Drammen vinfestival var en god start på adventstida. Foto: Silje L Meskestad

Adventstiden startet med Drammen vinfestival

Del på Facebook

En økologisk Chablis (!) og en julete vandring i Guds hage, det kan vel knapt bli en bedre start på adventstida? Og slik hendte det i de dager, på Drammen Vinfestival siste uka før desember.

Julia Schittler Selzener Gottesgarten Riesling Trocken
14224601
Tyskland, Rheinhessen
Kr. 240
Ikke-sert. Riesling fra Gottesgarten, Gud’s hage. 30 år gamle stokker. Duftet søt sitrus, tropisk, varm og tiltalende duft. Deilig! Veldig fin sitrussødme, nesten vibrerende på munnfølelse, virker fersk og saftig. Saliverende midtparti og ganske fyldig frukt. Deilig vin. «Pettenthal» fra samme har noe petro-preg, med nydelig syrestreng. Unge Julia tok over vinmakeriet nylig, i 2019. Spontangjæra i fat og stål, 6 mndr på bunnfall.

 

Dom. de l’Enclos Chablis Premier Cru Montmains 2020
13072301
Frankrike, Burgund
Kr. 449,00
Øko-sert! 100 % Chardonnay selvfølgelig, men den moderne etiketten kastet meg på villspor vekk fra Chablis. To brødre startet dette vinprosjektet i 2016, hvor de la vinen spontangjære. Veldig spennende på duft, noe aceton, litt vanilje og noe fersken. Barnslig god på smak. Fyldig og intens inngang, nesten parfymert aromabilde med noe estere og smør. Konsentrert. Vidunderlig tindrende syre, med noe glatthet i utgang. Knallvin. Halvparten på eik, resten på stål.

 

Leo Uibel OMG Orange
14908401
Østerrike, Weinland
Kr. 219,90
Øko-, Oransje-, Naturvin-sert. 100% Grüner. Dufter deilig, noe bruna smør og lett tropiske frukter, noe mellom aprikos og kvede. Slafs! Saftig og intens o samtidig litt bløt inngang. Spenstig, med god fylde. Nomsete vin. 10 dager på skall, ufiltrert. (importør: VinJohn)

 

Jordi Llorens Blan 5.7
10973501
Spania
Kr. 259,90
Naturvin-sert. Hvit blend på 70% Macabeo og 30% Parellada. Duftet litt vulkansk, krutt, ripeflate, og gul frukt. Noe mynte. Mild og lett sødmefull inngang, med lett brusende/levende munnfølelse. Lett og fin saftighet med lett melne epler og noe naturvin-preg. Et kvalitetstegn! Spontangjæra, ufiltrert. 6 mndr på lees. (importør: VinJohn)

 

Heiligenblut Riesling Trocken 2020
13904401
Tyskland, Rheinhessen
Kr. 219,90
Ikke-sert ennå, under konvertering, drives Øko/biodyn av de to brødrene som har arvet gården etter bestemor. Deilig duft, som en klar vinternatt! Antydning av gul frukt og grønne crispe epler. Nesten brusende mineralsk inngang, tindrende klar og med pen fylde. Saftig og elegang samtidig. Og dette er bare starten, for de unge brødrene. Sjekk også «Melaphyr» og «Blutberg» fra samme, til å knaske på. Kalkholdig jordsmonn. Spontangjæring og lite sulfitt tilsatt (importør: Vininor)

 

Szepsy Furmint & Hun 2021
13933701
Ungarn, Tokaj
Kr. 249,00
Ikke-sert. Hvitvin på 100% Furmint. Duftet krutt og epler, med et fiffig hint av banos eller karamell. Smaker som flytende godteri, deilig og lett tilgjengelig, sødmefull og syrlig inngang med god saftighet. Skikkelig noms drikkevin. Szepsy-sønnens moderniseringsprosjekt, som blir spennende å følge videre. (importør: Nordic Beverage Solutions)

 

Szepsy Nyúlászó Tokaji Furmint 2020
12406601
Ungarn, Tokaj
Kr. 349,80
Ikke-sert. Deilig interessant duft, litt polish, gule frukter, konsentrert og tettpakket duft som man godt kan lukte på lenge. Noms! Fyldig, konsentert, saftig, syrligsøt. Fersk og deilig, avslutter med litt varm gul frukt i munnfølelse. Sikkert fabelaktig til ribbe med surkål. Szepsy er 6.generasjon på vingården. Håndplukka, spontangjæra, 7 dager på skall. (importør: Vininor)

 

Burja Estate Bela White 2020
10203001
Slovenia
Kr. 284,80
Øko-, Bio-, Oransje-, Naturvin-sert. (!) Hvit blend med glasskork, på de slovenske druene Lazki Rizling, Malvasia og Ribolla Gialla. Gurimalla. Dette kan vi smake mer av. Fin duft av fersk sitrus, litt polish, papir, og appelsinskall i lake. Lett naturvinspreg på duft. Slafs! det lette spontanpreg i inngang, fyldig, saftig, deilig sødme og påtagende sterkhet utover. Lett saliverende. Bittelitt sterk, med såvidt kjernetørrhet, og stadig den underliggende spontane frukta. Snerten! Primoz Lavrendid bruker stål og keramikkegg. 7 dager på skall, ufiltert.  (importør: Structural Wines)