Foto: Silje L Meskestad

ØkoNytt: 9 knallgode viner fra messe #6

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.ØkoNytt har vært på nyhetsslipp hos vingruppen Moestue, her er et lite utvalg av godbiter fra fire ulike importører. NB! Dette er racer-notater. Bildene samsvarer ikke helt med smaksnotatene, men du finner vinene på Vinmonopolets sider.

 

Champagne Maurice Vesselle Cuvee Reserve Grand Cru Extra Brut
Frankrike, Champagne
Kr 238,90
Øko-sert. Øko-Champagne (i basis!) med 80% PN og 20% Chardonnay, laget av to brødre som er 5te generasjon eiere. Dyp gul farge, dufter deilig og litt sharp av intens gul frukt og noe smør, eple, autolyse. Fyldig samtidig lett mousse, deilig «gult» aromabilde. God lengde. (Importør: LaMarc)

 

Fusser Riesling 2020
Tyskland
Kr 184,90
Øko-sert. Brødrene Martin og Georg lager denne i Pfalz, dufter klassisk (…), på smak smått glatt og urtepreget inngang, deilig! Mye smak, fin stram snert i finish. Håndplukka, spontanfermentert. (Importør: LaMarc)

 

Clusel-Roch Traboules Rouge 2020
Frankrike
Kr 200,00
Øko-, Biodyn-sert. 100% Gamay. Bærpreg og noe stål/metall på duft. Urtepreget og mye skogsbær i aromabildet, smal tørrhet, deilig bringebærsaftighet. Fin! Håndplukka, hele klaser, spontanfermentert. Stål. (Importør: LaMarc)

 

Dom. des 13 Lunes Apremont 2020
Frankrike
Kr 193,90
Øko,-Naturvin-sert. 100% Jaquere. Lett tropisk på duft. Glatt og noe tropisk på smak, med fin smal syre. Lett sirende. Har likt denne i flere omganger. (Importør: Blend)

 

C & P Breton La Dilettante Vouvray
Frankrike
Kr 244,90
Dufter moden rabarbra og stikkelsbær, noe vanilje og noe spirulina. Smaker som nesen, svært interessant preg av urter (vill rosmarin?), pen snert i ettersmaken, litt slafs altså.  (Importør: Blend)

 

Ch. Thivin Clos Bertrand Côte de Brouilly 2019
Frankrike
Kr 265,90
Ikke-sert. Vinen “Les Griottes» (#1684101) var favoritten av disse tre: intens solbærsaft på duft, smaker som nesen intenst og konsentrert, fersk bærpreg, juicy. (Importør: Blend) Beaujolais Blanc fra samme er knallgod, fyldig og glatt og deilig-deilig sødme.

 

Immel Biowein Riesling Trocken 2020 (Kr 139,90) og Immel Chardonnay Réserve Trocken 2020 (Kr 239,90)
Tyskland
Øko-sert. Sønnen i Immel-familien, som har holdt til i Westhofen siden 1754, lager vin i Wittmann sin kjeller. Lenke ikke tilgjenglig p.t. men Chardonnay’en var helt knall!- smaksnotat: dufter av gul frukt og kalk, hint av smør. Nam!-nydelig balanse av fylde, syre og sødme. Lang ettersmak av samme. Deilig! Lett pirrende stramhet i ettersmaken. Slafs! Også Rieslingen mineralsk og sitrende. (importør: Flaaten)

 

Knipser Riesling Kapellchen Trocken 2020
Tyskland
Kr 198,00
Ikke-sert., men driver øko. Nei det er ikke kappleik fra Innlandet. Deilig på smak! Fruktig og lett mineralsk. GG’ene fra samme var også überdeilige, særlig Steinbuckel. (Importør: Flaaten)

 

Reynaud Crozes Hermitage Les Croix Vieilles Vignes 2018
Frankrike
Kr 319,30
Øko-, Biodyn-sert. På 100% Syrah. Dufter bær og noe lett syrlig. Mørke bær på smak, noe fint steinete tørrhet, saftig mørk og hint av syrlighet som gir den juicyness.

Også avbildet i hovedbildet og digget:

Tokaj-Hétszóló Impérial Édes Szamorodni 2017
Ungarn
Kr 230,00
Øko-sert. tørr Tokaj. Dufter deilig og konsentrert tropisk med noe honningtoner, noe florpreg. Som nesen, en skikkelig deilig tørr Tokaj!

 

Clüsserath Vom Schiefer Riesling feinherb 2020
Tyskland
Kr 199,90
Ikke-sert., men driver øko. Super balanse på denne feinherben. Nesten vidunderlig på duft, kjølig aprikos og hint av gummi. Superdeilig på smak! Slank men konsentrert frukt, sødmefull, pen mineralitet og lett syre (godt integrert altså). Slafs.

Se opp for:

Dom. du Coulet No Wine’s Land 2020
Frankrike
Kr 279,90
Dufter lakristråd, noe syrlig og konsentrert. Deilig konsentrasjon på smak, noe mineralsk, hint av betong. Alltid god.)

Adams Kaliber 48 Spätburgunder 2018
Tyskland
Kr 528,00
Få den på VP-hylla? Dufter bær og hint av krutt. Kjølig saftighet og pent syrlig med hint av urter, knallvin.

 

 

Les også