Mange nye sommerviner på Vinmonopolet i juli

Mangfoldige tema i polets julinyheter

Del på Facebook

Julinyhetene i basis-, parti- og testutvalg spenner over mangfoldige tema. Det er vin fra enkeltvinmarker i Soave, halvtørre bobler fra Vouvray i Loire og et knippe andre sommerbobler, brusende rød Lambrusco, to hvite Alto Adige, rosé fra Portugal, oransjevin og gresk vin på druen xinomavro. Sortimentet er videre fylt opp med vin på miljøvennlige plastflasker og diverse småtterier.

Det er en del rimelige viner denne gangen og det gjenspeiles i kvalitetsnivået på slippet. Det er begrenset hvor bra en vin til godt under 150 kroner kan bli. Men det er da noen gode kjøp blant de billigste vinene også.

I basis er det oransjevinene og de greske xinomavro-vinene som er det mest spennende. Ekstra morsomt er det at Slovenia og Kroatia er representert. Disse landene skal man merke seg på oransjevinfronten. Oransjevinene som presenteres denne gangen er av det «snillere» slaget. Det tror jeg er lurt i en kategori som mange konsumenter enda ikke er helt fortrolig med.

Av grekerne er det Apostolos Thymiopoulos som imponerer med en rosé og to røde på xinomavro. Thymiopoulos Naoussa Alta 2018, som er spesielt anbefalt her, var også ukens vin fra Geir Salvesen forrige uke. Det er ikke uten grunn Apostolos Thymiopoulos kalles The Godfather of Xinomavro.

Mange nye sommerviner på Vinmonopolet i juli

Testutvalget der importørene selv prøver sine viner har lenge vært et ørkesløst oppgulp av billige trelitere og sødladne rødviner. De siste test-slippene viser at det er i endring og denne gangen er det en rekke gode viner i test. Spesielt må nevnes tre baroloer som seiler opp som de beste av nyhetene med fast plass i hyllene de kommende månedene.

*** Spesielt anbefalt

Sommerbobler

Domaine D’Orfeuilles Vouvray Pétillant Chorus Bulla Demi-Sec
Varenr. 13109601 – Kr 179,90
100 % chenin blanc, lagret tre år på bunnfallet. Delikat duft av grønne epler, lanolin og spekeskinke. Fine, brusete bobler og smak av søte epler, eplekake og drops. Søtlig stil med sine 41 gram sukker, men balanseres av frisk syre. Vil passe godt til jordbær. 85 poeng

Gilet Vouvray Petillant Demi-Sec 2018
Varenr. 13187201 – Kr 189,90
100 % chenin blanc. Noe lukket på duft, men tar det igjen med en konsentrert smak. Arketypisk chenin med stikkelsbær, epler og en lanolin-bivoks-aktig karakter. 20 gram sukker gjør den sødmefull, men ikke veldig søt. Frisk, lett salt ettersmak. 85 poeng

Dom. Bousquet Brut
Varenr. 12924301 – kr 149,90
Argentina, Mendoza. 75 % chardonnay, 25 % pinot noir. Dempet duft, kommer litt pære og sitrus. Kremet mousse, smaker friskt av sitrus, lime, grønne epler og streif av salt kjeks. Flott friskhet i denne. Godt kjøp til 150 kroner. 85 poeng

Twee Jonge Gezellen Krone Rosé Brut
Varenr. 1413701 – Kr 179,90
Sør-afrikansk rosa musserende laget på tradisjonell metode med 24 måneder på bunnfall. 87 % pinot noir og 13 % chardonnay. Dufter av røde bær, bringebær. Bløte bobler og saftig frukt. Lett autolysekarakter av kjeks, sopp og brioche blander seg med røde bær på en harmonisk måte. 84 poeng

Dom. Pfister Crémant d’Alsace
Varenr. 2247001 – Kr 269,00
50 % chardonnay, 25 % pinot blanc og 25 % auxerrois, 30 måneder på bunnfall. Delikat duft av sitrus, epler og pærer, mineraler og litt urter. Kremet mousse, god konsentrasjon, smak av modne epler, svake gjærtoner, salt kjeks og sopp. Presis og spennende. 88 poeng ***

di Ravarino Baby Magnum Lambrusco
Varenr. 13184701  –  Kr 224,90
Rosa på farge, fruktig duft av nype og appelsin med hint av nøtter. Moderat konsentrasjon, det er litt syrlig, tynn saft over dette, men i ettersmak kommer det opp en veldig behagelig og god ferskenaktig fruktkarakter. Salt ettersmak. 84 poeng

Enkeltvinmarker i Soave

 Portinari Ronchetto Soave Superiore Clas 2019
Varenr. 13229001- Kr 199,90
100 % garganega. Blomster, gule epler og mandler på duft. God konsentrasjon, smaken og den litt fete konsistensen brer seg fint i munnen. Mandelpreget, smak av steinfrukt og sitrus. Lang og delikat avslutning. 87 poeng ***

Coffele Castel Cerino Soave Classico 2019
Varenr. 4546901 – Kr 168,00
100 % garganega. Dempet duft av pære og epler, streif av vaniljesukker. Middels fyldig vin, god friskhet, mangler litt på konsentrasjon. Smak ak av sitrus og urter, gule epler og en lett krydret avslutning. 84 poeng

 Pieropan Soave Classico Calvarino 2019
Varenr. 6337601- Kr 255,00
70 % garganega, 30 % trebbiano. Dufter av sitrus, melon og bivoks. Middels fyldig, men har også en litt fet god munnfølelse. Smaker av sitrus, melon, steinfrukt og et lett dryss av krydder. Saftig ettersmak. 88 poeng

To fra billighylla

 I Am Sauvignon Blanc 2020
Varenr. 13226501 – Kr 103,70
Varenr. 13226506 – Kr 342, 20
Sauvignon blanc fra Romania som lanseres på både bag-in-box og flaske til en svært rimelig pris. Flaskevarianten er litt friskere på duft og smak enn BiB. Smaker av tropisk frukt, stikkelsbær, moderat syre og lett sødmefull avslutning. 77 poeng 

Quinta do Espírito Santo 2017
Varenr. 5771001 – Kr 124,90
60 % tinta roriz, 40 % castelão, 4 måneder på fat. Casa Santos Lima utenfor Lisboa i Portugal er kjent for god kvalitet til en rimelig penge. Her dufter det av lyng, modne mørke bær, plommer og moreller. Faste tanniner, men moden frukt gir en bløt munnfølelse, smaka v moreller og plommer, blåbær, hint av peppermynte og lakris. God allrounder. 83 poeng

Greske godbiter

 Thymiopoulos Rosé de Xinomavro 2019
Varenr. 13015901 – Kr 209,00
Dufter varm og moden fersken og rabarbra. Pent fyldig, konsentrert på smak, ikke spesielt fruktig, den er mer salt og har nesten mer oransjevinkarakter enn rosé. Smaker av solvarme jordbær og rognebærgele. God lengde med hint av nøtter i ettersmaken. 88 poeng

Thymiopoulos Xinomavro Jeunes Vignes 2019
Varenr. 11441301 – Kr 189,00
Ren, fruktig duft av blåbær, markjordbær og innslag av solbær og et streif av lær. Saftig, vellaget vin med smak av sødmefulle moreller og litt krydder. Delikat og forfriskende ettersmak med fast avslutning. 88 poeng

Thymiopoulos Naoussa Alta 2018
Varenr. 11441401 – kr 209,00
Druene her kommer fra områdets høyest beliggende vinmarker på 450-650 moh.
Dufter av røde bær, grønnsåpe og modne jordbær. Pent fyldig vin, middels fast. Sart fruktpreg, men likevel moden og solid. Flott friskhet som løfter smak av bringebær, jordbær og krydder, fast, litt tørr avslutning. Mye vin for pengene. 89 poeng ***

Sommeren er oransje

Mange nye sommerviner på Vinmonopolet i juli

Janeil Cuvèe N°3 Sarrat del Mas 2019
Varenr. 13224901- Kr 188,80
Storprodusent Francois Lurton har laget en, la oss kalle det mainstream-oransjevin. Den kommer fra Languedoc og er laget på macabeo, sauviognon blanc og grenache blanc. Dufter av appelsinskall, fruktfat og honning. Fyldig, rund og sødmefull vin, smaker av appelsinmarmelade og søt frukt. 12 gram sukker merkes godt, og det trengs litt mer syre for å få ordentlig friskhet som kan balansere. Lettdrikkelig.  81 poeng

Olivier Pithon; Mac 2 2018
Varenr. 13182401- Kr 229,90
Fra Roussillon laget på macabeo og grenache blanc. Tre uker skallmasserasjon. Dufter av sitrusskall, appelsinmarmelade, bivoks og krydder. Fast i munnen med god konsentrasjon og fin friskhet. Smaker av peppermynte, grønne urter, gråpærer og hvit fersken. Tørr finish. 87 poeng

AMBRA 2019
Varenr. 13182101 – Kr 174,90
Endelig en vin fra Kroatia i basis. Den er laget på 100 % malvasia og har 15 dager skallkontakt. Aromatisk duft av roser, bergamott, appelsinskall og smågodt. Litt fast i anslaget, tydelige bittertoner, men på det behagelige viset. Harmonisk smak av honning, rarbrasyltetøy og tørket aprikos. Smaksrik og snill. En oransjevin mange vil like. 86 poeng

Movia Sivi Pinot Ambra 2019
Varenr. 13212301- Kr 199,90
Slovenia seiler opp som en seriøs produsent av oransjevin. Dette er 100 % pinot grigio med 21 dagers skallkontakt. Flott dybde på duft med fersken, bergamott, tørket appelsinskall, rabarbra og blomstrende hundekjeks(!). Fast og lett nøttepreget, innslag av lynghonning, urter, noe jordlig, mot brett-aktig men på et vis hører det hjemme og er et spennende innslag. Kjernepreget, fast ettersmak. 88 poeng ***

Barsk Barolo

Mange nye sommerviner på Vinmonopolet i juli

Alessandro Veglio Barolo 2016
Varenr. 7615101- Kr 419,00
Nydelig duft av roser, kirsebær, marsipan, lyng og lakris. Fast og tanninrik med modne, fine tanniner. Flott syre som løfter frukten. Smaker av tørket frukt, kirsebær og de samme elementene som duften lover, hint av mandler i ettersmak. Solid barolo som gjerne kan lagres. 91 poeng ***

Fabio Oberto Barolo di Serralunga d’Alba 2016
Varenr. 10337201 – Kr 300,00
Dufter av tørket frukt og nypemos, nesten mot jordbærsyltetøy, innslag av røyk og brent treverk. Fast og tanninrik, smak av moden, nesten mot tørket frukt. Tannisk, trepreget avslutning. 88 poeng

Giovanni Rosso Barolo Serralunga 2016
Varenr. 5049201 – Kr 399,90
Lett floral duft av roser over røde bær først med undertoner av kryddere, trøffel og urter. Fast og tanninrik med god konsentrasjon, solid frukt i munnen med smak av en miks av sursøte kirsebær og sviske, lakris og et hint av trøffel. Fin kompleksitet som vil forsterkes med årene. Tørrer godt i finish. 90 poeng ***

Diverse som er verdt å få med seg

Manincor Réserve della Contessa 2019
Varenr. 5335401 – Kr 257,80
Alto Adige nord i Italia har flotte viner. Denne er laget på 60 % pinot bianco, 30 % chardonnay og 10 % sauvignon blanc. Malolaktisk gjæring, ni måneder påå brukte fat med omrøring i bunnfallet for en kremete og rundere munnfølelse. Sammensatt duft av hvit fersken, epler, lyng og mandler. Konsentrert og rik, smak av hvit fersken, modne epler med harmoniske hint av smør og vaniljeyoghurt. Meget god. 89 poeng ***

Greystone Riesling 2020
Varenr.  13182801 –  kr 188,90
Halvtørr riesling fra Waipara Valley i New Zealand. Hint av bensin i starten, men glir fint over i blomster, honning og tropisk frukt på duft. Sødmefull (23 gram sukker per liter), men flott friskhet. Det skulle også bare mangle med 8,8 g/l i syre. Smaker av lime, grønne epler geletopper, sure føtter-godteri som ikke er altfor surt og honning. Fin balanse mellom det sure og det søte. 86 poeng

Ceres Composition Pinot Noir 2018
Varenr. 13183401 – Kr 349,90
Pinot noir fra Central Otago, New Zealand. Konsentrert og innbydende duft av røde bær, varm blomsterjord og skogbunn/sopp. Fyldig, bløt og rund munnfølelse, strammes opp av fint modne tanniner, mer jordlig enn fruktig i munnen, smak av solmodne jordbær og nyrørt jordbærsyltetøy. Fast, tørr finish. 88 poeng

Dom. Bulliat Bibine Beaujolais Village 2020
Varenr. 10112701- Kr 182,90
Saftig beaujolais hører sommeren til. Frisk og bærpreget duft av kirsebær, jordbær og varm murstein. Saftig og innbydendepå smak, milde tanniner, juicy og flott rødbærsfrukt med streif av urter. Litt fast ettersmak. 86 poeng