ØkoNytt: Vinmesse i Domkirken: Du sanne vintre!

Del på Facebook

Et knippe importører inviterte til vinmesse under Domkirken i Oslo, og det var alt annet enn altervin vi fikk. Her er racer-notater på 8 viner som skilte seg ut. Og i disse krigerske tider er det fint å minne om Ghandi og si som de sier i kirka: «Du sanne vintre, gjør oss til en levende gren som bærer frukt»:

Orsogna Lunaria Ramoro Pinot Grigio Pet Nat

Øko-, Bio-sert. 100% Pinot Grigio. Kobberfarget og dus. Dufter nydelig. Lunsj! Modne røde bær og smelta smør. Litt lettere på smak enn duften, sødmefull men ganske smal (nype?), med lett mineralsk preg. Ganske lang og bløt utgang. Orsogna har et kobbel med fine viner, og denne Ancestrale-serien er «levende viner»: spontangjæra  (noe som er vanskelig hvis man bruker såkalt konvensjonelle soppdrepende midler) og ufilterte, med maserasjon på skall før annengangsgjæring sur-lie. Naturlig stabilisering. Håndplukka, spontangjæra, ufiltert. Uten tilsatt svovel, hurra!
(importør: JP Wines)

 

 

Mo Masia d’Or Rosé

Ikke-sert. 80% Garnacha, 20% Monastrell. Dufter deilig salt og flint og krutt, med hint av jordbær og sement. Ganske intens på smak. Bra syre og fin salthet der, sødmefull inngang men strammer seg opp, ganske digg til sommerkos. Spontangjæra. Stål, og 12 mndr flaske.
(importør: JP Wines)

 

 

 

Goianea Txakoli Uno 2019

Ikke-sert. 95% Hondarribi Zuri (lokal drue), 5% Riesling. Dyrket nord for Pyrineene. Der har det tidligere vært nærmest «tyske tilstander» med mye søtt kliss, men nå: 8,4 gram syre! Dette er gøy, annerledes, litt retsina/kvae aromaer, lakk. Minner om noe gresk på smak? Ganske bra intensitet, god konsentrasjon, samtidig kjølig. Veldig konsentrert sitrusfrukt, med lett lakrispreg i utgangen, sitter lenge. Morsomt bekjentskap! Spontnagjæra. Stål. 5 mndr bunnfall.
(importør: JP Wines)

 

 

Gomariz The Flower and the Bee Sóuson 2020

Ikke-sert. 100% Sousao. Rødvin fra Galicia, som dufter mørke bær, noe krutt og vanilje. Nesten brusende inngang, pitrer litt, god fylde og stramhet, lett tørrende og mineralsk utgang faktisk. Lett slafs.  Spontangjæra, 4 mndr på eikefat.
(importør: JP Wines)

 

 

 

Milan Pet’ Nat Rosé 2021

Ikke-sert. 100% Grenache. Henri Milan lager mye gøy i Frankrike. Denne dufter spontant, VA, litt «villsyrlig». Dus ferskenfarge. Typisk spontan-noms! God og deilig, saftig, litt ferskengodt med veldig pen syre langt bak. Snakker vi lunsj? Sønnen Theophile Milan har også en vin som heter Rebels, med lett spontanpreg og lakk, som lover godt. (importør: Tramontane)

 

 

Josep Foraster Els Nanos Collita 2019

Øko-, Naturvin-sert. 70% Tempranillo,noe C.S. og resten Trepat. Josep Foraster slår til igjen, denne gang med et vinnavn for identitetspolitikk. Dufter mørke bær, lakk og østers (!). Saftig på smak, smaker som nesen (noenlunde), dette liker jeg. Saftig og fin, med noe krydder, noe innslag av vingummi som absolutt gjør dette til en morsom vin.
(importør: Interlope)

 

 

 

Dom. de l’Ecu Matris 2019

Øko,- Bio-, Naturvin-, Oransjevin-sert. (!) 100% Chenin Blanc. Domaine de l’Ecu har en hel serie med viner med religiøse motiver, som passet utmerket i krypten under Domkirken. Denne hadde lett retsina-preg (furu, kvae), noe lakk, og gul frukt. Noms! Masse gul frukt, ganske intens, med fin sødme og konsentrert syrlighet. Slafs. 10 mndr på amfora. Vinen «Celeste» hadde noe av samme stilen. Vinen «faust» har jeg merket meg, en musserende på 100% Chardonnay, oransje på farge, med masse konsentrert gul frukt, hint av vanilje, og det typiske retsina-preget. «Sanctus» på 100% gamay var en rødvin med nesten brusende stil (porøs), duftet reduktivt, flint, og mørke bær, og deilig på smak! Lett mineralsk utgang.
(importør: Interlope)

 

Magula Carboniq 2020

Øko-, Naturvin-sert. 100% Blauer Portugieser, fra Slovakia. RV på knappe 10%! Fersk og nydelig på smak, lett bærpreg, mineralsk og deilig porøs munnfølelse.

 

Under streken:

Model Farm Sonoma Coast Syrah 2018, håndverksvin som var lett slafs, men ikke sertifisert. Spontangjæra med 50% hele klaser. Estate-vinen bar litt mer preg av lær, fruktige og deilige viner, begge noe parfymert/likøraktig underliggende, men med en morsom «luftig» stil. Hysterisk lav alkoholprosent, til å være USA, verdt å følge med på. (importør: Tramontane)

Gabin et Felix Richoux Cémant de Bourgogne på 100% PN, laget av Gabin og Felix som har tatt over familiegården. Dufter blomster og søt plast, hint av retsina/salvie/rosmarin. Nam! Litt søt (8 gram dosage) men god, smal syre, litt ferskengodt. Hadde passet ypperlig på 17.mai, men det kommer jo flere vårfester! (importør: Tramontane)