Skandinavisk vin viser stadig bedre kvalitet.

Nyheter i september – 25 viner verdt å snuse nærmere på

Del på Facebook

September måned har blitt ensbetydende med rikholdig nyhetslansering på Vinmonopolet og denne gangen er det mye å glede seg over. Utvalget i basis- og testutvalget er variert og spenner fra klassiske viner til mer kuriøse ting. Det er en hel del i rimeligere priskategorier, men også partier med mer eksklusive viner. Noe for enhver smak altså.

I basisutvalget kommer det på løpende bånd blant annet rhôneviner til viltsesongen, syrah fra Yarra Valley i Australia, tysk GG, portugisisk vin på bagadruen fra Bairrada, oversjøisk pinot noir, grüner veltiner og fatgjæret chardonnay.

Skandinavisk vin tar stadig positive skritt fremover og det lanseres fem produkter fra Sverige og Danmark. Kvaliteten er god selv om det fortsatt koster litt mer enn det smaker. Vinmonopolet ønsker å gi markedsadgang til skandinavisk vin og vil ha en fast lansering på musserende og stille vin hver høst.

Skandinavisk vin viser stadig bedre kvalitet.

Mer prisgunstig er vinene fra Georgia som også har fått plass i denne lanseringen. Disse noe spesielle vinene har vært lite tilgjengelig i Norge, og de som har vært på markedet har vært dyre. Kvaliteten på vinen som lanseres er på det jevne ut i fra det man kan forvente til prisen og gir en god introduksjon til vinlandet i øst.

Her er 25 viner det er verdt å snuse nærmere på i høst.

Fire på Topp i basis/test/parti

Skandinavisk vin viser stadig bedre kvalitet.

Rijckaert Meursault Blagny 1er Cru Vielles Vignes 2018
Varenr. 13337501 i partiutvalg – Kr 689,90
Burgund, Frankrike. 100 % chardonnay. En smakfull sitruspreget meursault med overtoner av smør, vanilje og litt nøtter. Konsentrert i munnen med god dybde og lekker syrestruktur. Smaker av gule epler, vaniljekrem, valnøtter og sitrus. Skikkelig power på en elegant måte. 90 poeng

 

Domdechant Werner Hochheim Hölle Riesling GG 2020
Varenr. 13372501 basisutvalg – Kr 329,90
Rheingau, Tyskland. Fruktig, dempet og elegant duft av friske, grønne epler og blomstereng. Saftig syre som gir en livlig nerve i vinen. Smak av sitrus og grønne epler, innslag av noe modnere fersken og en syrlig granny smith-finish. 90 poeng

 

Michel Mailliard Mont Vergon 2008
Varenr. 8365501 i testutvalg – Kr 582,-
Moden champagne med 126 måneder på bunnfallet. Dufter av overmodne epler, valnøtter, gjærtoner, bivoks og hint av honning. Frisk på smak med deilig, bløt, kremet mousse, her er det gule epler, valnøtter, toast, brioche og brunet smør. Ettersmak med saftig sitrus som blander seg med det modne. Lang og kompleks. 91 poeng

 

Villard Le Gallet Blanc Côte-Rôtie 2019
Varenr.13367901 i partiutvalg – Kr 459,90
En superflott Côte-Rôtie med lett parfymert duft av furunål og blomsterurter, skogsbær og litt pepper. Fyldig vin med faste, småkornede og modne tanniner. Smak av mørke bær, bjørnebær, blåbær, krekling, hint av rått kjøtt og lakris. Innslag av fat. Lang, fast ettersmak. 90 poeng

Skandinaviske viner

Kullabergs Josefinelust Brut
Varenr. 13344901 i partiutvalg – Kr 399,-
Musserende vin laget på 50 % solaris og 50 % souvignier gris fra Skåne i Sverige. Dufter av drops og urter. Litt enkel duft. Kremet, finboblet mousse, smak av sitrus og kandisert fruktskall. Lang, delikat ettersmak. Duften kan jobbes mer med, men smaksbildet er lovende. Bra jobba. 86 poeng

 

Flädie Aniara 2019
Varenr. 13364601 i partiutvalg – Kr 296,-
100 % solaris fra Skåne. Nydelig duft på denne med stikkelsbær, fersken og roser. Frisk og syrlig i munnen, god og ren frukt som smaker av sitrus, spesielt lime, stikkelsbær og en lett urteaktig finish. Vellaget og god. 88 poeng

 

Nordlund Øko John 2019
Varenr. 13370801 i partiutvalg – Kr 299,10
Rødvin fra Danmark på 60 % rondo, 30 % castelao, 10 % Léon Millot. Pepperpreget duft med plomme og mørke bær. Syrlig, lett undermoden frukt, men også en mørkere, mer moden fruktkarakter. En litt underlig kombinasjon av det lett syltede og det grønne, syrlige. Tydelig fat med vaniljepreget, fast og stram finish. 83 poeng

To fra Georgia

Skandinavisk vin viser stadig bedre kvalitet.

Rkatsiteli Dry Amber Wine 2019
Varenr. 13372401 i basisutvalg– Kr 169,90
Georgia, Kakheti, 100 % rkatsiteli. Oransje farge, gjæret og lagret på amforalignende krukker kalt kvevri/qvevri som er nedgravd i jorden. Karamell, kamfer, brie og godt modnet ost på duft. Fast tanniner, gul frukt, smaker appelsinmarmelade og moden ost. Fast, tørr finish. God vin, pent priset, typeriktig med faste tanniner og fin frukt uten å være altfor sær. 87 poeng

 

Askaneli Saperavi Qvevri 2019
Varenr. 12641501 i partiutvalg– Kr 169,90
Georgia, Kakheti, 100 % saperavi. Dufter av plomme, peppermynte og moreller. Fyldig vin med smak av bjørnebær og mørke bær. Den sødmefulle frukten balanseres av oppstrammende tanniner og en fast, tørr finish. 86 poeng

Du gode grüner

Malat Ried Gottschelle Kremstal Grüner Veltliner 2020
Varenr. 13371301 i partiutvalg – Kr 279,90
100 % grüner veltliner fra Kamptal, Østerrike. Reduktiv i åpning men kommer etterhvert med fine toner av fersken og flint. Nydelig dybde på smak, konsentrert, litt smøraktig, fyldig og litt fet med livlig syre. Smaker av gule epler, sitrus og steinfrukt med en pepperaktig avslutning. 90 poeng

 

Rabl Grüner Veltliner Löss 2020
Varenr. 8044301 i bestillingsutvalg – Kr 144,90
100 % grüner veltliner fra Kamptal, Østerrike. Ny årgang av rabl sin gode og rimelige grüner. Frisk og krydret duft. Smaker av ananas, fersken og litt grønn pepper. Behagelig vin å drikke uten mat, balansert med en knasende grønn eple i finish. 86 poeng

 

Tatomer Hinter der Mauer White Wine 2019
Varenr. 13320401 i bestillingsutvalg – Kr 219,90
80 % grüner veltliner og 20 % riesling fra solvarme California. Produsent Tatomer har gått i lære hos Weingut Knoll i Østerrike og har laget en spennende grüner som har modnere, gulere frukt enn i Østerrike, men like fullt en distinkt grünermed en lett spicy karakter. Rieslingandelen bidrar til en ekstra saftighet som liver opp. 89 poeng

Baga fra Bairrada

Niepoort Poeirinho 2017
Varenr. 2941101 i basisutvalg – Kr 319,-
Bairrada, Portugal, 100 % baga. Mørk frukt på duft med et snev av lakris og stall. I munnen er frukten også av det mørke, modne slaget men en stor syrlighet gjør det særdels friskt og slankt. Smaker av kirsebær og skogsbær med markante, men veltemmede tanniner. 88 poeng

 

Aliás Elegância de Outrora
Varenr. 13374601 i partiutvalg – Kr 259,-
Bairrada, Portugal, 100 % baga. Mynte og blomster over moden, mørk frukt på duft. Pent fyldig, syrlig, frisk og saftig. Smaken starter med modne, mørke skogsbær og går over til «tynnere» frukt som rips og bringebær utover i smakskurven. Saftig, rørt ripspreget ettersmak. 87 poeng

Viltviner fra Rhône og oversjøisk pinot

Skandinavisk vin viser stadig bedre kvalitet.

Michelas St Jemms Cornas Les Murettes 2018
Varenr. 13367101 i basisutvalg – Kr 368,-
Rhône, Frankrike. 100 % syrah, Nydelig duft av moden frukt, bjørnebær, blåbær, varme krydder, fat og lakris. Fast og fyldig vin med smak av krekling, skogsbær, blåplommer og snev av anis. Fast ettersmak med flust av tannin, men også en saftig fruktighet. Bra vin. 89 poeng

 

Duclaux La Germine Côte-Rôtie 2018
Varenr. 13367201 i partiutvalg  – Kr 499,90
Rhône, Frankrike. 97 % syrah, 3 % viognier. Fin intensitet i duft, skogsbær, plomme, lakris, mørke bær og lyng. Fyldig med stor munnfylde og stramme tanniner, både bløt og fast på samme tid. Smak av skogsbær, krekling og tyttebær, pepper, lakris og fat. Lang ettersmak med fast struktur og fin syre. 90 poeng

 

Quartz Reef Bendigo Estate Pinot Noir 2018
Varenr. 13183501 i partiutvalg – Kr 349,90
Central Otago, New Zealand, 100 % pinot noir. Rik, mørk og stor duft. Jordlig, moreller og jordbær, kryddertoner, nellik og vanilje fra fat. Saftig vin med god fylde og fin nerve i frukten. Mørk uttrykk med rørte jordbær, hint av smørkaramell og urter på smak. Fast bitt i finish. 90 poeng

 

Lange Pinot Noir Reserve 2018
Varenr. 13187601 i basisutvalg – Kr 299,90
Oregon. USA. 100 % pinot noir. Nydelig pinot-duft av rørte markjordbær, bringebær, krydder fra fat, hint av smør og kokos. Fyldig og innsmigrende. Faste tanniner, flott jordbærpreget frukt med krydret fatpreg. Saftig, frisk, bærpreget avslutning med et lite tørt snerp helt i finishen. 89 poeng

 

Lingua Franca Tongue & Cheek Pinot Noir  BU
Varenr. 13482601  i bestillingsutvalg  – Kr 580,-
Oregon, USA. 100 % pinot noir. Dufter av moreller, plommer og krydder. Mørk frukt i duftbildet. Stor dybde og konsentrasjon i munnen, smaker av rørte og friske jordbær, knuste røde bær, litt jern, pent integrert fat streif, kun et streif av fatkrydder. Lang ettersmak med solid frukt hele veien. 92 poeng

Smågodt i bestillingsutvalg

Skandinavisk vin viser stadig bedre kvalitet.

Bermejos Malvasia Volcanica 2020
Varenr. 11757501 i bestillingsutvalg – Kr 253,90
Lanzarote, Kanariøyene. 100 % malvasia volcanica, også kjent som malvasia de Lanzarote. Vulkanøya Lanzarote har ukjente juveler av denne druen som gir aromatiske og salte viner. Floral, delikat duft av tropiske frukter og honning. Pent fyldig med god friskhet i syren, det friske blir forsterket av det lille saltpreget. Smaker av fersken, tørket ananas, litt krydder og streif av honning. Saftig avslutning. 88 poeng

 

Lo Petit Fantet D’Hippolyte Red 2020
Varenr. 13456801 i bestillingsutvalg – Kr 199,90
Sjarmerende naturvin fra Corbieres i det sørlige Frankrike på 40 % carignan, 30 % grenache, 30 % syrah. Dufter av skogsbær og røde bær. Saftig og bærpreget på smak med masse kirsebær, plomme og rørt bringebær. Ueiket og usvovlet med saftig og deilig frukt i avslutningen. 86 poeng

 

Les Vins d’Azel Les Vignerons en Herbe St Nicolas Bourgueil 2018
Varenr. 13461301 i bestillingsutvalg – Kr 218,-
Loire, Frankrike. 100 % cabernet franc. Nydelig duft, svært delikat cabernet franc med fint solbærpreg, bakt paprika og kirsebær på duft. Middels fyldig, saftig og rødbærsfruktig med en mørk og fast undertone. Feminint uttrykk. 88 poeng

 

Burg Ravensburg Dicker Franz Blaufränkisch GG 2016
Varenr. 13503201 i bestillingsutvalg – Kr 389,90
Tyskland, Baden. 100 % blaufränkisch. Mørk frukt på duft, modne moreller og blåplomme, snev av urter. Fyldig vin med delikat, kjølig frukt og god konsentrasjon. Energisk syre og et fast tanningrep, smak av granateple, plommer og søte moreller. 90 poeng

 

Lock & Worth Naramata Merlot 2020
Varenr. 110105901 i bestillingsutvalg – Kr 249,90
British Columbia, Canada. 100 % merlot. Lakris, mørk frukt og fruktkake på duft. Fin fylde med sødmefull frukt og bløte tanniner. Saftig, juicy ettersmak med en litt tørr og urtete finish. 89 poeng

 

Tissot Vin Jaune En Spois 2014
Varenr. 13324801 i bestillingsutvalg – Kr 749,90
Jura, Frankrike. 100 % savagnin. Vin Jaune med herlig duft av nøtter og gule plommer, terpentin og malepensler og hint av karamell. Kompleks og sammensatt duft. Konsentrert og rik med helt nydelig dyre som løfter nøtter, tørket frukt, grønn oliven og sitrusskall. For en flott syre på denne. 93 poeng