Kombiner svinknoke med en av disse vinene! Foto: Silje L Meskestad

Å, svineknoke-vin!

Del på Facebook

Bestemor pleide å koke ertesuppe på svineknoke. Himmel og havfart, så godt! Når du føler trang til å bytte ut ribbe og medister de neste ukene, grip gjerne til en knoke – grip stafettpinnen fra bestemor med den ene hånda, og en av disse vinene med den andre. Nostalgi, et kinderegg av god kombinasjon.

13054301
Musella Paspartù 2020
Italia, Veneto, Valpolicella
Kr. 159,90
Øko-, Biodyn-sert. Rød blend med hovedvekt på Corvina. Dufter deilig og innbydende, balsamisk, lunt og søtt treverk, søtt krydder, noe vaniljekrem og ferske bær. Klar og ren inngang, mineralsk og lett profil. Litt treverk men pitrer også litt på tungespissen, ikke tung. Mørk og forsiktig fruktighet, med den litt porøse elegante munnfølelsen. Kjølig, litt krekling-aktig utgang. Fin vin! Kan godt dekanteres. Far og datter driver denne vingården, som ble sertifisert i 2014. Dattera har bein i nesa! Har også en überdeilig Valpo. Håndplukka (Importør: AMKA)

 

14724801
Kristinus Oliver
Ungarn, Balatonboglár
Kr. 229,90
Øko-, Oransje-, Naturvin-sert. Hvit blend på 70% Irsai Oliver, noe Chardonnay og Pinot Gris. Duftet voks, noe sitrus og gul kiwi, bomull, søt pære og hint av lakk. Nesten sitrende inngang, klar og spenstig, noe tropiske aromaer med tydelig syrestreng. Fersk sitrusfrukt i utgang. Frisk og deilig vin, sitter lenge. Lette 11% alko. Håndplukka, spontanfermentert, delvis hele klaser presset. Amfora og stål. Ufiltrert. (importør: Publico)

 

14397001
Malgiacca Bianco 2021
Italia, Toscana
Kr. 234,90
Naturvin-sert. Drives biodynamisk. Hvit blend på 50% Trebbiano og 4 andre druer. Vingården ligger i Lucca i Toscana, og er medlem i et lokalt samarbeid om biodynamikk. Denne skjenket tåkete (interessen vekkes), og duftet stjernefrukt, melis, lime, med hint av polish og nåletre. På smak, noms! Nesten overraskende sitrende og glatt samtidig, med noe typiske spontan-aromaer som sitrer på tungespissen. Fersk og fyldig. Nydelig sødmesyre-balanse. Karakteristisk naturvin-preg i ettersmaken. Dette var slafs. Druene ble plukket i september, etter en av de tørreste somrene noen gang. Spontangjæra, uten temp.kontroll. 3 mndr på lees. Stål. Ufiltrert.

 

9120201
Leitz Rheingau Pinot Noir Rose 2021
Tyskland, Rheingau
Kr. 150,00
Ikke-sert. 100% PN, med 8 gram syre. Dufter søte bringebær, stål, med hint av banos. I munnen: umiddelbar! Lett porøs/brusende inngang, tindrende pen syre og lett glatthet. Oppstrammende syre som varer lenge, bærer frukten veldig godt. Deilig tindrende og saliverende utgang, knall vin til husmannskost. Funker også til rakfisk! Bør drikkes noe kjølig. Basiskategori.