God stemning blant utstillere og publikum på messen.

Spennende smaker på messen for øko-, bio- og naturvin.

Del på Facebook

NVkF arrangerte en stor messe for økologiske, biodynamiske og naturlige viner midt i oktober. Her er et utvalg av de som skilte seg ut, og vi starter med to økologiske Champagner som har hovedvekt på hver sin drue. Noe for vinklubbene å dissikere! Det var også en vinklubb som skilte seg ut, Karl Johan’s Venner, som sparer på kapsler fra nettopp slike dyrebare flasker.

Francis Boulard Champagne Les Murgiers Brut Nature
13010701
Frankrike, Champagne, Massif St.-Thierry
Kr. 549,90
Øko-sert. Champagne! Blend med 70% Meunier. Dattera Delphine lager denne vinen, på grunnmuren som hennes far la da han var blant pionerene i biodynamikk. En knøttliten plott har frembrakt denne vinen. Intens, fyldig og lett salt på smak. Hvorfor spytter jeg dette? Spontangjæra, 30 mndr på berme. Ikke dosage. (Natural Selections)

 

Besserat de Bellefon Champagne Triple B Brut Nature
11253601
Frankrike, Champagne, Vallée de la Marne
Kr. 599,90
Øko-sert. Champagne! Blend med 60% PN. Dufter gule melne epler og søt kjeks. Knaskete syrligsøt stil, samtidig lun og fyldig. Deilig.  Naturlig gjær, grovfiltrert, lagret sur lie 4 år. (Chaeos/Gaia)

 

Ch. de Manissy Lirac Trinité
14520801
Frankrike, Rhône, Lirac
Kr. 239,90
Øko-, Bio-sert. Hvit blend med Grenache, Roussanne, og Viognier. En lett «viskosiøs» og ikke prangende vin, fin sødme og lang ettersmak. Utrolig lett å like denne hvite Rhône-vinen. (BAP import)

 

Porzelt Klingenmünster Silvaner Muschelkalk
8303101
Tyskland, Pfalz
Kr. 254,90
Øko-sert. 100% Silvaner. Overraskelse! Lett på duft, men mineralsk og lett sødmefull inngang, noen tropiske toner, pen syre. Biter etter hvert litt fra seg, meget pen balanse. Snillere enn Rieslingen fra samme. Pitrer litt. Livlig utgang. Håndplukka, spontangjæra.

 

Porzelt Cuvée Protz PiWi
13918401
Tyskland, Pfalz
Kr. 229,20
Øko-sert. Blend med bl.a Müller-Thurgau og Chardonnay. Navnet PiWi henspiller på de druetyper som har en slags naturlig resistens mot soppangrep. Vanligvis sprøyter man druene med gift som en slags «impregnering» mot sopp,- disse druene trenger ikke impregnering. Smaksrik!- og lite krevende vin som dufter noe grape og tropisk frukt. Fyldig og god inngang, en del sødme der men påtagende syre utover i kurven. Syrligsøt utgang, litt smågodt. Håndplukka, spontangjæra. 30% soppresistente druevarianter, bla. Cabernet Blanc. (Wine-Oh)

 

Weing. Full Scheurebe Wonderfull
11905901
Tyskland, Rheinhessen
Kr. 244,70
Naturvin-sert. 100% Scheurebe. Den unge Kristopher Full har laget denne massive og intense vinen, som dufter noe fennikel, fersken, kjøtt, og hockeypulver. Masse syre, som snart folder seg inn bak en mer fremtredende glatt munnfølelse, noe mangosyre. Stor og intens. Nydelig vin. Spontangjæra, lagret på bunnfall.

 

Casera Frontin Spumante
14495301
Italia, Veneto
Kr. 249,90
Ikke-sert. Drives biodyn. Blend med bl.a Johannisberg Riesling og Bronner. Gården Casa Belfi drives av Maurizio Donadi, som lager musserende viner på gamlemåten. Dufter litt rått og ferskt, og litt søt frukt. Noms! Masse smak i inngang, intens og god syre. Lett mineralsk utgang. Mååå jo være god til får-i-kål og ville gryter. Håndplukka, spontangjæra. Amfora og sement, 2.ggs gjæring på flaske, 18 mndr bunnfall (colfondo).