Slik ser vinmarkene på Hadeland ut. Integrert i norsk natur. Foto: Geir Salvesen

Skal det være en Raudr til biffen?

Norsk vin tar et nytt steg når Thor Vingård på Hadeland lanserer sine aller første viner – med en rødvin som overrasker mest

Del på Facebook

Geir Salvesen

Geir Salvesen

Geir Salvesen er journalist og reiseleder, og skribent i NVkF. Han var ansvarlig for vinspalten i Aftenposten fra oppstarten i 1990 og i 26 år. Han har skrevet 23 bøker, de fleste om mat og vin.

Ny, norsk storsatsing på vin

Tam-tara-tam, tam, tam. Fanfaren lyder. En ny, norsk druevin er født. Denne gang på Hadeland. Og med næringslivsgründer Atle Brynestad som pådriver. Tre viner. Aller første årgang. Slett ikke verst. Vil bli bedre.

Ukens drikk: Aga Bøddel cider. Fordi Thor ikke er født på ordentlig, ennå.

En drikkelig norsk rødvin! Det er utrolige greier. Raudr ordner den biffen, trass i at opphavet er Rondo-druer. Foto: Gunnhild Bjørnsti.

Det er bare noe med vikinger for tiden. Ikke bare er de med symbolsk i fotball-VM. Men sannelig om de ikke har krøpet inn i den aller ferskeste av norske drikkesatsinger, nemlig Thor. På Hadeland. Finansiert at eieren av Hadeland Glassverk, Atle Brynestad, som nå både har gode vinglass og noe å fylle dem i. I hver fall etter hvert når det blir flere flasker. Men jeg fikk smakt på de aller første flaskene på en pressevisning denne uken. Tre viner. En tørr hvitvin. En tørr rødvin. Og en rosa musserende med noe sødme. Fra Thor Vingård.

Hvitvinsdruene er fra Solaris-druen, som er en av de få som kan håndtere norsk klima og kuldesjokk uten å legge seg flat som vinstokk når våren kommer. Det er simpelthen ikke den mest interessante druen i smaksuniverset, for å si det mildt, men sannelig om ikke Danilo Costamagna, italiensk vinmaker hentet fra Piemonte, har greid å gjøre noe fornuftig ut av den. Syrlig, 8g totalsyre, tørr, med fin, aromatisk spenst. Mangler mye i midtpartiet, men dette er en bra start.

Vinmaker Danilo Costamagna foran de nye norske vinstokkene på Hadeland. Thor vingård er navnet. Foto: Geir Salvesen

Mest overraskende var Raudr som jeg kunne ha sittet og drukket nå. Til kylling og hvit fisk. Laget på Rondo-druer. Du store alpakka. Elegant, solbær- og morellfrukt, drivende syre (vi er jo i Norge) men nok frukt til å balansere. Som en miks av Blaufränkish og Gamay og lignende. Dette blir bra når årene gir større avlinger fra nyplantede vinstokker. Vi er jo helt i begynnelsen her.

Vinmarkene ligger rundt idylliske Thorbjørnrud, hotellet som også er eid av samme herr Brynestad. Og – tro mot hans mantra – er druedyrkingen økologisk anlagt, men ikke biodynamisk. Det ville være for vanskelig, ifølge vinmaker Costamagna.

Bøddel

Her er ett av de fineste ciderproduktene fra Hardanger. Aga Bøddel. Foto: Geir Salvesen

Ta frem din indre bøddel. Den som står i kjøleskapet. I påvente av større, kommersielle forsyninger, tenkte jeg å slå et slag for et annet norsk produkt. Nemlig: Aga Bøddel. Dette er en flott, tørr og musserende eplecider fra Hardanger. Fint balansert med flott friskhet til å balansere en forholdsvis beskjeden sødme til cider å være, restsukker rundt 11g pr liter. Pære, epler, brødbakst er elementer i den. Varenummer: 11278601.

Det er altså i utgangspunktet tørr, ikke beintørr. Passer fint til fårikål, eventuelt også som vordrink og aperitiff. 200 kroner for en flaske. I Basisutvalget.