Foto: Silje L Meskestad

Tog til smakstorg på Hamar!

Del på Facebook

Første helgen i mai ble det arrangert Vårsmak på Hamar, en mini-vinfestival som opptakt til høstens mye større messe. Til glede for alle vinklubbmedlemmer i Hamar-regionen! Men veien er kort med tog, og følgende smaksnotater kan kanskje friste deg til å ta turen til Hedmarken for å smake vin neste gang!


Messen «Vårsmak» ble arrangert i Hamar Kulturhus 7. mai, som et smakstorg med både vin og noe mat og massevis av ferskt brød. Roen virket nesten proporsjonal med avstanden til Oslo, her i et lyst og høytliggende lokale med effektiv og nesten usynlig ryddehjelp. Noe annet som var nesten usynlig, var Mjøsa,- med tidenes laveste vannstand. Men vin var det ingen mangel på:

3313801
Ca’Rugate Soave Classico 2020 (NB! ny årgang i salg)
Italia , Veneto
Kr 150,00
Øko-sert. 100% Garganega. Innbydende duft, fennikel og gul lett tropisk frukt. Lett glatt inngang, fin sødme, bra konsentrasjon i utgang. En ung og fersk vin fra familien Tessari. Kat.6-vin for tiden, lett å gripe til. (importør: Gaia)

 

11858201
Integrale Rosé Frizzante
Italia
Kr 159,90
Øko-sert. 80% Raboso, resten Marzemino. Kun 10,5% alko! Ufiltrert og dus ferskenfarge. Dufter bringebær og melis og noe stein. Litt spesiell inngang, veldig tett og bløtt skum, lett tåkete som gir stofflighet, viskosiøs. Bringebærdrops og søt grape tenker jeg på. Fornøyelig😊 Superlett naturvinspreg. Vulkansk jordsmonn. Håndplukka, ufiltrert. (importør: laMarc)

 

7761601
Fusser Blanc de Pinot Noir 2020
Tyskland , Pfalz
Kr 179,90
Øko-sert. 100% Spätburgunder fra Pfalz. Brødrene Martin og Georg Fusser lager disse vinene, som er kvalitet altså! En hvitvin på den røde Pinot Noir, som dufter gul frukt, nektariner og hint av flint. Fyldig og konsentrert inngang, deilig! Veldig pen syre-sødme-balanse, knitrer på tungespissen. Driver med innslag av biodynamikk. (importør: laMarc)

 

12599701
Blacksmith Barebones Cinsault 2021
Sør-Afrika
Kr 209,90
Ikke-sert. 100% Cinsault, fra Sør-Afrika. Ser ut som fotballsaft på farge. Nydelig duft! Røde blomster, skorpe/rista brød, godt smør, og hint av flint. Smaker som nesen, det er godt men kanskje i overkant mye bringebærassosiasjoner?- kanskje er det synet som bedrar meg. Pitrende og ren utgang, lang ettersmak. Slags rosèvin «in disguise». (importør: laMarc)

 

M. Chapoutier La Combe Pilate Viognier – Folio Fine Wine Partners (foliowine.com)
Øko-, Bio-sert. 100% Viognier. Dufter som champis-blend, epler, autolyse, noe intens gul frukt. Noms! Glatt og sødmefull inngang, hoppper liksom over syrestrukturen men pitrer som pepper i munnhulen. Sitter sikkert überknall til fløtebaserte sauser og f.eks haregryte. Chapoutier hater vistnok å blande druer, og er en kinaputt av en franskmann «som samler på Rolls Royce». Har jeg hørt. Fra min tid i Choice-kjeden kjenner jeg ham som vinmakeren med blindeskrift på etiketten, og hjerte for god jord. (importør: Signature Wines)

 

14383601
Nittnaus Selection Grüner Veltliner 2020 
Østerrike
Kr 159,90
Ikke-sert. 100% G.Veltliner. På denne familieeide vingården legger de plantedekke hele året for naturlig gjødsling og beskyttelse, og som hjem for insekter. Ikke spontanferm. Dufter litt salt og blomstrete, hint av krutt. Veldig fruktig og god, fyldig inngang, nesten overraskende. Kan bli i overkant sødmefull for noen, men den er jo knusk-tørr. Som en av gutta på vinmessen sa: «Skikkelig ‘chuck it’-stil». Stål, ikke-malo.  (importør: Signature Wines)

 

9186801
Rabl Zweigelt Rosé 2021
Østerrike
Kr 149,90
Ikke-sert. Driver øko. 100% Zweigelt fra Niederösterreich. Med importøren hadde jeg en veldig interessant samtale om Vinmonopol-strukturen, mens jeg smakte gamle travere som Fontanafredda og Trimbach. Men den som skilte seg ut var Rabl. Duftet røde kjølige bær, rips, osv. Livlig inngang! God frukt, søt bringebær, og lett mineralsk utgang. Denne er trygg. (importør: Stenberg & Blom)

 

12081001
Meinklang Mulatschak
Østerrike

Kr 199,90
Øko-, Bio-, Oransjevin-sert. Blend på like deler Gewurz, Welchriesling, og P.Gris. Vinmonopolet kaller dette en hvitvin, men den er oransje/kobberfarget. Dette er noms! Dufter litt salt, betong, noe karamellaktig. Smaker også litt saltkaramell, ikke søt men fyldig, lett tørr utgang. Lett slafs. Det meste fra Meinklang passer i denne kategorien. (importør: Non Dos)

 

7775801
Casa de Mouraz air 2019
Portugal
Kr 199,90
Øko-sert. Blend med 80% Loureio. Kun 10,5% alko, fra Vinho Verde. Dufter noe søte blomster, plast og petro. Intens på smak! Superfin syre, god frukt som understøtter. Dyrket i biotitt/leire. Utrolig sjelden at jeg kommer over Vinho-verde-viner som er Øko-sertifisert. Jubel. (importør: Non Dos)

 

529105
Angiolino Maule Masieri 2020
Italia, Veneto
Kr 399,90
Naturvin-sert. 80% Garganega, 20% Trebbiano. Fra Veneto. Angiolino er en av 3 som startet foreningen «Vinatur». Lett dus på farge. Dufter syrlige gule frukter, salt og noe krutt. Oppløftende! Tropisk og småsyrligsøt inngang, god fylde! Ganske slafs dette. Noe antydning til spontan/naturvin, pene knagger men mest en deilig vin. Spontangjæra. Slavonske eikefat, ufiltert. Uten tilsatt sulfitt, hurra! (importør: Non Dos)

 

3797701
Valli Unite Alessandrino
Italia
Kr 179,90
Øko-, Naturvin-sert. Blend på 85% Barbera, resten Dolcetto og Croatina. Fra hippiekollektivet Valli Unite, unge bønder i opposisjon til industrialieringen nord i Piemonte. Skikkelig juicy Barbera. Dufter røde bær og litt syrlighet. Slafs! Juicy frukt, pen sødme og tørr utgang. Kan drikkes fra kjøkkenglass. Gjengen er for øvrig selvforsynt med skinke, ost, pasta og brød, – et ideal i dag! Driver biodynamisk. Spontangjæra, uklaret og ufiltert. Eikefat og stål.   (importør: Non Dos)

 

Under streken:

Castell’in Villa «La Gazzara» Rosato 2021, (ikke-sert.) Supersyre! Deilig rosato med godt sangiovese-preg, fin saftighet med syrligsøt avslutning. (Non Dos)