Litt varierende kvalitet på mars-nyhetene.

Nyheter i mars

Del på Facebook

Mars-lanseringen på Vinmonopolet er variabelt. Det er en hel del gråstein i basisutvalget, men noe gull er det jo.

En del av Vinmonopolets mars-nyheter må sies å være av laber kvalitet. Her er det «crowd-pleasere» på rekke og rad. Temaet australsk hvitvin og halvsøt sør-afrikansk musserende er rett og slett skuffende med en hel rekke billige viner med restsødme. Flere av dem temmelig dvaske og emne. Jeg kan kanskje forstå det markedsmessig, men kvalitet er det ikke. Litt opp i pris blir historien en helt annen. Sjelden har vel sammenhengen mellom pris og kvalitet vært så tydelig som i dette slippet.

Men alt er ikke bare sorgen. Det er jo selvfølgelig noen gullkorn. Det er gode rieslinger fra Mosel, to Bordeaux i rød og hvit og en super chenin blanc fra Sør-Afrika. Fra Piemonte er det også enkelte godbiter. Testutvalget har en rekke pappviner (det nærmer seg påske…) og noen gode musserende viner. En sjelden, søt og gammel vintype fra Alicante blir tilgjengelig i bestillingsutvalget og det er gode burgundere i 2019-årgang

Her er smaksnotater på noen av de beste vinene som lanseres i basis-, test- og partiutvalget i mars, samt noen godbiter fra bestillingsutvalget.

Vårlige bobler

Litt varierende kvalitet på mars-nyhetene.

Saint Clair Vicar’s Choice Sauvignon Blanc Bubbles
Varenr. 14013401 i basis – Kr 200,-
Veldig aromatisk, med intens duft av pasjonsfrukt, stikkelsbær og nesle. Smak av lime og pasjonsfrukt, pære og stikkelsbær. Store, brusende bobler. Sødmefull, men pent balansert av en frisk syre. Saftig sitrus i ettersmak. En elsk- eller hat vin ettersom hvor glad man er i sauvignon blanc. 84 poeng

Podere il Saliceto Falistra Pet Nat 2020
Varenr. 8365101 i test – Kr 259,-
100 % lanbrusco fra Emilia-Romagna, Italia. Dufter av jordbær og litt urter. Frisk og tørr, perlende med et pent lite brus i munnen. Smaker av drops og søte bringebær, saftig og frisk. 84 poeng

 

Gross-Winternheim Lorelei Riesling Sekt Brut
Varenr. 12342101 i test – Kr 189,-
Frisk rieslingsekt fra Rheinhessen laget på charmat-metoden med andregangsgjæring i ståltank. Lett reduktiv duft i starten før den får mer epler og sitrus. God mousse med litt store bobler, saftig frukt, epler, epleskall, knapt moden pære og fersken. Fin miks mellom det tørre, syrlige og det mer modne. Salt finish. 86 poeng

 

Ca’del Bosco Cuvée Prestige 2019
Varenr. 5904501 i test – Kr 369,-
Fra franciacorta i Italia, laget på 75 % chardonnay, 15 % pinot nero og 10 % pinot bianco. To år på bunnfallet. Frisk og eplepreget duft, sitrus og salt kjeks. Delikate, små bobler. Frisk vin med god mineralitet. På smak mye sitrus, autolyse mot sopp og toast. Nøtter i finish. 87 poeng

En pen rekke hvitviner

Litt varierende kvalitet på mars-nyhetene.

Permission to Pivot Riesling
Varenr. 14043001 i basis – Kr 169,90
Australsk riesling med 21 gram restsukker. Moderat konsentrasjon, sitrus og lett krydderstreif på duft. Sødmefull frukt, bakte epler, fint balansert med stram syre og smak av friske grønne epler og seigmenn. 79-80 poeng

 

Von Hövel Riesling Feinherb 2020
Varenr. 14067401 i bestillingsutvalget – Kr 199,90
Halvtørr Mosel-riesling med 15 gram restsødme slår lett ut Vinmonopolets nye halvtørre basis-viner. Dufter av sitrus og eple. Merd over 8 gram syre virker den mer tørr enn halvtørr, samtidig som sødmen får fram mer av druekarakteren.  Frisk og god med smak av saftige vinterepler. Godt kjøp. 86 poeng

 

Heribert Boch Trittenheimer Apotheke Riesling Trocken Laurentiusberg 2020
Varenr. 13851901 i partiutvalg – Kr 334,70
GG fra Moseldalen. Dufter av sitrus og grønne epler, streif av blomstereng. Frisk syre og god konsentrasjon av frukten. Smak av søte, bakte epler, sitrus og et saltstreif. Lang og saftig avslutning. 88 poeng

 

Grans-Fassian Trittenheim Apotheke GG Riesling Trocken 2020
Varenr. 14042701 i partiutvalg – Kr 390,60
Nok en GG fra Mosel. Epler og fersken samt en innbydende floral karakter på duft. Konsentrert og dyp i munnen. Smaker av bakte epler og frisk sitrus i fint samspill, lett streif av sødme og frisk eplepreget, tørr avslutning. 90 poeng

 

Château Latour-Martillac Blanc 2018
Varenr. 13872201 i basis – Kr 429,-
Hvit Bordeaux er så godt, og mange fler bør få øynene opp for det. Denne er fra Pessac-Léognan laget på 54 % sauvignon blanc og 46 % sémillon. Flott intensitet på duft med epler og stikkelsbær, bivoks og streif av honning. Pent konsentrert, god vekt i munnen, litt fet, smaker av vaniljekrem, gule epler, sitrus, mandler og honning. Lang. 90 poeng

 

Stellenrust Old Bush Vine Chenin Blanc 2020
Varenr. 72903101 – Kr 219,90
Chenin blanc fra Stellenbosch, Sør-Afrika. Dufter av gule epler, bivoks og et hint av nyvasket ullgenser. Konsentrert vin med god fylde. Smaker av sitrus, kvede, knapt moden gråpære, hint av bivoks og mineraler. 87 poeng

 

Ksara Blanc de Blancs 2020
Varenr. 9594201 i bestillingsutvalget – Kr 195,-
Fra Bekaa-dalen i Libanon laget på 50 % chardonnay, 30 %, sauvignon blanc og 20 %, sémillon. Aromatisk duft av sitrus og tropisk frukt, urter og furunål. Fyldig munnfølelse med smak av grapefrukt, fersken og tropisk frukt, hint av vanilje. Supert kjøp. 86 poeng

 

Kara-Tara Chardonnay 2020
Varenr. 14110801 – Kr 224,90
Sør-afrikansk chardonnay i burgundersk stil. Dempet duft av gule epler, streif av krydder og bunnfall. Nydelig i munnen med et delikat eikepreg som smelter sammen med sitrondrops, gule epler, smør og vanilje. Lang. Flott syre. Mye for pengene! 88 poeng

 

Granbazan Etiqueta Ambrar 2020
Varenr. 8011401 i bestillingsutvalget – Kr 264,90
100 % albariño fra Rias Baixas, Galicia. Mandel, fersken og røde epler på både duft og smak. Flott syre, leskende fruktighet, med tydelig preg av salt sjø og salte mandler i ettersmak. Denne kommer også i magnum til kr 519,90. Flott vin til en skalldyraften. 88 poeng

Rosa gleder

Krüger-Rumpf Pinot Noir Rosé Dry 2021
Varenr. 10112801 i bestillingsutvalget – Kr 164,90
Dufter noe urteaktig, blomster og eteriske oljer. Frisk og saftig, smaker av bringebær og røde epler, delikat vin, superelegant og vårlig. Lekker rosé. 86 poeng

 

Château Paradis Rosé 2021
Varenr. 14064501 i bestillingsutvalget – Kr 199,90
Provence-rosé laget på 60 % syrah, 30 % grenache og 10 % vermentino fra 50 år gamle vinstokker. Dufter av roser, lollipop og røde bær. Smaken dreier mer mot sitrus og fersken, med streif av kirsebær. Lang og god. Nydelig rosé. 86 poeng

 

Reale rødviner

Litt varierende kvalitet på mars-nyhetene.

Cruse Rancho Chimiles Valdiguié 2019
Varenr. 10065101 i parti – Kr 264,80
Californisk vin fra Napa, laget på den noe ukjente druen valdiguie, av og til også kalt gros auxerrois eller Napa Gamay.  Dette lukter bare så godt! Lavendel og blomster over røde bær, markjordbær og villbringbær. Som en sommerdag på bærtur. Saftig frukt, lett og delikat. Solmodne røde bær på smak, lett streif av fat. 87 poeng

 

Carlone Davide Boca 2018
Varenr. 13989401 i basis – Kr 379,80
Fra Boca i den nordlige delen av Piemonte. Laget på 85 % nebbiolo og 15 % vespolina. Innbydende duft av roser, kirsebær og streif av furunål. Fast og strukturert, smaker av kirsebær, blåbær, hint av lakris og mynte. Fin lengde der den nesten eksploderer av frukt i avslutningen. 90 poeng

 

Enzo Boglietti Barolo del Comune di La Morra 2018
Varenr. 14009601 i basis – Kr 423,60
Klassisk barolo på duft med lakris og blomster over røde bær og earl grey-te. God fylde, middels konsentrasjon av frukten. Smaker av kirsebær og markjordbær, frisk og god lengde med tørr finish. Trenger litt mer tid. 87 poeng

 

Château Latour-Martillac Rouge 2018
Varenr. 13872101 i basis – Kr 464,60
Château Latour-Martillac lanseres også i rød utgave. En klassisk Pessac på 60 % cabernet sauvignon, 32 % merlot og 8 % petit verdot. Dufter av solbær, bakt paprika, søt lakris og varm murstein, samt et lett fiolstreif. Fast og fyldig, god konsentrasjon, litt urteaktig, men ikke grønn. Moden frukt mot plomme og solbær. Fast og tørr finish. 88 poeng

 

Arlaud Morey-Saint-Denis 2019
Varenr. 14155901 i bestillingsutvalget – Kr 599,90
Nydelig burgunder med stor finesse og dybde.  Ren og klar frukt med skogsbær, knust bringebær og tranebær som fremtredende. Lett fatkrydder som glir inn i frukten. Saftig, delikat og kraftfull. Flott vin. 92 poeng

 

Ch. de Pierreux Brouilly Reserve 2020
Varenr. 10297101 i bestillingsutvalget – Kr 179,90
Beaujolais fra Brouilly og følgelig 100 % gamay. Masse moreller, kirsebær og markjordbær på duft og smak. Fin fylde, bløte tanniner og leskende syre. Pen pris. 85 poeng

 

Cogno Barbera Pre-Phylloxera 2019
Varenr. 11147801 i bestillingsutvalget – Kr 549,90
Barbera fra vinstokker som er over 100 år gamle. De er ikke podet på amerikanske røtter og fornyes med stiklinger slik at de originale barbera-genene fra denne vinmarken er bevart. Nydelig aroma av kirsebær og bringebær, litt marsipan og anis. Moderat tanninstruktur, en god fasthet, men langt fra dominante. Smaker av rips og kirsebær iblandet mørke bær og blåplommer. Saftig syre som får fram frukten veldig godt. 90 poeng

 

Carlone Davide Vespolina 2020
Varenr. 14086201 i bestillingsutvalget – Kr 269,-
Vespolina fra det nordlige Piemonte. Fantastisk dybde på duft. Superdelikat kirsebær, fioler, roser og streif av rød lakris. Sødmefull og moden frukt, flott syre og finkornede, stramme tanniner. Utpreget kirsebær på smak, blandet med granateple og hint av lakris. Flott vin! 90 poeng

Søt og sjelden

Fondillón er en av disse historiske søte vinene som nesten har gått i glemmeboka. Den kommer fra Alicante i Spania. Den er laget på monastrelldruen, har et naturlig høyt alkoholinnhold og lagres lenge på fat. Veldig lenge. De kan være fra en enkelt årgang eller lagret i solerasystem. Dette er en sjelden vintype det ikke er lett å få tak i. Kudos til importør som tar inn noen flasker av dette til landet.

 

Brotons Fondillon Reserva 1964
Varenr. 14136001 i bestillingsutvalget – Kr 785,-
Dufter av balsamico mot noe volatilt, alkoholen blafrer litt. Så roer den seg og byr på appelsinskall, aprikos og tørket fiken. Stor konsentrasjon og intensitet med frisk syre som balanserer det søte. Smaker av tørket frukt, sjokolade, rognebærgele. Lang, nøttepreget ettersmak. 92 poeng

 

Fondillón Luis XIV 25 años
Varenr. 14105302 i bestillingsutvalget – Kr 490,-
Lagret i solera-system. Mørk brun med grønnskjær i kanten. Tykk og oljete i glasset. Smaker av svampete krydderkake, moreller, sviske og lakris. Veldig fin syre. Morellsmaken avløses av noe brent sukker, brente mandler og karamell frukt. Lang og flott vin. 92 poeng