindre av de grønne aromaene og man får mer solmodne stikkelsbær, en svak tropisk touch, mer elegant eller snarere raffinert mineralitet. Og de lagrer godt. De aller fleste av vinene under tåler lett ti år i kjelleren, selv om roséen er ferskvare.

Utmerkede viner til en rekke sjømat, sommersalater samt kylling i flere varianter, også grillet. Her bør man skaffe seg en flaske eller to for å se en annen side av Sancerre, en med mer finesse og stil rett og slett. Produksjonen er liten, Sancerre Guigne-Chèvres finnes det kun 20 flasker på lager av.

2014 Vacheron Sancerre
Kr 254,90
Pale lemon yellow. Apples, minerals, some herbs and gooseberries nose. Fresh acidity, vibrant, fresh and lively, apples and citrus, gooseberries finish. 87

2014 Vacheron Sancerre Les Romains
Kr 364,90
Pale lemon yellow. Apples, light tropical touch, gooseberries, minerals and citrus nose. Fresh acidity, minerals, apples, lemons, fresh but also more rounded for Sancerre, long. 90

2014 Vacheron Sancerre Guigne-Chèvres
Kr 399,90
20 flasker tilgjengelig. Pale lemon yellow. Apples, some tropical fruits, minerals, gooseberries, pears and flint nose. Fresh acidity, fresh, fruity, lively, minerals, smoky touch, long lemony finish. 91

2013 Vacheron Sancerre Le Paradis
Kr 429,90
Pale lemon yellow. Apples, touch tropical, slight waxy note, yellow fruits and a herbal touch nose. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded, aplmes, minerals, fresh and fruity, rounded for Sancerre, long. Honey note finish. 91

2012 Vacheron Sancerre Chambrates
Kr 399,90
Pale lemon yellow. Apples, minerals, citrus, flinty touch, candied lemons, fresh nose. Fresh acidity, fresh, lively, minerals, apples, lemons, some citrus, long. 90

2015 Vacheron Sancerre Rosé
Kr 259,90
Pale orange red. Light red berries, some herbs, minerals note. Fresh acidity, fresh, fruity, lively, easy going, elegant. 82

2012 Vacheron Sancerre rouge
Kr 342,45
Bright ruby. Red berries, some scented notes, anise and a light vanilla touch nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red berries, some anise, good length. 87