Foto: Vinmonopolet

Drikke med begge hender

Del på Facebook

I en måned med mange fridager har man kanskje tid til å teste to viner samtidig, glass i begge hender. Gjerne samme drue, men fra ulike land. Her har vinklubben Vinikkevas gjort et morsomt forsøk: 2 musserende, 2 Chardonnay, 2 Malbec (én med og én uten Merlot) og 3 rosa. I tillegg smakte vi en Riesling fra Chile.

Ken Forrester Stained Glass 2019 (14567601)

Bobler fra Frankrike, Cahors: Øko-, Bio-sert. 100% Malbec. Her en endrue-variant fra Fabien, denne har biodyn-sertifisering. Dufter mørke bær, litt blod/stål, hint av krutt og fyrstikk, salt kjøtt, og litt parfyme (luftes ut). Mørk og lett sødmefull inngang, hint av noe grønt treverk, litt bløt frukt samtidig god konsentrasjon og sterkhet. Konsentrert og salt utgang. Flott vin, lang ettersmak. Spontangjæra, betong ikke fat. 30 dager på skall, 6 mndr på sement. Uklaret og ufiltrert. Uten tilsatt sulfitt, hurra!

Kr. 275.00

Schloss Sommerhausen avec pläsier Riesling Pur (14479601)

Bobler fra Tyskland: Øko-sert. 100% Riesling, fra 15.generasjon (!) vinmakere på Sommerhausen i Franken, hvor de dyrker på 25 hektar, rikt på kalkstein. Lun duft av gul frukt, mango, hint av petro og grønne epler. Deilig fylde i inngang, pene små bobler med fersk frukt, god syrestruktur og med en slags lun baksmak (bakverk?). En lekker Riesling-musserende!

Kr. 279.00

Gancedo Capricho Rosé 2022 (15319101)

Rosé fra Spania, Castilla y León, El Bierzo: Øko-sert. 100% Mencia. Dufter lett av bringebær, umoden litchi, hint av nype og soltørka papir. Slank og lett tindrende munnfølele i inngang, med lett fylde i frukten. Oppløftende og deilig mineralitet, med noe markjordbær-sart sødme. Dette er en type rose jeg vil smake oftere! Fersk og sart frukt til å tygge på. Prøv til Boccus d’Or-varianten av vaffel med lakserøre;)

Kr. 185.90

Diego Morra Langhe Rosato 2020 (13077001)

Rosé fra Italia, Piemonte, Langhe: Ikke-sert. Mild og god duft av markjordbær, litt støv, og hint av anisdrops. Sødmefull og lett fruktig inngang, noe glatthet samtidig lett pitrende syre, en salgs fersk fylde til å knaske på, med god syre i utgang. Veldig lys farge, emn veldig mye smak. En ypperlig rosè.

Kr. 228.80

Yoko Organic Pinot Noir Rosé 2022 (15519801)

Rosé fra Tyskland, Rheinhessen: Øko-sert. 100% PN. Dufter av myk frukt, myk mango, noe kirsebær, og hint av smørbukk. Klar og kjølig frukt i inngang, med litt ripspreget syrlighet. Et skarpere alternativ til de ofte litt for søte sushi-viner. Renser godt opp og sitter ganske lenge. Prøv til wok-baserte fiskeretter istedenfor ris-baserte.

Kr. 129.60

Cono Sur Single Vineyard N°23 Riesling 2022 (6849101)

Riesling fra Chile, Valle del Bío-Bío: Ikke-sert men har Miljøsertifisert-merke. 100% Riesling. Cono Sur lagde sin første økologiske vin for 20 år siden. De planter blomster mellom vinrankene, og lar gjess beite og gjødsle naturlig. Dufter tropisk frukt, hint av pepperstøv, petro, og honning.  Fyldig munnfølelse, med litt peppersting, fruktig og lett å like. Honningtoner i bakkant, må jo passe til honningmarinert kjøtt osv. Hyllevare på VP!

Kr. 170.90

Diego Morra Langhe Chardonnay 2021 (14688001)

Chardonnay fra Italia, Piemonte, Langhe: 100% Chardonnay. Dufter fruktig, litt tropisk og banan-estere, hint av lakk og vanilje. Er det Chardonnay?? Deilig inngang med pirrende mineralitet. Ung og sart saftighet, roper ikke like høyt som den amerikanske Wente. Lett porøs munnfølelse, oppkvikkende, og med den samme type «fersk fylde til å knaske på» som Rosato’en fra samme.

Kr. 266.9

Wente Morning Fog Chardonnay 2021

Chardonnay fra USA, California: Overgangen fra Diego Morra Langhe Chardonnay var stor til Wente Chardonnay (ikke-øko, hyllevare), som duftet litt mjuk plast, litt smør, fløte, fløtekaramell – mer typisk Chardonnay. Smaker som nesen, med noe søtere frukt og fylde, noe vanilje, litt sterk lakk på tungespissen.

Kr. 199.90

Fabien Jouves Tu Vin Plus aux Soirées 2021 (14168101)

Malbec fra Frankrike, Cahors: Øko-sert. 70% Malbec, 30% Merlot. Fabien Jouves driver biodynamisk, med lite inngripen. Vingården eies av 4.generasjon, i det katalanske området sørvest i Frankrike, hvor de har ca. 27 hektar. Denne er dyrket 350 moh, på en plott på ca. 2 hektar. Lys rød på farge. Dufter litt tørka møkk (luftes vekk), røde bær, krekling, hint av lakris og lakk. En kamelon! Veldig smal inngang, trenger litt temp og lufting. Litt stål/metallisk aromaer, med lett pitrende og salt munnfølelse. Blir etterhvert mer juicy, med veldig lang, salt og mørk utgang. Veldig godt og artig bekjentskap! Heleklase-ferment 7 dager, på sement og eikefat. Ufiltrert og uklaret.

Kr. 251

Mas del Périé Les Escures 2020 (14148501)

Malbec fra Frankrike, Cahors: Øko-, Bio-sert. 100% Malbec. Her en endrue-variant fra Fabien, denne har biodyn-sertifisering. Dufter mørke bær, litt blod/stål, hint av krutt og fyrstikk, salt kjøtt, og litt parfyme (luftes ut). Mørk og lett sødmefull inngang, hint av noe grønt treverk, litt bløt frukt samtidig god konsentrasjon og sterkhet. Konsentrert og salt utgang. Flott vin, lang ettersmak. Jeg holder en knapp på rødvinen på 11,5%, men denne er kanskje lettere følge til sommerens grillmat. Spontangjæra, betong ikke fat. 30 dager på skall, 6 mndr på sement. Uklaret og ufiltrert. Uten tilsatt sulfitt, hurra!

Kr. 255.00