Hva er en ønolog?
En ønolog er en fagperson som jobber med vinproduksjon og vinfag.
En ønolog kan blant annet arbeide med:
• 🍇 hvordan druer dyrkes og høstes
• 🍷 gjæring og produksjon av vin
• 🧪 kjemisk analyse og kvalitet på vin
• 🏭 produksjonsprosesser på vingårder og vinprodusenter
• 👃 smak, aroma og utvikling av vin
Kort sagt: En ønolog er en vinspesialist, særlig med fokus på hvordan vin lages.
Jean-Yves Lingner er en av få i Norge med universitetstittelen ønolog. Jean-Yves Lingner har sin utdanning fra Universitetet i Bourgogne. Han har også
• praksis fra vingårder og laboratorier i Provence (Domaines Ott)
• arbeidet ved Nuits St. Georges (Domaine Denis Mortet).
• Jean-Yves er medlem av les oenologues de France.
• og er tatt opp i Confrérie des Chevaliers du Tastevin, som er et eksklusivt brorskap av burgundervinkjennere.

Ridder fra Burgund på Clos Vougeot.
Jean-Yves Lingner jobber i dag som Wine Director for Prizelius. Han har også tidligere vært foreleser på Norsk Sommelier Utdannelse. Han startet for flere år siden en fransk-norsk vinklubb som heter Les Amis du Vin, hvor medlemmene møtes en gang i måneden og Jean-Yves er en av foredragsholderne. Alt foregår her på fransk. For mer info se hjemmesiden www.lesamisduvin.no.
Aktuell med:
Jean-Yves holder en masterclass under NVkFs julemesse: Bobler til jul (Burgund).
Vi spør ham:
Hva var din første store opplevelse av vin/når oppstod din interesse for vin?
Jeg er født 15 km fra Tain-Hermitage i nordlige delen av Rhône. Min bestemor bodde der og kjørte meg rundt i vinmarkene når jeg var 15 år.
Hva er den beste kombinasjonen av mat og vin du har smakt?
Vin Jaune fra Jura + gammel Comté 18 måneder
Er det noen viner du er ekstra fornøyd med i ditt sortiment?
William Fevres viner, største og beste utvalg av Grand Cru vinmark i Chablis området.
Er det en vin eller vinstil som fortjener mer oppmerksomhet synes du?
Chenin druen. Chenin Blanc er en fantastisk drue fordi den kombinerer høy friskhet med stor aromatisk kompleksitet, og kan brukes til alt fra knusktørre til søte og musserende viner. Den uttrykker også terroir svært godt, noe som gjør at vinene kan være både elegante, lagringsdyktige og svært matvennlige.
Hvilken vinstil liker du best?
Jeg liker rene viner som tydelig gjenspeiler området de kommer fra. Derfor er jeg også svært glad i Assyrtiko, en drue som trives i vulkansk jordsmonn og gir viner med stor mineralitet, friskhet og karakter.
Vinstil som er overvurdert etter din mening?
Appassimento-baserte rødviner. De kan være imponerende i små mengder, men jeg opplever ofte at konsentrasjon, alkohol og sødme overskygger druens og områdets særpreg.
Hva vil du foretrekke av mat og vin etter jobb?
En god ost med riktig vin som passer til.
Hva velger du som budsjettvin på Vinmonopolet?
Gode Rhone viner i prisen klassen 200 til 300 kr (St Joseph, Crozes-Hermitages, Côtes du Rhône
Fortell om ditt beste besøk på en vingård?
Domaine de Terrebrune i Bandol. Smakte gamle årganger fra 90 tallet.
Domaine Terrebrune lager klassiske Bandol-viner med stor dybde, struktur og lagringspotensial.