Drouhin, 1990-2014 vertikalsmaking

Del på Facebook

Jeg er ikke egentlig en stor tilhenger av vertikalsmakinger med førti-femti årganger av samme vin, da får hver vin altfor liten tid til å skinne og vise sin sanne personlighet, og det krever betydelig erfaring med årgangene og vinene fra gitte produsent for å klare å se om nyansene faktisk er i vinen som kanskje bare får et kvarters tid til å vise seg frem. Store vertikaler er der i mot fantastiske om de gjøres over en hel helg. Her var vertikalen mindre men med nesten et kvart århundre fra eldst til yngst.

De store husene i Burgund rynker mange burgundfantaster lett på nesen over, det er liksom ikke fint nok og spesielt nok for dem. Det er rent ut snobbete. Men mange av disse vinene drikkes for unge, for i sin ungdom mangler de ofte sjarmen som andre produsenter har. Årsaken bak er ikke godt å vite, men disse vinene lagrer ofte fremragende, og med alder er det mye snadder fra hus som Drouhin. Vi ble invitert med på en vertikalsmaking av viner fra Volnay, en kommune som gjerne lager litt fastere viner med et visst strukturelt grep og en kjøligere rødbærsfrukt. Området har de siste årene vært plaget av store ødeleggelser av hagl.

Uten å ha hørt fra Drouhin har en annen produsent i Clos des Chênes mistet hele 2016- årgangen allerede til frosten natt til 27. April i år, som ofte betyr betydelig redusert produksjon påfølgende år også. Drouhin eier 0,3 hektar i premier cru vinmarken Clos des Chênes i Volnay. Grunnet hagl ble kun to fat laget i 2014 og av samme årsak, kun ett i 2013. Om det blir noe som helst i 2016 og 2017 er fortsatt uvisst. Drouhin drifter forøvrig biodynamisk men er sertifisert som økologisk.

2014 Drouhin Volnay 1er Cru Clos des Chênes
Bright ruby. Red berries, spices, floral and delicate nose, seductive. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, detailed, structured, some vanilla and spices in the finish, long. 91

2011 Drouhin Volnay 1er Cru Clos des Chênes
Bright ruby. Red berries, light herbal touch nose, tight. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, rounded, not the most nuanced, at least not at this stage. Good length.  89

2010 Drouhin Volnay 1er Cru Clos des Chênes
Bright ruby. Scented, red berries, delicate and nuanced, floral note nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh red berries, elegant, playful, long. 91

2009 Drouhin Volnay 1er Cru Clos des Chênes
Bright ruby, garnet rim. Touch of figs, floral notes and red berries, scented, starting to show more evolved notes. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, detailed, elegant, fresh and lively, long. 90

1999 Drouhin Volnay 1er Cru Clos des Chênes
Bright ruby, garnet rim. Mint, figs, prunes, detailed, sous bois nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, detailed, elegant, fresh and lively, long. 90

1990 Drouhin Volnay 1er Cru Clos des Chênes
Ruby, thin brick rim. Figs, mint, sous bois, cherries, sun warm strawberries, scented nose. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, rounded, detailed, fresh, fruity but firmer finish, slightly drying. 92

Når Ole Brum er på tur og det dukker opp spørsmål om det kanskje hadde vært morsomt å smake en vin til blir det alltid ja takk, begge deler. Så da kom denne på bordet.

1996 Drouhin Beaune 1er Cru Clos des Mouches
Ruby, garnet rim. Red berries, cherries, anise, sous bois, tobacco and a touch of figs, detailed nose. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, ripe, elegant, structured, nuanced, quite delicate flavours if more structured, long. 92

I tillegg hadde vi disse fire som appetittvekkere.

2013 Drouhin Chassagne-Montrachet
Pale lemon yellow. Apples, minerals, vanilla and lemons. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded, lemons, good length. 89

2013 Drouhin Puligny-Montrachet 1er Cru Clos de la Garenne
Pale lemon yellow. Lemons, minerals, apples, pears and orange blossoms nose. Fresh acidity, fruity, fresh, detailed, elegant and nuanced, bergamot touch, long. 93

2013 Drouhin Gevrey-Chambertin
Bright ruby. Red berries, spices, fresh and floral nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, elegant and lively, good length. 89

2013 Drouhin Chambolle-Musigny
Bright ruby. Scented, red berries, floral touch, nuanced nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, structured, leaner finish. 88