ØkoNytt: Stygg-fin vin?

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.Har du ledd så du nesten har grått? Hatt så vondt at det nesten er godt? Da vet du hva slags opplevelser du kan bli utsatt for på vinmesse. Jeg har smakt både enkle og ekstremt kompliserte viner på messene «Fin Vin og Brennevin» og Skanlog, og har tatt med noen ekstra skall-pregede og utfordrende viner fra vinklubb-smaking: her er et utvalg stygg-fine viner med skallkontakt og gradert naturvins-preg.

Bianco di Ampeleia 2020
Italia
Kr 299,90
Øko-, Biodyn-, Naturvin-, Oransjevin-sert. Et romvesen! Blend med 90% Trebbiano. Skjenker gyllen gul i glasset, etter 7 dager på skall. Dufter plommehonning, hint av lakk, lett tropisk. Lett-lett sødme i inngangen, strammer til med noe kjernebitterstoffer, litt sterk utgang. Hvor er frukta, lurte vi, men den vokser på deg! Veldig smal, gir ikke ved dørene men kommer seg veldig md lufting. Prøv til Haukeli-chevre, eller pesto med pasta. Håndplukka, spontan, ufiltrert.

Jean-Yves Péron Côtillon des dames 2019
Frankrike
Kr 479,90
Oransjevin-, Naturvin-sert. 100 % Jacquere. Nesten cideraktig, deilig sødme, noe naturvins-preg (papp). 2 uker skallkontakt, 12 mndr fat. Håndplukka, spontan, ufiltrert. Likte nesten enda bedre vinen Serraghia Zibibbo som er usvovlet, laget på bushvines på Sicilia, sykt deilig konsentrasjon, hint av cider.

Veralda AMBRA 2019
Kroatia
Kr 174,90
Øko-, Oransjevin-sert. 100% Malvasia. 15 dager på skall. Dufter gul frukt og noe skarpt. Masse smak! Skarp men sødmefull, lett pitrende utgang. Ganske spennende og annerledes. Ble en liten snakkis blant flere smakere på vinmessen. (Kat.5, importør: Winepartners Nordic)

Ronald Linder Dr Grau Natür 65 2018
Tyskland
Kr 299,90
Øko-, Naturvin-sert. 100% Pinot Gris. Oransje med rosa skjær. Innbydende duft, intense gule fruktaromaer, aprikos og hint av gjær, noe estere og lakk. Nesten sitrende ved første smak, pen sødme i inngang, lett syrligsaftig fruktighet, knaskende god mineralitet. Lett lakkpreg, intens og lett saliverende utgang, sitter leeeeenge. Fascinerende! Ronald Linder driver biodynamisk, i området Kaiserstuhl hvor min tråkket druer da hun var ung. Håndplukka, spontan, ufiltrert. Stål. (også Gewurzschlaminer fra samme er knallgod, litt mer sødme der. (importør: Non Dos)

Maurice Delienne Beaujolais
Frankrike
Kr 259,90
Øko-, naturvin-sert. 100% Gamay, en knallgod men vanskelig Beaujolaise.  Denne beitet jeg på over mange dager. Klar rød farge, dufter lakk, røde bær, hint av salt kjøtt og sement, og noe cassis. Deilig inngang! Fin kjølig lett sødmefull, som raskt strammes opp. Antydninger til beskhet, krekling og heggebær. Nesten porøs munnfølelse (sitrer på tunga), salt og mørke-bær-preget. Hint av natuvinspreg (papp), og noe kritt. Utrolig festlig vin, setningen «du må ta litt til og smake en gang til» ble gjentatt flere ganger. Ikke for nybegynnere! Prøv til litt sterke oster, f.eks rødkitt, eller Roquefort (ja). (importør: Autentico)

Alfredo Arribas Instabile N.3 Brisat 2020
Spania
Kr 359,90
Naturvin-sert. Blend av spanske druer. Dufter deilig, noe varmt bakverk, hint av lakk, syrlig. Nam! Juicy! Pen sødme med nydelig juicy saftighet. Slafs altså! Jobber biodynamisk, gården har både oliventrær og mandeltrær. Lager vin på hele klaser. Håndplukka, spontan, ufiltert. Små sementtanker og Amfora.  (importør: Non Dos)

Christian Binner Si Rose
Frankrike
Kr 349,90
Øko-, Naturvin-sert. Blend på Gewurz og Pinot Gris. Beste rosèvin på lenge! Dufter nypebær og noe metall, hint av konsentrert syrlighet (naturvinpreg), volatile estere. Nam! Lett tørrende i inngang men innmari fin syre, fersk frukt. Bekymringsverdig lett å drikke. Prøv til julens sylta mat! Og svineribbe. (importør: Non Dos)

Robinot Lumière de Silex 2018
Frankrike
Kr 489,90
Ikke-sert. 100% Chenin Blanc. Dufter supersyrlig, eple, flint, flor, ananas. På smak: syk! Deilig munnfølelse, nerve, intenst eplepreg, knallgod. Slafs! Jobber biodynamisk i kalkrikt jordsmonn. Håndplukka, spontan, ufiltrert. 72 mndr på eik. (importør: Non Dos)

Robinot Le Regard 2018
Frankrike
Kr 399,90
Naturvin-sert. 100% Pinot d’Aunis. Smaker syrlig og lett lakkpreget, saftig og pen stramhet i utgang, lett papp-preg i ettersmaken. Sånn skal det være. Håndplukka, spontan, ufiltrert. Usvovla, hurra! (importør: Non Dos)

La Stoppa Ageno 2016
Italia
Kr 394,90
Ikke-sert. Driver øko. Blend med 60% Malvasia. Denne ble spart tilslutt i en lang rekke hos importøren, og godt var det. 10 måneder på skall! Mørk oransjevin, som sherry på farge. Intens på duft, litt maling og lakk, og så nam på smak! Fruktig og rik og lett tørrende i inngangen, superbra sødme-syre-balanse. Slafs! Håndplukka, spontan. 12 mndr på stål og barrique. (importør: Vinum)

Poivre d’Âne Côtes de Bib
Frankrike
Kr 569,90
Knallgod boks, fersk og passe konsentrert, deilig sødme med noe mineralske toner. Virkelig bra BiB. (importør: VinJohn)