Bli kjent med Contino – master class på «Fin Vin & Brennevin»

Del på Facebook

Contino er tema for en av master class’ene som arrangeres under messen «Fin Vin & Brennevin. For mer informasjon om messen og alle Master Class’ene, se her.

 

Contino er en av Spanias fremste vinprodusenter, enda er huset nesten merkelig ukjent blant vinsamlere. Kanskje det skyldes den relativt lave produksjonen, i alle fall i Riojasammenheng. Men har du først smakt vin herfra er det vanskelig å gi slipp…

Contino ligger på en liten halvøy bare noen kilometer fra Logroño, regionhovedstaden i Rioja. Men det føles som man er langt unna en by her, og med elven buktende rundt åskammen bakenfor som nesten minner om en miniutgave av Cortonhøyden tanker man både litt på Douro og Mosel selv om landskapet ikke ar fullt så dramatisk. Fra gammelt av holdt en ridder til her med rundt hundre soldater som hadde ansvaret for å holde kongen av Navarra mot nord ute av kongedømmet Castilla y Léon som Rioja lå under. Rett på baksiden av åskammen beskrevet over var det et glimrende vadested som senere ble til en bro hvor ridderen hadde i oppgave å holde oversikt over og selvsagt innkreve skatter fra handelsfolk som skulle ut eller inn av landet. Høyden gjorde at man kunne skue de reisende i vennlig eller mindre vennlige hensikter på langt hold. Dette gav ridderen kontinuitet som rett og slett gav stedet sitt navn. Contino. Det som vedvarer og er kontinuerlig. Og ridderen bodde der hvor dagens vineri er, en gammel eiendom I stein midt på sletten oppunder berget. Beskyttet av berget mot nord og elven på tre kanter var stedet en uvanlig trygg havn for en grenseutpost.

 

Eldste spor her er datert 1438 men gamle steintrau for vinproduksjon kan være enda eldre. Og dramatisk har det vært, et kvinneskjellett med hull i skallen tyder på et mord en eller annen gang for århundrer siden. Innmurt var hun også og ble først funnet da man skulle gjøre restaureringsarbeider her. Da hadde alle glemt at hun i det hele tatt hadde eksistert eller at et drap kunne ha skjedd. Men Contino som eiendom ble først grunnlagt i 1973 da CVNE tok over mesteparten av eierskapet. Før dette ble druene solgt til det lokale kooperativet, men eierne av vinmarkene hadde skjønt at det var noe ekstra her, for vinmarkene var uvanlig velstelte og hadde gamle vinplanter opptil 90-års alder. Utbyttet var sjelden over 20 hektoliter per hektar. Vinmarkene har nærmest perfekt beliggenhet og med gamle vinplanter hendte det alkoholen og modningen tok av før eierne hadde kontrollen. I 1983 måtte man forkaste to fulle tanker da vinen i disse to helt på egenhånd oppnådde 18% alkohol da druene var mer enn overmodne. Jorden er ekstremt tørr her og regnvann tenderer til å bare prelle av og renne rett ned mot elven.

 

Jesus de Madrazo ble født her og er vinmaker. Han er siste ledd i slekten som eide vinmark her og hans siste prosenter er nå solgt til CVNE, men han lager fortsatt vinen med en like stor pasjon som da hans familie eide mer. Med ham er Contino gått fra ukjent med tidvis fremragende vin, til å nå være en av de aller mest stabile topphusene i Spania. Men i fjor pensjonerte han seg og nye krefter har tatt over, selvsagt i samme ånd. Jorge Navasques kommer til messen Fin Vin&Brennevin 14 januar og du har dermed en storslagen mulighet til å møte vinmakeren, og smake Riojas kanskje fremste vinhus.

Stilen er rik, men med friskhet og livlighet. Vinene er dype, fruktige, krydrede med mineralske undertoner og flott balanse. I det varme jordsmonnet forsøker Jesus alltid å holde alkoholnivåene på maks 14%. Men vinene har en konsentrasjon som gjør at dette sjelden stikker seg ut. Han er spesielt stolt av sin hvitvin som er nesten merkverdig forfriskende til å være fra Rioja. Og rosévinen herfra er egentlig mer en lett rødvin med fasthet i munnfølelsen og teksturen. Produksjonen er svært liten og finnes bare i noen få markeder, hvorav Norge har klort seg fast i en andel hvert år. Vino del Olivo er en enkeltvinmarks vin fra spesielt gamle vinstokker på en svært god parsell, typisk nok ved et eldgammelt oliventre som står for seg selv midt i vinmarken. Gracianoen er en endruevin på nevnte drue, en svært krevende drue å gjøre fremragende vin på, men som ofte er et av høydepunktene i en Riojasmaking, om den i det hele tatt dukker opp. Produksjonen er ned mot halvparten av en normalårgang av DRCs Romanée-Conti. Sjelden vin med andre ord. Vinen har en helt fantastisk struktur og fruktkvalitet.

Røverkjøpet i rekken er Contino Reserva som koster 300,- på Vinmonopolet. Anbefaler dekantering på en times tid for de røde, og de tåler alle tid i kjelleren. 1981 er eldste årgang jeg har smakt herfra, de beste flaskene er i verdenseliten og to ganger har jeg gitt denne perfekt score. 2007 som ikke er tidenes beste årgang er fortsatt purung i utrykket.

 

2016 Contino Blanco

Barrel sample. Pale lemon yellow. Some yellow fruits, light minerals and vanilla, peach and ripe lemons nose. Fresh acidity, fresh, fruity, apples, lemons, some spices, lovely balance, long finish. 91

 

2015 Contino Blanco

9087 bottles made. Pale lemon yellow. Apples, grapefruits, some anise and vanilla nose. Fresh acidity, fruity, fresh, some peach, apples, nuanced, detailed, some spices, long. 90

 

2014 Contino blanco

Kr 279,90
Pale lemon yellow. Fresh, fruity, peach, lemons, some grapefruits and vanilla nose. Fresh acidity, fresh, fruity, minerals, peach, some citrus, bit smoky, long. 90

 

2016 Contino Rosé

Kr 289,90 (2015)
About 1600 bottles made. Bright garnet. Redcurrants, strawberries, raspberries and liquorice nose. Scented. Fresh acidity, fresh, fruity, some spices, anise, refreshing, lovely balance, long. 89

 

2011 Contino Reserva

Kr 300,-
Ruby. Fruity, dark berries, some anise and spices, vanilla, detailed, blueberries nose. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, dark berries, some red fruits, anise, spices, detailed, ling. 92

 

2014 Contino Viña del Olivo

9696 bottles made. Ruby. Blackberries, blueberries, liquorice, scented, fruity, dark berries, some floral notes towards lilies, vanilla and spices. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, dark berries, anise and spices, blueberries, ripe and rich, long. 93

 

2011 Contino Vino del Olivo

Ruby. Blueberries, vanilla, spices, blackberries, some liquorice and raspberries touch, faint peppery note, scented nose. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, dark berries, some spices, juicy, firmer texture behind, detailed and long. 95

 

2009 Contino Vino del Olivo

Kr 649,90
Ruby. Dark fruits, blueberries, liquorice, spices, some vanilla, blackberries nose, touch of plums. Fresh acidity, ripe tannins, lovely fruit and texture, beautiful balance even at 14 alcohol, no warmth, just juicy and lively, long. 94

 

2015 Contino Graciano

Deep ruby. Blackberries, fruity, anise, some spices, dark berries, peppery, blueberries, some vanilla. Fresh acidity, ripe tannins, dark fruity, spices, liquorice, detailed, mint and spices, nuanced, layered, intense, long. Mouthwatering. 95

 

2014 Contino Graciano

Kr 649,90 (2011)
3060 bottles made. Deep ruby. Blackberries, tight, intense, some coffee, spices, some red fruits, touch of thyme and mint nose. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, dark berries, some spices, fruity, red berries, anise, fresh and lively, detailed, long. 94

 

2009 Contino Gran Reserva

Kr 999,90 (2007)
2747 magnums made. Ruby. Blackberries, blueberries, some anise, spices, raspberries touch, liquorice, vanilla. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, anise, some spices, long finish. 93