Vikingene ville ha Bordeaux

Del på Facebook

Château  de Lamarque har vært i samme slekts eie siden år 1050. Dagens eier er den førtifemte generasjonen! Det må med margin være den eldste eiendommen med sammenhengende eie av samme slekt i Bordeaux’ historie. Borgen ble bygget for å forhindre vikingangrep mot Bordeaux. Den ligger ut mot elvemunningen rett ut mot øst fra Moulis, litt nord for Margaux. Vin ble dyrket på eiendommen fra 1500-tallet for familien og de ansatte på slottet. Først fra 1839 ble det dannet et selskap av familien for salg av vinen. Slekten har vært besittere av store deler av områdene som i dag er kjent som Moulis og Listrac, blant annet har eiendommen Château Poujeaux ligget under familiens herredømme. Helt opp til Saint-Julien hadde de kontrollen, Château Beychevelle har også vært en del av det totale godset men selv slott enda høyere på rangstigen har vært i slektens besittelse. Men så kom Napoleon og slektens hoder ble sittende løst. Under Napoleon mistet de Château Margaux i 1806 og Château Haut-Brion i 1794, under og etter den franske revolusjonen. Ettersom en del familiemedlemmers hoder rullet på denne tiden er det ikke en direkte slektslinje som følger, og dagens eier, Markisen av Evry sin forfar var den eneste som slapp fra det med skrekken.

Da Napoleon III ønsket å lage en klassifisering av vinene i Bordeaux til verdensutstillingen i 1855

er det kanskje ikke så rart at familien ikke ønsket å sende inn sine viner. Men etterkommerne skulle nok ønske at deres forfedre hadde latt stoltheten ligge, for Château de Lamarque har vært i skyggen siden. Den ble ikke klassifisert i 1855. Dagens borg er for det meste fra 1300-tallet men er bygget oppå den opprinnelige fra 1000-tallet. 38 hektar, grusholdig jordsmonn med leire under samt sandstein. 3 vinmarker, en i landsbyen Lamarque der slottet ligger og de andre to i Mouils hvor én grenser mot Malescasse og den andre grenser mot Poujeaux, Maucaillou og Chasse-Spleen. Dyrkingen blir mer og mer økologisk men er ikke sertifisert. Moulis ønsker å innlemme vinmarkene rundt Lamarque i appelasjonen Moulis men når de eventuelt blir overflyttet fra Haut-Médoc til Moulis appelasjonen er usikkert. November senere i år er første mulighet, men fransk byråkrati er tregt.

2014 Château de Lamarque
Deep ruby, purple rim. Dark fruits, some red and dark berries, some violets, vanilla, spices, scented. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, dark berries, spices, quite intense fruit, red berries, nuanced, long. 91

2011 Château de Lamarque
Kr 325,- (flasken kommer når 2010 er utsolgt, magnum finnes nå til 649,-).

45M 45CS 10PV Ruby. Dark berries, cassis, blueberries, spices, vanilla nose. Light violets note. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, fresh acidity, ripe tannins, ripe, rich, fruity, dark berries, some spices, quite intense, long. 90

2010 Château de Lamarque
Kr 282,-
Deep ruby. Dark fruits, some spices, anise and liquorice, rich, some barrel notes and spices. Fresh acidity, ripe tannins, structured and tannic, intense, dark berries, firm, quite intense wood but fruit and power to last. Needs at least ten years in the cellar. 92

Øvrige årganger på forespørsel direkte fra slottet. Kontakt Sebastian Bredal hos Symposium for priser, flaskestørrelser og tilgjengelighet.

1996 Château de Lamarque
40M 45CS 15 CF 5PV Ruby, garnet rim. Some figs, violets, cassis, prunes nose. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, rounded, fruity, some spices, minerals, figs and prunes, good length. 88

1986 Château de Lamarque
35M 40CS 20CF 5PV Ruby, brick rim. Some figs, floral notes, light cassis note, light mint note and minerals. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, dried berries, some leather notes, somewhat hollow finish. 89

1983 Château de Lamarque
35M 40CS 20 CF 5PV. From magnum. Ruby, brick rim. Some red berries, scented notes, floral notes, quite elegant and charming nose. Liquorice and leather. Fresh acidity, ripe tannins, fresh and fruity, elegant texture, dried fruits, blueberries, light spicy touch, again some minerals and a touch salty, long. 92

1982 Château de Lamarque
From imperial. Ruby, garnet rim. Scented, dark berries, some mint, after eight chocolate, figs, prunes and leather, light violets note nose. Fresh acidity, ripe tannins, some cassis, red berries, figs, good length. 90

1981 Château de Lamarque
From magnum. Ruby, garnet rim. Leaner nose, some figs and dried fruits, touch of violets and leather. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, red fruity, figs and prunes, leaner finish, bit dry at the end. 86