Fin vin, intet klin

Før jul var det nok mange som fikk smakt en del "fin vin", både på messer og hjemme. Men hva var det nå vi drakk igjen? - det var samtaleemnet blant vinklubb-medlemmer på forrige messe. Hvis du synes titlene på vinene ble borte i julestresset, og nå endelig er over hvit måned og klar for fin vin igjen, får du her en liten oppfriskning.

Del på Facebook

Ghiomo Inprimis Langhe Arneis 2022 ( 15462601)

Piemonte, Italia:

Ikke-sert, 100% Arneis. Ganske intens og innbydende duft, primært gul kjernefrukt, noe tropisk, men også stål, rosepepper og krekling (!). Noms munnfølelse, fyldig og litt sterk inngang, rund og litt vokspreget. Samtidig kraftig og lett vibrerende, med deilig syrestreng og litt tropisk sødme i utgang.  Absolutt drikkes nå. prøv til harde oster, viltgryter med tyttebær, eller smørstekt skrei.

 

 

Kr. 278.80

Ioppa Ghemme 2015 (161801)

Piemonte, Italia:

Ikke-sert men driver øko. 80% Nebbiolo, resten Vespolina. Jeg hadde en lengre samtale med Andrea, som driver vingården Ioppa idag, som 7.generasjon. For 3 år siden sluttet han å bruke såkalte «plantevernmidler». Innenfor 800 meter vinmark kan man smake forskjellene i de ulike jordmonnstypene på vingården, veldig spennede. Denne dufter mørke bær, noe treverk og lakk og hint av anis. Superdeilig og saftig inngang, fresh og mørk og intens. Lett fasthet i utgang. Spontangjæra, store slovenske fat.

Kr. 299.90

Curto Barolo La Foia 2018 (15148901)

Piemonte, Italia:

Ikke-sert men driver øko. 100% Nebbiolo. Spontangjæra Barolo fra en familieeid vingård på bare 4 hektar. Sterk og konsentrert duft av modne bær, noe treverk, muskat og søte kirsebær, hint av lakk og mye eucalyptus. Saftig og pen sødme i inngang, nesten lett pitrende og fersk enda vinen er fem år gammel. God konsentrasjon, lett fasthet og en helt vidunderlig minty munnfølelse som gjør dette til en særegen Barolo. Noms! Prøv til Shepherds Pie med parmesan-lokk, fennikel-slaw, tapenader, eller løksuppe med timian. 2 år på eiketønner. Ufiltrert og uklaret.

Kr. 598.80

Gebrüder Mathis St. Morand Chardonnay 2022 (15522601)

Baden, Tyskland:

Ikke-sert, men under konvertering til Øko. 100% Chardonnay. De 3 brødrene Mathis startet opp vindyrking for to generasjoner siden, men nå er det Severin som driver gården, ca 1/2 time fra Kaiserstuhl i Baden. Deilig duft, gul frukt, hint av smør og mango. Bløt inngang med masse moden frukt, god munnfølelse og litt sterk utgang. 18 mndr på bunnfall, ufiltrert og uklaret.

 

Kr. 449

Salwey Kaisterstuhl Spätburgunder 2021 (16466601)

Kaiserstuhl, Baden, Tyskland:

Ikke-sert, 100% PN. Konrad er 3.generasjon som driver vingården på 25 hektar, i tillegg leier han like mye. Her tilsettes ingenting, spontangjæra, uklaret og ufiltrert. Litt søt duft på denne, røde søte bær og litt melis, hint av svovel. Syrligsøt inngang med deilig fersk bærpreg, nydelig integrert syrestreng , god konsentrasjon og salt, syrligsøt utgang. Slafs. 14 dager skallkontakt, 12 mndr modning på fat.

 

Kr. 328.80